Tarixiy tashrif: O‘zbekiston va Fransiya o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlari o‘rnatildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev davlat tashrifi bilan Fransiya Respublikasida bo‘lib turibdi.
12 mart kuni Parijdagi Faxriylar uyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Mamlakatimiz yetakchisini Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron kutib oldi.
Maydonda oliy martabali mehmon sharafiga Fransiya Respublika gvardiyasi, quruqlik qo‘shinlari, harbiy-dengiz va harbiy-havo kuchlari xizmatchilaridan iborat faxriy qorovul saf tortdi.
Harbiy orkestr ijrosida ikki mamlakat madhiyalari yangradi. Gvardiyachilar davlatimiz rahbari oldidan tantanali yurib o‘tdi.
Prezidentlar faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar va rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
So‘ng davlatimiz rahbari otliq gvardiyachilar va mototsiklchilar hamrohligida oliy darajada muzokara o‘tkazish uchun Fransiya Prezidentining qarorgohi – Yelisey saroyiga yo‘l oldi.
Yelisey saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari ko‘p qirrali O‘zbekiston – Fransiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalarini yuzma-yuz va delegatsiyalar ishtirokida atroflicha muhokama qildilar.
Ikki mamlakat yetakchilarining 2023 yil noyabr oyida Samarqand shahrida o‘tgan uchrashuvi davomida erishilgan kelishuvlar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom etmoqda. O‘tgan yilda tovar ayirboshlash hajmi ilk bor 1 milliard yevrodan oshdi, qo‘shma korxonalar soni 4 barobar ko‘paydi.
Yurtimizda Fransiyaning “Orano”, “EDF”, “Total”, “SUEZ”, “Voltalia”, “Veolia” va ko‘plab boshqa yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik yangi sifat kasb etdi, u bilan yangi Hamkorlik dasturi qabul qilinmoqda.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va "MEDEF" biznes missiyasi samarali o‘tdi, Ishbilarmonlar palatasi o‘z ishini boshladi.
Shu kunlarda Parij, Tuluza, Lion va Nitssa shaharlarida hududlarning faol ishtirokida qo‘shma tadbirlar o‘tkazilmoqda. Kuni kecha qo‘shma tibbiyot forumi hamda fan va ta’lim bo‘yicha konferensiya, O‘zbekistonning turizm salohiyati va madaniyatiga bag‘ishlangan taqdimotlar o‘tkazildi. Grets-Armenvil shahrida buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy byusti ochildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiya-moliyaviy sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, Fransiyaning yetakchi kompaniya va korxonalari bilan kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga ustuvor ahamiyat qaratildi.
Bu galgi sammitga yangi Innovatsiya va sanoat sherikligi dasturi tayyorlangan. Muhim mineral xomashyo resurslarini qazib olish va qayta ishlash, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, transport va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 6,5 milliard yevrolik qo‘shma loyihalarni ilgari surish ko‘zda tutilgan.
Umuman, qo‘shma loyihalar portfeli 12 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda.
Shu ma’noda, moliyaviy qo‘llab-quvvatlash vositalarini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari uzoq muddatli kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashish maqsadida O‘zbekiston – Fransiya investitsiya kengashini ta’sis etish va uning birinchi yig‘ilishini joriy yil iyun oyida Toshkent investitsiya forumi doirasida o‘tkazishni taklif etdi.
Hududlararo aloqalarni rag‘batlantirish maqsadida kelgusi yilda Samarqand shahrida ikki mamlakat hududlarining birinchi forumini o‘tkazishga kelishib olindi.
Yetakchilar gumanitar yo‘nalishdagi amaliy hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratdilar. Parij shahrida Savitskiy muzeyi to‘plamidagi avangard asarlar ko‘rgazmasini tashkil etish, madaniy yodgorliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha hamkorlik uchun mamlakatimizda Fransiya merosi instituti vakolatxonasini ochish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Joriy yilda Toshkent shahrida Fransiyadan tajribali mutaxassislarni jalb qilgan holda O‘zbekiston – Fransiya universiteti ochilishi ta’lim sohasidagi asosiy kelishuv bo‘lgani ta’kidlandi. Fransuz tili o‘qituvchilarini tayyorlash sohasida ham samarali hamkorlik davom ettiriladi.
