18-dekabr kuni Jenevada BMTning Inson huquqlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi ko‘magida Parlamentlararo Ittifoq tomonidan onlayn davra suhbati tashkil etildi.
Tadbir turli davlatlar, jumladan O‘zbekistonning milliy tajribasi asosida parlament amaliyotida kamsitishga qarshi kurashish va tenglikni rivojlantirish bo‘yicha samarali chora-tadbirlar tahliliga bag‘ishlandi.
Davra suhbatiga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi deputati, BMTning Inson huquqlari qo‘mitasi a’zosi, akademik Akmal Saidov moderatorlik qildi. Muloqotlarda BMTning Iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlar bo‘yicha qo‘mitasi vakili Kristel Vuanga, Kongo Demokratik Respublikasining Gender, bolalar va oila masalalari qo‘mitasi raisi, Malayziya parlamenti deputati Siyerlina Abdul Rashid, Braziliya Federal Senati a’zosi va BMTning Nogironlar huquqlari bo‘yicha qo‘mitasi a’zosi Mara Gabrilli, BMTning Inson huquqlari bo‘yicha boshqarmasi xodimi Klod Kan va boshqalar ishtirok etdi.
Davra suhbati Parlamentlararo Ittifoqning "Gender tenglikka erishish: harakatdan harakatga" kampaniyasi doirasida o‘tkazildi. Bu kampaniya gender kamsitishining barcha shakllariga qarshi qonunchilik tashabbuslarini rag‘batlantirish va xotin-qizlarni turli-tumanliklarini hisobga olgan holda parlament faoliyatiga keng jalb etishga qaratilgan. Muhokamalar interfaol tarzda va ingliz tilida olib borildi.
Tadbirda asosiy e’tibor parlamentlar inson huquqlari sohasidagi global majburiyatlarni kamsitishga qarshi amaliy choralarga qanday aylantirishi mumkinligiga qaratildi. Ishtirokchilar qonunlarni ishlab chiqish va qabul qilishda, parlament nazoratini kuchaytirishda hamda ta’lim, sog‘liqni saqlash va ozchiliklar huquqlarini himoya qilish kabi sohalarda byudjet siyosatini shakllantirishda BMT shartnomaviy organlarining tavsiyalaridan foydalanish bo‘yicha tajribalarini baham ko‘rdilar.
Bunda qaysi yondashuvlar eng samarali bo‘lgani, parlament a’zolari qanday to‘siqlarga duch kelgani va BMT qo‘mitalari bilan hamkorlik barqaror natijalarga erishishga qanday yordam berayotganiga alohida ahamiyat berildi.
Parlament a’zolari kamsitishga qarshi kurashish bo‘yicha o‘z tajribalari xususida so‘z yuritdilar. Kamsitishga qarshi qonunlarni qabul qilish va amalga oshirish, zarur mablag‘larni ajratish, nazorat mexanizmlarini takomillashtirish va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar bilan hamkorlik qilish bo‘yicha parlament tomonidan qilingan ishlar yuzasidan o‘zaro fikrlashildi.
Akademik A.Saidov ta’kidlaganidek, kamsitishga qarshi kurash bir martalik harakat emas, balki hokimiyatning barcha tarmoqlari izchil ishlashini talab qiladigan uzoq muddatli strategiyadir. O‘zbekistonda so‘nggi yillarda BMTning inson huquqlari bo‘yicha shartnomaviy organlari bilan parlament va institutsional hamkorlikning yaxlit tizimi shakllantirilgan. Ularning tavsiyalari kamsitishga qarshi qonun hujjatlarini ishlab chiqishda, parlament nazoratini kuchaytirishda va huquqni qo‘llash amaliyotini takomillashtirishda izchil ravishda qo‘llanilmoqda.
"Bugungi kunda parlamentlar oldida nafaqat xalqaro normalarni moslashtirish, balki ularni amalda ishlaydigan va har bir insonning huquq va erkinliklarini haqiqatan himoya qiladigan holatga keltirishga erishish vazifasi turibdi", – dedi A.Saidov.
Bu borada O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Parlamentlararo Ittifoqning 150-Assambleyasida bildirgan fikrlari alohida ahamiyatga ega. Davlatimiz rahbari parlamentlar tinchlik, ijtimoiy adolat va barqaror taraqqiyotni ta’minlashda muhim o‘rin tutishini ta’kidlab, Toshkentda Parlamentlararo Ittifoqning yubiley Assambleyasi o‘tkazilishi O‘zbekistondagi demokratik islohotlar va parlamentarizm rivojlanishining xalqaro e’tirofi ekanini qayd etgani bejiz emas.
