O‘zbekistonda qiynoqlarga qarshi kurash kuchaytirilmoqda
Joriy yilning 21-22 aprel kunlari Termiz shahrida “Istanbul protokoliga muvofiq qiynoq va shafqatsiz muomalani sud-tibbiy hujjatlashtirish” mavzuiga bag‘ishlangan o‘quv-trening mashg‘ulotlari bo‘lib o‘tdi.
Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi va YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi qo‘shma loyihasi doirasida tashkil etilgan tadbirda Ichki ishlar vazirligi huzuridagi jazoni ijro etish departamenti tibbiyot mutaxassislari hamda Respublika sud-tibbiy ekspertiza ilmiy-amaliy markazining sud-tibbiy ekspertlari ishtirok etdi.
O‘quv mashg‘ulotida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov, YeXHTning O‘zbekistondagi loyihalari muvofiqlashtiruvchisi loyihalar bo‘yicha katta maslahatchisi E.Yurkovski, qamoqxonalar islohoti va inson huquqlari bo‘yicha xalqaro maslahatchi, IPPF xalqaro penitensiar jamg‘armasining MDH mamlakatlari bo‘yicha vakili A.Shambilov (Ispaniya), Istanbul protokoli bo‘yicha xalqaro ekspert, Istanbul protokolini ishlab chiqish bo‘yicha ishchi guruh a’zosi, sud tibbiyoti professori, Tbilisi davlat tibbiyot universiteti sud tibbiyoti kafedrasi mudiri R.Beriashvili (Gruziya) va boshqalar Istanbul protokoliga muvofiq qiynoqlar hamda shafqatsiz muomalani samarali hujjatlashtirish bo‘yicha xalqaro standartlarning mazmun-mohiyati haqida fikr yuritdi. Qatnashchilarning mavzuiga doir bilimlarini oshirishga e’tibor qaratdi.
Ta’kidlandiki, mamlakatimizda 2020-2024 yillarda YeXHT ko‘magida qiynoq holatlarini samarali tekshirish va hujjatlashtirish bo‘yicha o‘ndan ortiq o‘quv tadbiri o‘tkazilgan. Ushbu trening mashg‘ulotlari ham BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasi 40 yilligini nishonlash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturidan o‘rin olgan.
Yangi O‘zbekiston jazoni ijro etish tizimini insonparvarlashtirish va inson huquqlarini mustahkamlash sohasida sezilarli yutuqlarga erishmoqda. Mahbuslar bilan muomala qilish sohasidagi xalqaro standartlarni faol joriy etayotir. Mamlakatimizda qamoqda saqlash sharoitlarini yaxshilash va mahbuslarning huquqlarini ta’minlashga qaratilgan muhim qonun hujjatlari qabul qilingan.
– Shafqatsiz muomala va qiynoqlardan xoli bo‘lish xalqaro hujjatlarda ham, milliy qonunchilikda ham mustahkamlangan asosiy huquqdir, – dedi Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori A.Saidov. – Yangi tahrirdagi O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasida har qanday holatda va istisnosiz tarzda qiynoqqa solish va shafqatsiz muomalada bo‘lish qat’iyan taqiqlangan.
O‘quv mashg‘ulotlarida ishtirokchilar Istanbul protokoli qoidalari bilan atroflicha tanishib, qiynoqlarning oldini olishga oid asosiy xalqaro hujjatlar va milliy qonunchilikni o‘rgandi. Xalqaro va milliy miqyosda qiynoqlarning oldini olishga qaratilgan turli mexanizmlar to‘g‘risida yetarli ma’lumotga ega bo‘ldi. Inson huquqlariga rioya etish va qiynoqlarning oldini olish masalalari yuzasidan kelgusidagi hamkorlik istiqbollarini muhokama etdi. Shuningdek, O‘zbekistondagi inson huquqlari bo‘yicha milliy qonunchilikning o‘ziga xos xususiyatlari tahlil qilinib, qiynoqlarning oldini olish masalasiga, qiynoqlarga duch kelgan shaxslarga tibbiy yordam ko‘rsatish, qiynoqlarni hujjatlashtirish va oldini olish jarayonida tibbiyot xodimlarining roliga alohida e’tibor qaratildi.
Mazkur mavzuga oid navbatdagi o‘quv mashg‘ulotini 24-25 aprel kunlari Farg‘ona shahrida o‘tkazish rejalashtirilgan.

Узбекистан усиливает борьбу с пытками
В Термезе 21–22 апреля состоялся тренинг на тему «Судебно-медицинская документация пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом». Мероприятие организовано в рамках совместного проекта Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане.
Участие в тренинге приняли медицинские специалисты Департамента исполнения наказаний при МВД, а также Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы.
Цель мероприятия – повысить осведомленность специалистов о международных стандартах эффективного документирования пыток и жестокого обращения в соответствии со Стамбульским протоколом.
На открытии к участникам обратился директор Национального центра по правам человека А. Саидов, старший советник по проектам Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане Э. Юрковски, международный консультант по тюремной реформе и правам человека, представитель Международного пенитенциарного фонда IPPF по странам СНГ (Испания) А. Шамбилов, международный эксперт по Стамбульскому протоколу, член Рабочей группы по разработке Стамбульского протокола, профессор судебной медицины, заведующий кафедрой судебной медицины Тбилисского государственного медицинского университета (Грузия) Р. Бериашвили, а также руководители областных филиалов Республиканского научно-практического центра судебно-медицинской экспертизы, представители пенитенциарных учреждений Сурхандарьинской области.
А. Саидов отметил, что в 2020–2024 годах при поддержке ОБСЕ проведено более десяти учебных мероприятий по вопросам эффективной проверки и документирования случаев пыток. Эти тренинги являются частью Программы мер, приуроченной к празднованию 40-летия Конвенции ООН против пыток.
Современный Узбекистан демонстрирует значительные достижения в сфере гуманизации пенитенциарной системы и укрепления прав человека, активно имплементирует международные стандарты в области обращения с заключенными. В стране принят ряд важных законодательных актов, направленных на улучшение условий содержания под стражей и обеспечение прав заключенных.
Как отмечает А. Саидов, свобода от жестокого обращения и пыток – фундаментальное право, закрепленное как в международных документах, так и в национальном законодательстве. В новой редакции Конституции Республики Узбекистан прямо запрещается применение пыток и жестокого обращения при любых обстоятельствах и без исключений.
В ходе тренингов участники подробно ознакомились с положениями Стамбульского протокола, изучили ключевые международные документы и национальное законодательство, касающееся предотвращения пыток.
Также изучены особенности национального законодательства Узбекистана в сфере прав человека с акцентом на вопросы предотвращения пыток. Представлена информация о различных механизмах, направленных на предотвращение пыток как на международном, так и национальном уровнях.
Особое внимание уделено вопросам оказания медицинской помощи лицам, подвергшимся пыткам, и роли медицинских работников в процессе документирования и предотвращения пыток.
Участники также обсудили перспективы дальнейшего взаимодействия и сотрудничества по вопросам соблюдения прав человека и предотвращения пыток.
Следующий аналогичный тренинг запланирован на 24–25 апреля в городе Фергане, сообщает пресс-служба Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.