Ishbilarmonlik, turizm va madaniy almashinuvlarni faollashtirish maqsadida tomonlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaqatnovlar sonini ko‘paytirish masalasini ko‘rib chiqadilar.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar. Ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish, terrorizm, ekstremizm, radikalizm, kiberjinoyatchilik va xavfsizlikka tahdid solayotgan boshqa zamonaviy xatarlarga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhim ekani ta’kidlandi.
Tizimli muloqotni yo‘lga qo‘yish va muvofiqlashtirish maqsadida tashqi ishlar vazirliklari boshchiligida iqtisodiy idoralarni jalb qilgan holda Strategik rejalashtirish guruhini tuzishga kelishib olindi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida tarixiy qarorga keldilar.
Uchrashuv yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Emmanuel Makronni o‘zi uchun qulay vaqtda javob tashrifi bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.
Parij shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida Mutaxassislar va talabalar harakatchanligi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim, Diplomatik pasport egalarini viza talablaridan o‘zaro ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim hamda Fransiyaning yetakchi kompaniyalari bilan O‘zbekistonda 6,5 milliard yevrolik istiqbolli kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalaridagi hamkorlik dasturi almashildi.
Davlat tashrifi davomida quyidagilar ham imzolandi:
– O‘zbekiston – Fransiya universitetini tashkil etish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Readmissiya to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
– Tashqi ishlar vazirliklarining 2025-2026 yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
– 2026-2030 yillarda Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik dasturi;
– Xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
– Sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
– Fransuz tilini o‘qitishni kengaytirish to‘g‘risida bayonnoma;
– Musiqa, kino va teatr sohalarida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
– Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan Fransiya Madaniyat vazirligi, Madaniy meros milliy instituti va Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti o‘rtasidagi hamkorlik bitimlari;
– Toshkent va Parij shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bayonnoma va boshqa ikki tomonlama hujjatlar.
Yelisey saroyidagi oliy darajadagi uchrashuv chog‘ida Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Emmanuel Makronga buyuk fransuz yozuvchisi Viktor Gyugoning o‘zbek tiliga tarjima qilingan "Kulayotgan odam" romanining ilk nusxasini sovg‘a qildi.
Ushbu kitob ommaviy nashrdan chiqishi va tez orada kitobxonlar e’tiboriga havola etilishi kutilmoqda.
Shundan so‘ng O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya ishbilarmon doiralarining yetakchi vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari 2018 va 2022 yillarda ushbu mamlakatga rasmiy tashriflari hamda 2023 yilgi Samarqand sammitida ham Fransiya tadbirkorlari bilan uchrashgan edi.
Forum ana shu ochiq va konstruktiv muloqotning davomi bo‘ldi. Bu galgi uchrashuv unda O‘zbekistonning xususiy kompaniyalari rahbarlari va vakillari ham ishtirok etgani bilan ajralib turadi.
Tadbirda Fransiyaning tashqi savdo va xorijdagi fransuz fuqarolari ishlari bo‘yicha vazir-delegati Loran Sen-Marten, Fransiya taraqqiyot agentligi bosh direktori Remi Riu, "MEDEF International" rahbari – "Orano Mining" kompaniyasi boshqaruvi raisi Klod Imoven, shuningdek, ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari, investitsiya va bank-moliya institutlarining 60 dan ortiq rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Fransiya biznesi tomonidan SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Societe Generale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR va boshqa kompaniyalar qatnashdi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron bilan o‘tgan samarali muzokaralarni yuksak baholab, ishbilarmonlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash va qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratilganini ta’kidladi.
Uchrashuvning asosiy natijasi sifatida O‘zbekiston – Fransiya munosabatlarini strategik sheriklik darajasiga ko‘tarish haqida tarixiy qaror qabul qilindi.
Ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishda ikki mamlakat yetakchi kompaniyalari muhim o‘rin tutayotgani qayd etildi.
Fransiya ishbilarmon doiralari vakillariga Yangi O‘zbekistondagi ortga qaytmas iqtisodiy islohotlar strategiyasini qo‘llab-quvvatlayotgani uchun minnatdorlik bildirildi.
Joriy yil yanvar oyida "MEDEF" tarkibidagi yirik kompaniyalar rahbarlarining Toshkent shahriga tashrifi natijalari yuksak baholandi.
