Pekinda bo'lajak O'zbekiston parlamenti saylovlariga bag'ishlangan davra suhbati bo'lib o'tdi
PEKIN, 13-sentabr. /"Dunyo" AA/. O'zbekiston elchixonasi tashabbusi bilan Xitoy Davlat kengashining Ijtimoiy taraqqiyot markazi qoshidagi Yevroosiyo ijtimoiy taraqqiyotini tadqiq qilish institutida joriy yilning 27-oktabr kuni bo'lib o'tadigan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlari sayloviga bag'ishlangan davra suhbati tashkil etildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Tadbirda Xitoyning yetakchi tahlil markazlari, jumladan, XXR Tashqi ishlar vazirligi huzuridagi Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasi mutaxassislari ishtirok etdi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktorining birinchi o'rinbosari Mirzatilla Tillabayev o'z nutqida, ishtirokchilarni davlatimiz rahbari tomonidan qabul qilingan 2022–2026-yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasi doirasida amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlar sharoitida bo'lib o'tadigan parlament saylovining yangi huquqiy jihatlari bilan tanishtirdi.
Yevroosiyo ijtimoiy taraqqiyotini tadqiq qilish instituti direktori Li Yunsyuan o'z chiqishida, O'zbekiston ko'p asrlik davlatchilik tarixi, boy madaniyati va ulkan sivilizatsiya merosiga ega bo'lgan noyob mamlakat ekanligini ta'kidladi. "Bugungi O'zbekiston jadal rivojlanayotgan, Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan "2022–2026 yillarga mo'ljallangan Yangi O'zbekistonning taraqqiyot strategiyasi" strategiyasi doirasida o'z taraqqiyot yo'lidan dadil odimlayotgan davlatdir", – dedi u.
Yevroosiyo ijtimoiy taraqqiyotini tadqiq qilish instituti direktorining aytishicha, O'zbekistonda bo'lib o'tadigan parlament saylovlari 2024-yilda mamlakat ichki siyosiy hayotidagi eng muhim voqea bo'ladi. Saylovlar keng ko'lamli iqtisodiy va siyosiy islohotlarni uyg'unlik bilan amalga oshirayotgan O'zbekistonni strategik rivojlantirishning keyingi istiqbollarida g'oyat muhim ahamiyatga ega. Shu nuqtai nazardan, ayni paytda yangi O'zbekistonda bo'layotgan o'zgarishlar Xitoyda o'tgan asrda Den Syaopin boshlagan islohotlarga o'xshaydi.
Li Yunsyuan ta'kidlaganidek, so'nggi yillarda O'zbekiston o'z taraqqiyotida ulkan natijalarga erishdi. Shu qisqa vaqt ichida o'zbek jamiyatining o'zi ham o'zgardi, mamlakat aholisining ijtimoiy-iqtisodiy hayoti sifati sezilarli darajada yaxshilandi, demak, jamoatchilik talablari ham o'zgarmoqda.
Shu ma'noda mamlakat fuqarolari eng munosib nomzodlar uchun o'z ovozlarini beradigan, 27-oktabr kuni bo'lib o'tadigan parlament saylovi O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarni davom ettirishning muhim bosqichi va asosiy omiliga aylanadi.
Yevroosiyo ijtimoiy taraqqiyotini tadqiq qilish instituti direktori o'rinbosari Syuy Tao O'zbekiston Oliy Majlis Qonunchilik palatasi va xalq deputatlari Kengashlari saylovi mamlakatimizning yangilangan Konstitutsiyasi asosida o'tkazilayotganini alohida ta'kidladi. "Bu nafaqat O'zbekistonda keyingi yillarda amalga oshirilgan keng ko'lamli islohotlar, balki mamlakatni yanada rivojlantirish, o'zbek xalqi farovonligini yuksaltirishda ham g'oyat muhim voqeadir.
Saylov jarayoni mutlaqo yangi – aralash saylov tizimi bo'yicha o'tkaziladi. Bo'lajak saylovda ishtirok etish uchun ko'rsatilgan xotin-qizlarning ulushini 40 foizdan oshirish orqali ularning mamlakat siyosiy hayotidagi o'rnini yuksaltirishga alohida e'tibor qaratilmoqda", dedi u.
XXR TIV huzuridagi Xitoy zamonaviy xalqaro munosabatlar akademiyasining yetakchi eksperti Chen Yuyjun o'z nutqida mamlakatlarimiz o'rtasidagi ko'p qirrali hamkorlik faol rivojlanayotganini yuqori baholadi. "O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2024-yil yanvar oyida Xitoyga buyurgan davlat tashrifi tarixiy ahamiyatga ega. Tashrif yakunlariga ko'ra, ikki mamlakat o'rtasidagi munosabatlar har tomonlama strategik sheriklik darajasiga ko'tarildi", dedi eksperti Chen Yuyjun.

В Пекине состоялся «круглый стол», посвященный предстоящим в Узбекистане парламентским выборам
ПЕКИН, 16 сентября. /ИА "Дунё"/. По инициативе Посольства Узбекистана в Институте исследований социального развития Евразии при Центре социального развития Госсовета КНР (ИСРЕА) состоялся «круглый стол», посвященный предстоящим 27 октября выборам депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и областных, городских и районных Кенгашей нашей страны, сообщает корреспондент ИА "Дунё".
В мероприятии приняли участие эксперты ведущих «мозговых центров» Китая, включая Китайскую академию международных проблем при МИД КНР.
В своем выступлении первый заместитель директора Национального центра Узбекистана по правам человека Мирзатилла Тиллабаев ознакомил участников «круглого стола» с новыми нормативно-правовыми и иными аспектами предстоящих парламентских выборов в контексте проводимых под руководством Главы нашего государства масштабных реформ в рамках Стратегии развития Нового Узбекистана.
В начале своего выступления директор ИСРЕА Ли Юньцюань отметил, что Узбекистан – это уникальная страна, которая имеет многовековую историю государственности, богатую культуру и огромное цивилизационное наследие. "Сегодня Узбекистан представляет собой динамично развивающуюся страну, уверенно двигающуюся по собственному пути развития в рамках Стратегии Нового Узбекистана, выдвинутой Президентом Шавкатом Мирзиёевым", - отметил директор.
По его словам, предстоящие парламентские выборы в Узбекистане станут наиболее важным событием во внутриполитической жизни страны в 2024 году. Они имеют исключительно важное значение для дальнейших перспектив стратегического развития страны, которая гармонично проводит масштабные экономические и политические реформы.
Заместитель директора ИСРЕА Сюй Тао подчеркнул, что нынешние выборы проводятся на основе новой Конституции страны. По словам китайского эксперта, данный избирательный процесс проходит по совершенно новой модели – смешанной, в которой особое внимание уделяется повышению роли женщин в политической жизни страны путем увеличения до свыше 40% доли женщин.
В ходе мероприятия ведущий эксперт Китайской академии международных проблем при МИД КНР Чэнь Юйжун также высоко оценила активную динамику развития двусторонних отношений многопланового сотрудничества между нашими странами. Особо подчеркнула исторический характер госвизита Президента Шавката Мирзиёева в Китай в январе 2024 года, по итогам которого лидеры двух государств повысили уровень взаимоотношений до всепогодного всестороннего стратегического партнерства в новую эпоху.