Davra suhbatida parlament a’zolari o‘rtasida tajriba almashildi. Kamsitishga qarshi kurashish bo‘yicha parlament mexanizmlarini kuchaytirish, jumladan, qonunlar qabul qilish, ularning ijrosini nazorat qilish, inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlar bilan hamkorlik, shuningdek, BMTning shartnomaviy organlari bilan hamkorlikni takomillashtirish uchun zarur chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Ishtirokchilar, shuningdek, asosiy muammolar, qarshiliklarni yengib o‘tish strategiyalari va kamsitishga yo‘l qo‘ymaslik sohasidagi parlament faoliyatini yanada rivojlantirish yo‘nalishlarini belgilab oldilar.

Парламенты усиливают роль по противодействию дискриминации
18 декабря 2025 года в Женеве состоялся онлайн «круглый стол», организованный Межпарламентским союзом (МПС) при поддержке Управления Верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ).
Мероприятие было посвящено эффективным мерам по противодействию дискриминации и продвижению равенства в парламентской практике, в том числе на основе национального опыта различных государств, включая Республику Узбекистан.
Модератором «круглого стола» выступил академик Акмал Саидов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана и член Комитета ООН по правам человека. В работе «круглого стола» приняли участие представитель Комитета ООН по экономическим, социальным и культурным правам Кристель Вуанга, председатель Комитета по вопросам гендера, детей и семьи Демократической Республики Конго, депутат парламента Малайзии Сиерлина Абдул Рашид, член Федерального сената Бразилии и член Комитета ООН по правам инвалидов Мара Габрилли, сотрудник Управления ООН по правам человека Клод Кан и др.
«Круглый стол» организован в контексте кампании МПС «Достижение гендерного равенства: действие за действием», направленной на поощрение законодательных инициатив против всех форм гендерной дискриминации и более широкое включение женщин в их многообразии в парламентскую деятельность. Обсуждение носило интерактивный характер и проходило на английском языке.
Мероприятие было посвящено тому, как парламенты могут превращать глобальные обязательства в сфере прав человека в реальные меры против дискриминации. Участники делились примерами использования рекомендаций договорных органов ООН при разработке и принятии законов, при усилении парламентского надзора и формировании бюджетной политики в таких областях, как образование, здравоохранение и защита прав меньшинств. Особое внимание уделялось тому — какие подходы показали себя наиболее результативными, с какими препятствиями сталкивались парламентарии и как сотрудничество с комитетами ООН помогает добиваться устойчивых результатов.
Парламентарии представили собственный опыт борьбы с дискриминацией. Речь шла о парламентских шагах по принятию и реализации антидискриминационных законов, выделению необходимых ресурсов, совершенствованию механизмов контроля и сотрудничеству с национальными правозащитными институтами.
Академик А. Саидов отметил, что борьба с дискриминацией, это не разовый акт, а долгосрочная стратегия, требующая последовательной работы всех ветвей власти. Он подчеркнул, что в Узбекистане в последние годы сформирована целостная система парламентского и институционального взаимодействия с договорными органами ООН по правам человека, а их рекомендации последовательно используются при разработке антидискриминационного законодательства, укреплении парламентского контроля и совершенствовании правоприменительной практики.
«Сегодня перед парламентами стоит задача не только адаптировать международные нормы, но и сделать так, чтобы они работали на практике, обеспечивая реальную защиту прав и свобод каждого человека», — подчеркнул А. Саидов.
В этом контексте особое значение имеет позиция Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, озвученная на 150-й Ассамблее Межпарламентского союза. Глава государства тогда отметил, что парламенты играют ключевую роль в обеспечении мира, социальной справедливости и устойчивого развития, подчеркнув, что проведение юбилейной Ассамблеи МПС в Ташкенте стало международным признанием демократических реформ и развития парламентаризма в Узбекистане.
В ходе «круглого стола» состоялся обмен опытом между парламентариями. Обсуждались шаги, необходимые для усиления парламентских механизмов противодействия дискриминации, включая принятие законов, контроль их реализации, взаимодействие с национальными правозащитными учреждениями, а также совершенствование сотрудничества с договорными органами ООН. Участники также обозначили ключевые вызовы, стратегии преодоления сопротивления и направления дальнейшего развития парламентской деятельности в области недискриминации.