Fransiya kompaniyalari bilan mamlakatimiz iqtisodiyotining strategik tarmoqlarida qator qo‘shma loyihalar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ushbu mamlakat investitsiyalarini faol jalb etish va ilg‘or texnologiyalarni joriy etish, Fransiya korxonalarining yechimlari, to‘plangan katta tajriba va bilimlarini qo‘llashdan O‘zbekiston manfaatdor.
O‘zbekiston Prezidenti Fransiya bilan savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada kengaytirish muhimligini ta’kidladi.
Fransiya kompaniyalari bilan 2027 yilgacha bo‘lgan davrga mo‘ljallangan innovatsion va sanoat kooperatsiyasi dasturi bunga xizmat qiladi. Unga umumiy qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan aniq yo‘nalish va loyihalar kiritilgan.
Dasturni amalga oshirish doirasida Fransiyaning yetakchi bank va moliya tashkilotlarini faol jalb qilgan holda biznes tashabbuslarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlashning samarali vositalari keng joriy etilishi ko‘zda tutilgan.
Davlatimiz rahbari muhim mineral resurslarning istiqbolli konlarini o‘zlashtirish va ularni chuqur qayta ishlash, qurilish materiallari, kimyo va farmatsevtika tarmoqlari, elektrotexnika sanoati, qishloq xo‘jaligida zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish va boshqalarni O‘zbekiston – Fransiya ishbilarmonlik hamkorligini yanada rivojlantirishning istiqbolli yo‘nalishlari sifatida ko‘rsatib o‘tdi.
Energetikada energiya ishlab chiqarish va saqlash quvvatlarini kengaytirish, O‘zbekiston hududlarida suv xo‘jaligi, kommunal, turizm, transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish hamkorlikni rivojlantirishda katta salohiyatga ega.
– Ikki mamlakat kompaniyalari ishtirokidagi loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va jadallashtirish maqsadida doimiy faoliyat yuritadigan O‘zbekiston – Fransiya investitsiya kengashini ta’sis etishni taklif qilaman. Biz tomondan unga O‘zbekiston Bosh vaziri rahbarlik qiladi. Birinchi uchrashuvni iyun oyida Toshkent xalqaro investitsiya forumi doirasida o‘tkazishimiz mumkin. Barchangizni tashkil etilayotgan kengashning to‘la huquqli a’zosi sifatida bo‘lajak tadbirda faol ishtirok etishga taklif etaman, – dedi davlatimiz rahbari.
O‘z navbatida, Fransiya ishbilarmon doiralari vakillari hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha aniq taklif va rejalarini bayon qildi.
Davlatimiz rahbari ishbilarmon doiralar vakillariga muvaffaqiyatlar tilab, tegishli vazirlik va idoralar rahbarlariga O‘zbekiston Hukumati tomonidan tasdiqlanadigan "yo‘l xaritalari" asosida erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan nazoratni ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Tashrif doirasida Parij shahrida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Fransiya Respublikasining oliy mukofoti – Faxriy legion ordeni bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.
Yuksak mukofotni davlatimiz rahbariga Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron tantanali ravishda topshirdi.
O‘zbekiston Prezidenti ikki mamlakat hamkorligini rivojlantirish, xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga qo‘shgan ulkan hissasi uchun ushbu ordenga sazovor bo‘ldi.
Mamlakatimiz yetakchisi mukofot uchun Fransiya rahbariga samimiy minnatdorlik bildirib, keyingi yillarda sermahsul hamkorlikda yuksak natijalarga erishilgani, ikki mamlakat munosabatlari strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Faxriy legion ordeni 1802 yilda ta’sis etilgan. Fransiyada ushbu orden alohida xizmatlarning davlat darajasida e’tirof etilishi va shon-sharafning eng yuqori belgisi hisoblanadi.
Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron Yelisey saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sharafiga davlat qabul marosimini uyushtirdi.
Qabulda O‘zbekiston va Fransiya rasmiy delegatsiyalari a’zolari, taniqli madaniyat, san’at va fan arboblari, ishbilarmon doiralar va jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Emmanuel Makron va uning rafiqasi Brijit Makronga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, bugun bo‘lib o‘tgan muzokaralar tarixiy ahamiyatga ega ekanini, ularning natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Fransiya yetakchisi bugun o‘tkazilgan muzokaralar natijalarini va imzolangan bitimlarni olqishladi.
