O‘zbekiston va Turkmaniston o‘rtasida inson huquqlari sohasidagi sheriklikni rivojlantirish yo‘lida
O‘zbekiston va Turkmaniston inson huquqlari sohasidagi sheriklikni chuqurlashtirishga intilmoqda. Buni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazida Turkmaniston delegatsiyasi bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv yana bir bor tasdiqladi.
Milliy markaz direktori, akademik Akmal Saidov joriy yilning 14-may kuni Turkmaniston Davlat, huquq va demokratiya institutining Demokratik masalalar va xalqaro munosabatlar bo‘limi katta ilmiy xodimi Dovlet Amanmiradov hamda Turkmaniston Ombudsmani devonining Xususiy sektorda inson huquqlarini himoya qilish masalalari bo‘limi bosh maslahatchisi Allanur Kadirovdan iborat delegatsiya a’zolari bilan ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazdi.
Turkmaniston Respublikasi delegatsiyasi Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan inson huquqlarini rivojlantirishga bag‘ishlangan “Xitoy – Markaziy Osiyo – 2026” forumida ishtirok etish uchun O‘zbekistonga tashrif buyurdi.
Suhbat avvalida A. Saidov Turkmaniston delegatsiyasini samimiy qutlab, inson huquqlari sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik izchil mustahkamlanib borayotganidan mamnun ekanini bildirdi. O‘zbekiston bilan Turkmaniston umumiy tarix, madaniyat va ma’naviy qadriyatlar birlashtirib turgan qardosh davlatlar ekani alohida ta’kidlandi. Bu mustahkam qardoshlik rishtalari ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni rivojlantirish uchun ishonchli zamin bo‘lib xizmat qiladi.
D. Amanmiradov Turkmaniston delegatsiyasi nomidan iliq kutib olingani va Forum yuqori darajada tashkil etilgani uchun samimiy minnatdorlik bildirdi. Uning ta’kidlashicha, inson huquqlarini rivojlantirishga bag‘ishlangan “Xitoy – Markaziy Osiyo – 2026” forumi mintaqada inson huquqlarini ta’minlash va ro‘yobga chiqarish borasidagi dolzarb masalalarni muhokama qilish uchun muhim va zarur maydondir.
O‘z navbatida, A. Qodirov inson huquqlarini himoya qilish sohasida tajriba va ilg‘or amaliyotlar almashish uchun bu kabi forumlarning ahamiyatini alohida qayd etdi. Ikki davlatning vakolatli muassasalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlash zarurligini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida tomonlar inson huquqlari sohasidagi ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni yanada rivojlantirishga oid keng ko‘lamli masalalar yuzasidan fikr almashdilar. O‘zaro hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan bir qator amaliy takliflar ko‘rib chiqildi. Xususan, A. Saidov bo‘lib o‘tgan muloqot natijalarini yanada kengroq yoyish maqsadida uchrashuv ishtirokchilarining ma’ruzalarini Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi jurnalida ikki tilda nashr etishni taklif qildi.
Uchrashuv O‘zbekiston va Turkmanistonning inson huquqlari sohasidagi sheriklikni chuqurlashtirishga o‘zaro intilishini tasdiqladi hamda tomonlar Markaziy Osiyoda samarali mintaqaviy hamkorlik mexanizmini shakllantirishdan birdek manfaatdor ekanini ko‘rsatdi.

Развитие партнерства в сфере прав человека между Узбекистаном и Туркменистаном
Узбекистан и Туркменистан стремятся к углублению партнёрства в сфере прав человека. Это еще раз подтвердила встреча с туркменской делегацией в Национальном центре Республики Узбекистан по правам человека.
Директор Национального центра академик Акмал Саидов 14 мая провёл двустороннюю встречу с членами делегации, в состав которой вошли Довлет Аманмырадов, старший научный сотрудник отдела демократических вопросов и международных отношений Института государства, права и демократии Туркменистана и Алланур Кадыров, главный консультант отдела по вопросам защиты прав человека в частном секторе Аппарата Омбудсмена Туркменистана.
Делегация Республики Туркменистан находилась с визитом в Узбекистане в рамках участия в форуме «Китай - Центральная Азия - 2026» по развитию прав человека, который состоялся в Ташкенте.
В начале беседы Акмал Саидов тепло поприветствовал туркменскую делегацию и выразил удовлетворение последовательным укреплением двустороннего сотрудничества в области прав человека. Особо было подчёркнуто, что Туркменистан и Узбекистан являются братскими государствами, объединёнными общей историей, культурой и духовными ценностями. Эти прочные узы братства служат надёжной основой для развития стратегического партнёрства между двумя странами.
От имени туркменской делегации Довлет Аманмырадов выразил искреннюю благодарность за тёплый приём и высокий уровень организации форума. Он подчеркнул, что форум «Китай - Центральная Азия - 2026» по развитию прав человека представляет собой важную и востребованную площадку для обсуждения актуальных вопросов в сфере обеспечения и реализации прав человека в регионе.
Алланур Кадыров особо отметил значимость подобных форумов для обмена опытом и лучшими практиками в области защиты прав человека, а также подчеркнул необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества между уполномоченными институтами двух государств.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по широкому кругу вопросов, касающихся дальнейшего развития двустороннего и регионального сотрудничества в области прав человека. Был рассмотрен ряд практических предложений, направленных на расширение взаимодействия. В частности,
Акмал Саидов предложил опубликовать выступления участников встречи на двух языках в журнале Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, что позволит более широко распространить результаты состоявшегося диалога.
Встреча подтвердила взаимное стремление Узбекистана и Туркменистана к углублению партнёрства в сфере прав человека и продемонстрировала общую заинтересованность в формировании эффективного регионального механизма сотрудничества в Центральной Азии.