Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Vengriyaning Asosiy huquqlar bo‘yicha vakili o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi
2025-yil 27-fevral kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va Vengriya Asosiy huquqlar bo‘yicha vakili o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolash marosimi bo‘lib o‘tdi.  Ushbu hujjat inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik uchun mustahkam huquqiy poydevor yaratib, shu sohada qo‘shma loyiha va dasturlarni amalga oshirishni ko‘zda tutadi.
Tadbirda Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, Vengriyaning Asosiy huquqlar bo‘yicha vakili A.Kozma, Vengriyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Y.Roja so‘zga chiqishdi.
A.Saidov o‘z nutqida imzolangan Memorandum ishonch, o‘zaro hurmat va umumiy qadriyatlar tamoyillariga asoslangan O‘zbekiston-Vengriya hamkorligida yangi sahifa ochishini ta’kidladi. U so‘nggi yillarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti rahnamoligida qonun ustuvorligini mustahkamlash, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganini alohida qayd etdi. Bu jarayonda xalqaro hamkorlik va ilg‘or tajribalar almashish muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Vengriya Asosiy huquqlar bo‘yicha vakili A.Kozma Memorandumning imzolanishini mamnuniyat bilan qabul qildi va Vengriyaning inson huquqlarini himoya qilishga sodiqligini tasdiqladi. U ikki davlat geografik jihatdan uzoq joylashgan bo‘lsa-da, ularni inson huquqlarini himoya qilish va demokratik o‘zgarishlarga intilish birlashtirib turishini ta’kidladi. Shu nuqtayi nazardan, Vengriya doimo hamkorlikka ochiq ekanligini va inson huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘yicha O‘zbekiston bilan faol muloqot qilishga tayyorligini bildirdi.
Vengriyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va muxtor elchisi Y. Roja O‘zbekiston va Vengriya strategik sheriklar ekanini, ularning hamkorligi siyosat va iqtisodiyotdan tortib madaniyat va inson huquqlarini himoya qilishgacha bo‘lgan keng ko‘lamli sohalarni qamrab olganini ta’kidladi. U ikki tomonlama munosabatlar yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirib, inson huquqlarini himoya qilish sohasida tajriba almashish muhimligini qayd etdi. Y. Roja O‘zbekistonning inson huquqlari sohasida Vengriya tajribasini o‘rganishdan manfaatdorligini yuqori baholab, bu ikki tomonlama munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam ekanini ta’kidladi.
Imzolangan anglashuv memorandumi institutsional hamkorlik, qo‘shma tadqiqotlar, seminar va treninglar o‘tkazish, milliy qonunchilikni xalqaro standartlarga muvofiq takomillashtirish, tajriba va ilg‘or amaliyotlar almashish, ta’lim va ma’rifiy tashabbuslarni amalga oshirish uchun mustahkam zamin yaratadi.
Memorandumning imzolanishi O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasida inson huquqlari sohasida uzoq muddatli va samarali hamkorlik yo‘lidagi muhim qadamdir. Ushbu hujjat ikki davlat o‘rtasidagi muloqot, sheriklikni mustahkamlash va inson huquqlarini himoya qilish mexanizmlarini takomillashtirish uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.

О церемонии подписания Меморандума о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Уполномоченным по основным правам Венгрии
27 февраля 2025 года в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека состоялась церемония подписания Меморандума о взаимопонимании между Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека и Уполномоченным по основным правам Венгрии.  Документ закладывает прочную правовую основу для двустороннего сотрудничества в области защиты прав человека, а также предполагает совместную реализацию проектов и программ в данной сфере.
На мероприятии выступили директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека А. Саидов, Уполномоченный Венгрии по основным правам А. Козма и Чрезвычайный и Полномочный посол Венгрии в Узбекистане Й. Рожа.
В своем выступлении А. Саидов отметил, что подписанный Меморандум открывает новую страницу в узбекско-венгерском сотрудничестве, основанном на принципах доверия, взаимоуважения и общих ценностей. Он подчеркнул, что в последние годы под руководством Президента Республики Узбекистан проваодятся масштабные реформы, направленные на укрепление верховенства закона, защиту прав и свобод человека, а также развитие институтов гражданского общества. В этом процессе ключевую роль играет международное сотрудничество и обмен лучшими практиками.
Уполномоченный по основным правам Венгрии, А. Козма приветствовал подписание Меморандума и подтвердил приверженность Венгрии делу защиты прав человека. Он подчеркнул, что, несмотря на географическую удаленность двух стран, их объединяет общее стремление к защите прав человека и демократическим преобразованиям. В этом контексте он подчеркнул, что Венгрия всегда открыта к сотрудничеству и готова активно взаимодействовать с Узбекистаном по вопросам защиты прав человека.
Чрезвычайный и Полномочный посол Венгрии в Узбекистане Й. Рожа отметил, что Узбекистан и Венгрия являются стратегическими партнерами, сотрудничество которых охватывает широкий спектр сфер – от политики и экономики до культуры и защиты прав человека. Он выразил уверенность в дальнейшем укреплении двусторонних отношений и подчеркнул значимость обмена опытом в области защиты прав человека. Й. Рожа высоко оценил заинтересованность Узбекистана в изучении венгерского опыта в области прав человека и отметил, что это является важным шагом в укреплении двусторонних отношений.
Подписанный меморандум о взаимопонимании создает прочную основу для институционального сотрудничества, проведения совместных исследований, семинаров и тренингов, совершенствования национального законодательства в соответствии с международными стандартами, обмена опытом и передовыми практиками; реализация образовательных и просветительских инициатив.
Подписание Меморандума является важным шагом на пути к долгосрочному и эффективному взаимодействию между Узбекистаном и Венгрией в области прав человека. Данный документ создаёт новые возможности для диалога, укрепления партнерства и совершенствования механизмов защиты прав человека в обоих государствах.