– Bir necha yil ichida biz energetika, suv resurslarini boshqarish, kommunal xizmatlar, transport, barqaror turizm kabi muhim sohalarda uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga erishdik. Buning dalili sifatida Fransiya hukumati va Fransiya taraqqiyot agentligi ko‘magida fransuz kompaniyalari O‘zbekistonga investitsiya kiritayotgani, hududlarda qo‘shilgan qiymat va ish o‘rinlari yaratilayotgani, yoshlar kasb o‘rganib, hayotda o‘z o‘rnini topayotganini keltirishim mumkin, – dedi Emmanuel Makron.
Tomonlar xalqlarimiz farovonligi yo‘lida O‘zbekiston – Fransiya hamkorligini yanada mustahkamlashga qat’iy intilishlarini bildirdilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiyaga davlat tashrifi doirasida BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YUNESKO) bosh direktori Odri Azuleni qabul qildi.
BMT tizimidagi ushbu nufuzli tuzilma bilan samarali hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari, shuningdek, joriy yilning kuzida Samarqand shahrida tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Ko‘p qirrali sheriklik bugungi kunda yuksak darajada ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan axborotdan foydalanish va bolalar ta’limi masalalari bo‘yicha rezolyutsiyalar qabul qilindi.
Mamlakatimiz Madaniy boyliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha xalqaro markazga a’zo bo‘ldi. Buxoro "Kreativ shaharlar tarmog‘i"ga qo‘shildi. Samarqanddagi Ipak yo‘li universitetida YUNESKO kafedrasi ochildi. O‘tgan yili ta’lim, madaniyat, raqamli va innovatsion texnologiyalar sohalarida 7 ta yangi loyihani amalga oshirish boshlandi.
Turon cho‘llari va Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi, ipakchilik, kulolchilik, rubob chalish va iftorlik an’analari, "Buxoro amiri devonxonasi arxivi", "Turkiston albomi", "Xudoybergan Devonov fotoalbomi" YUNESKOning maxsus ro‘yxatlariga kiritildi.
Ta’kidlash joizki, Samarqand shahrida bo‘lajak Bosh konferensiyaning 43-sessiyasi so‘nggi 40 yil ichida birinchi marta YUNESKOning Parij shahridagi qarorgohidan boshqa joyda o‘tkaziladi. Bu voqea tashkilotning 80 yilligiga to‘g‘ri keladi.
Bosh direktor Odri Azule O‘zbekiston bilan sermahsul hamkorlikni yuksak baholab, bo‘lajak tadbirga keng ko‘lamli tayyorgarlik ko‘rilayotgani uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.
Amaliy hamkorlik dasturlarini yanada kengaytirish, shuningdek, YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasi doirasidagi forum va tadbirlarni tashkil etish bo‘yicha yaqindan hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Fransiyaga davlat tashrifi davom etmoqda.

Исторический визит: между Узбекистаном и Францией установлены отношения стратегического партнерства
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев с государственным визитом пребывает в Республике Франция.
12 марта в Доме ветеранов в городе Париже состоялась официальная церемония встречи Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Лидера нашей страны встретил Президент Франции Эммануэль Макрон.
На площади в честь высокого гостя был выстроен почетный караул из числа военнослужащих Республиканской гвардии, сухопутных войск, военно-морских и военно-воздушных сил Франции.
В исполнении военного оркестра прозвучали государственные гимны двух стран. Гвардейцы прошли перед главой нашего государства торжественным маршем.
Президенты обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
Затем Президент Узбекистана в сопровождении конной гвардии и мотоциклистов направился в Елисейский дворец – резиденцию Президента Франции.
В Елисейском дворце состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Французской Республики Эммануэля Макрона.
Главы государств в формате тет-а-тет и с участием делегаций подробно обсудили вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-французских многоплановых отношений.
C удовлетворением отмечена практическая реализация договоренностей, достигнутых в ходе предыдущего саммита лидеров двух стран в городе Самарканде в ноябре 2023 года.
Продолжаются активные контакты на разных уровнях. Товарооборот в прошлом году впервые превысил 1 миллиард евро, в 4 раза увеличилось число совместных предприятий.
В нашей стране успешно работают такие лидеры бизнеса Франции, как Orano, EDF, Total, SUEZ, Voltalia, Veolia и многие другие. Новое качество обрело сотрудничество с Французским агентством развития, с которым принимается новая Программа сотрудничества.
В рамках подготовки к визиту плодотворно прошли заседание Межправительственной комиссии и бизнес-миссия «МЕДЕФ», начала работу Деловая палата.
В эти дни проходят совместные мероприятия в Париже, Тулузе, Лионе и Ницце с активным участием представителей регионов. Накануне состоялись совместные медицинский форум и конференция по науке и образованию, презентации туристического потенциала и культуры Узбекистана. В городе Гретц-Арменвиль был открыт бюст великому ученому Абу Райхану Беруни.
Приоритетное внимание уделено расширению взаимовыгодного сотрудничества в торгово-экономической и инвестиционно-финансовой сферах, продвижению проектов кооперации с ведущими компаниями и предприятиями Франции.
К нынешнему саммиту подготовлена новая Программа инновационного и промышленного партнерства. Предусматривается продвижение совместных проектов в области добычи и переработки критического минерального сырья, энергетики, развития инфраструктуры, транспорта и других общей стоимостью 6,5 миллиарда евро.
В целом портфель совместных проектов превышает 12 миллиардов евро.
В данном контексте подчеркнута важность расширения инструментов финансовой поддержки.
В целях содействия налаживанию долгосрочных кооперационных   связей глава нашего государства предложил создать Узбекско-французский инвестиционный совет и провести его первую встречу на полях Ташкентского инвестфорума в июне этого года.
Для стимулирования межрегиональных контактов достигнута договоренность о проведении в следующем году в городе Самарканде первого Форума регионов двух стран.
Лидеры придали особое значение наращиванию практического взаимодействия в гуманитарном измерении. Поддержаны планы по организации в Париже выставки авангарда из коллекции музея Савицкого, открытию в нашей стране представительства Национального института культурного наследия Франции для партнерства в области сохранения и реставрации памятников культуры.
Главной договоренностью в сфере образования стало открытие уже в этом году Узбекско-Французского университета в городе Ташкенте с привлечением опытных специалистов из Франции. Будет также продолжено продуктивное сотрудничество в области подготовки преподавателей французского языка.
Для активизации деловых, туристических и культурных обменов стороны рассмотрят вопрос увеличения частоты прямых авиарейсов.
Главы государств также обменялись мнениями по актуальной международной и региональной повестке. Подчеркнута важность продолжения взаимной поддержки в рамках многосторонних организаций, объединения усилий в борьбе с терроризмом, экстремизмом, радикализмом, киберпреступностью и другими современными вызовами безопасности.
В целях установления системного диалога и «сверки часов» условлено создать Группу стратегического планирования под эгидой министерств иностранных дел с подключением экономических ведомств.
По итогам переговоров главами государств принято историческое решение об установлении отношений стратегического партнерства между двумя странами.
В завершение встречи Президент Шавкат Мирзиёев пригласил Президента Эммануэля Макрона посетить Узбекистан с ответным визитом в удобное время.
По итогам состоявшихся в Париже переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Французской Республики Эммануэль Макрон приняли Совместную декларацию об установлении стратегического партнерства.
В присутствии глав государств состоялся обмен документами – межправительственными соглашениями о мобильности специалистов и студентов, о взаимном освобождении владельцев дипломатических паспортов от визовых требований, а также Программой сотрудничества в инвестиционной и инновационной сферах, предусматривающей реализацию перспективных проектов кооперации с ведущими французскими компаниями в Узбекистане общей стоимостью 6,5 миллиарда евро.
В ходе государственного визита были также подписаны:
– межправительственное Соглашение о создании Узбекско-Французского университета;
– межправительственное Соглашение о реадмиссии;
– Программа сотрудничества министерств иностранных дел на 2025 – 2026 годы;
– Программа сотрудничества с Французским агентством развития на 2026 – 2030 годы;
– Декларация о сотрудничестве в рамках международных организаций;
– Декларация о сотрудничестве в сфере здравоохранения;
– Протокол о расширении преподавания французского языка;
– Декларация о сотрудничестве в сферах музыки, кино и театра;
– соглашения о сотрудничестве Фонда развития культуры и искусства с Министерством культуры, Национальным институтом культурного наследия Франции и Французским институтом исследований Центральной Азии;
– Протокол об установлении партнерских отношений между городами Ташкентом и Парижем, а также другие двусторонние документы.
В ходе встречи на высшем уровне в Елисейском дворце Президент Шавкат Мирзиёев подарил Президенту Эммануэлю Макрону первый экземпляр переведенного на узбекский язык романа великого французского писателя Виктора Гюго «Человек, который смеется».
Планируется массовый выпуск этой книги и ожидается, что вскоре она станет доступна для читателей.
В продолжение программы пребывания в Париже Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями ведущих деловых кругов Франции.
Лидер нашей страны уже встречался с французским бизнесом в ходе официальных визитов в эту страну в 2018 и 2022 годах, а также саммита в Самарканде в 2023 году.
Нынешний форум – продолжение этого открытого и конструктивного диалога. Отличительной особенностью стало участие в нем руководителей и представителей компаний частного сектора Узбекистана.
В мероприятии участвовали министр-делегат Франции по внешней торговле и делам французских граждан за рубежом Лоран Сен-Мартен, генеральный директор Французского агентства развития Реми Риу, глава MEDEF International – председатель правления компании Orano Mining Клод Имовен, а также свыше 60 руководителей и представителей ведущих компаний, инвестиционных и банковско-финансовых институтов двух стран.
Французский бизнес был представлен такими компаниями, как SUEZ, Veolia, Total, EDF, Voltalia, Orano, Meridiam, Saint-Gobain, Imerys, Natixis, Société Générale, BPI France, Airbus, MND, Eiffage, Schneider Electric, Total Energies, Alstom, Technip Energies, Egis, ADP Group, Ellipse Projects, Assystem, ATR и другими.
Глава нашего государства в своем выступлении высоко оценил состоявшиеся плодотворные переговоры с Президентом Франции Эммануэлем Макроном, в ходе которых отдельное внимание было уделено поддержке деловых инициатив и реализации совместных проектов кооперации.
Главным результатом встречи стало принятие исторического решения о выводе узбекско-французских отношений на уровень стратегического партнерства.
В качестве локомотивов в расширении многопланового сотрудничества отмечена роль ведущих компаний двух стран.
Выражена признательность представителям французских деловых кругов за поддержку стратегии необратимых экономических реформ в Новом Узбекистане.
Дана высокая оценка плодотворным результатам визита глав крупных компаний, входящих в состав MEDEF, в город Ташкент в январе этого года.
С удовлетворением отмечена реализация с французскими компаниями целого ряда совместных проектов в стратегических отраслях экономики нашей страны.
Выражена заинтересованность в активном привлечении французских инвестиций и внедрении передовых технологий, применении проектных решений, большого накопленного опыта и знаний предприятий этой страны.
Президент Узбекистана выступил за дальнейшее наращивание торгово-экономических связей с Францией.
Этому призвана способствовать Программа инновационного и промышленного сотрудничества до 2027 года с французскими компаниями, в которую вошли конкретные направления и проекты на сумму 6,5 миллиарда евро.
Предусматривается, что в рамках ее реализации будут широко внедрены эффективные инструменты финансовой поддержки бизнес-инициатив с активным вовлечением ведущих банков и финансовых организаций Франции.
Глава нашего государства обозначил ряд значимых направлений дальнейшего развития узбекского-французского делового сотрудничества, таких как освоение перспективных месторождений и глубокая переработка критических минеральных ресурсов, создание современных производственных площадок в секторе строительных материалов, химической и фармацевтической отраслях, электротехнической промышленности, сельском хозяйстве.
Большой потенциал для развития сотрудничества имеет расширение генерирующих мощностей в энергетике и систем накопления энергии, модернизация водохозяйственной, коммунальной, туристической, транспортной инфраструктуры
в регионах Узбекистана.
– Для поддержки и ускорения проектов с участием компаний двух государств предлагаю учредить постоянно действующий Узбекско-французский инвестиционный совет. С нашей стороны его возглавит Премьер-министр Узбекистана. Первую встречу можем провести уже в июне в рамках Ташкентского международного инвестиционного форума. Приглашаю всех вас принять активное участие в предстоящем мероприятии в качестве полноправных членов создаваемого совета, – отметил глава государства.
Представители французского бизнеса озвучили свои конкретные предложения и планы по расширению партнерства.
Пожелав представителям деловых кругов успехов, глава нашего государства поручил руководителям соответствующих министерств и ведомств обеспечить контроль за исполнением достигнутых договоренностей, на основе «дорожных карт», утверждаемых правительством Узбекистана.
В рамках программы пребывания в Париже состоялась церемония награждения Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Орденом Почетного легиона – высшей наградой Французской Республики.
Высокую награду главе нашего государства торжественно вручил Президент Франции Эммануэль Макрон.
Президент Узбекистана отмечен орденом за значительный вклад в развитие сотрудничества между Узбекистаном и Францией, укрепление дружбы и взаимопонимания между народами двух стран.
Лидер нашей страны, искренне поблагодарив главу Франции за награду, с удовлетворением отметил достигнутые в последние годы высокие результаты плодотворного сотрудничества, свидетельством чего является вывод отношений двух стран на уровень стратегического партнерства.
Орден Почетного легиона учрежден в 1802 году. Присвоение ордена является высшим знаком отличия, почета и официального признания особых заслуг во Франции.
Президент Французской Республики Эммануэль Макрон дал в Елисейском дворце государственный прием в честь Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
На приеме присутствовали члены официальных делегаций Узбекистана и Франции, известные деятели культуры, искусства и науки, представители деловых кругов и общественности.
Обращаясь к Эммануэлю Макрону и его супруге Бриджит Макрон, глава нашего государства выразил признательность за теплый прием и подчеркнул историческую значимость состоявшихся переговоров, по итогам которых отношения двух стран вышли на уровень стратегического партнерства.
В своем выступлении французский лидер приветствовал результаты проведенных переговоров и подписанные соглашения.
- За несколько лет нам удалось наладить долгосрочное сотрудничество в таких важных сферах, как энергетика, управление водными ресурсами, коммунальные услуги, транспорт, устойчивый туризм. В качестве доказательства могу привести тот факт, что при поддержке правительства Франции и Французского агентства развития компании нашей страны инвестируют в Узбекистан, создаются добавленная стоимость и рабочие места в регионах, молодежь осваивает профессии и находит свое место в жизни, - сказал Эммануэль Макрон.
В ходе мероприятия стороны выразили решимость и далее укреплять узбекско-французское сотрудничество во благо наших народов.
В рамках программы государственного визита во Францию Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял генерального директора Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) Одри Азуле.
Обсуждены вопросы дальнейшего развития продуктивного взаимодействия с данной авторитетной структурой системы ООН, а также практические аспекты подготовки и проведения 43-й сессии Генеральной конференции Организации в городе Самарканде этой осенью.
С удовлетворением отмечен нынешний высочайший уровень многопланового партнерства.
По инициативе Узбекистана были приняты резолюции по вопросам доступа к информации и детского образования.
Наша страна стала членом Международного центра по сохранению и реставрации культурных ценностей. Бухара вступила в «Сеть креативных городов». Открыта кафедра ЮНЕСКО в Международном университете туризма и культурного наследия «Шелковый путь» в Самарканде. В прошлом году началась реализация 7 новых проектов в сферах образования, культуры, цифровых и инновационных технологий.
В специальные списки ЮНЕСКО вошли Туранские пустыни и Зарафшан-Каракумский коридор, искусство шелководства, керамики, игра на рубабе и традиции ифтара, «Архив канцелярии эмира Бухары», «Туркестанский альбом» и «Фотоальбом Худойбергана Девонова».
Следует отметить, что в этом году город Самарканд примет 43-ю сессию Генеральной конференции, которая впервые за 40 лет состоится за пределами штаб-квартиры ЮНЕСКО в городе Париже и пройдет в год 80-летия Организации.
Генеральный директор Одри Азуле, высоко оценив плодотворное сотрудничество с Узбекистаном, поблагодарила главу нашего государства за масштабную подготовку к предстоящему мероприятию.
Достигнуты договоренности о дальнейшем расширении программ практического сотрудничества, а также продолжении тесного взаимодействия по организации форумов и мероприятий на полях 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО.