Giyohvandlikka qarshi kurashish va yoʻl harakati xavfsizligini taʼminlash choralari koʻrib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev aholi salomatligi va millat genofondini giyohvandlikdan himoya qilish, shuningdek, yoʻl harakati ishtirokchilari xavfsizligini taʼminlashga qaratilgan qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Avvalo, giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar, ularning analoglari hamda kuchli taʼsir qiluvchi moddalarning qonunga xilof muomalasi uchun javobgarlikni kuchaytirishga qaratilgan qonun mazmun-mohiyati haqida maʼlumot berildi. Ushbu qonun parlament tomonidan qabul qilingan.
Qonun bilan Jinoyat kodeksiga “Aholi salomatligi va genofondiga qarshi jinoyatlar” nomli yangi bob kiritilmoqda, bu orqali aholi, ayniqsa, yoshlar salomatligiga tahdid solayotgan xavfli qilmishlar uchun javobgarlik choralarini kuchaytirish koʻzda tutilgan.
Narkojinoyatlarning zamonaviy usul va shakllari inobatga olinib, gʻayriqonuniy narkolaboratoriya tashkil etish, narkotiklarning noqonuniy muomalasiga rahnamolik qilish, bangixona tashkil etish kabi qilmishlar uchun alohida javobgarlik belgilanmoqda. Shuningdek, 10 dan ortiq xavfli qilmish boʻyicha jazo choralari ogʻirlashtiriladi.
Davlatimiz rahbari ushbu qonun narkojinoyatchilikka qarshi kurashishni yangi bosqichga olib chiqish, aholi salomatligi va millat genofondini himoya qilishda muhim huquqiy asos boʻlishini taʼkidladi hamda uni imzoladi.
Taqdimotda idoralararo ishchi guruh tomonidan ishlab chiqilgan “Narkotiklar va kuchli taʼsir qiluvchi moddalar toʻgʻrisida”gi qonun loyihasi haqida ham axborot berildi.
Qayd etilganidek, soʻnggi yillarda narkovaziyat jiddiy oʻzgarib, anʼanaviy giyohvandlik vositalarining oʻrnini sintetik narkotiklar egallamoqda. Ularni tarqatish usullari ham oʻzgarib, asosan, internet orqali kontaktsiz shaklda amalga oshirilmoqda. Shuningdek, mamlakat ichkarisida yashirin laboratoriyalar paydo boʻlayotgani ushbu sohada huquqiy va tashkiliy mexanizmlarni tubdan qayta koʻrib chiqishni taqozo etmoqda.
Yangi qonun loyihasida davlat siyosatining 7 ta asosiy yoʻnalishi belgilanmoqda. Ular orasida aholi, ayniqsa, xotin-qizlar va yoshlarda “giyohvandlikka qarshi immunitet”ni shakllantirish, internet orqali sodir etilayotgan narkojinoyatlarga barham berish, giyohvandlikning barvaqt profilaktikasi, diagnostikasi, davolash va tibbiy-ijtimoiy reabilitatsiya tizimini takomillashtirish kabi choralar mavjud.
Loyihada narkotiklar aylanmasi, giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashishda bevosita ishtirok etuvchi 14 ta davlat organining vazifa va vakolatlari aniq belgilanishi nazarda tutilgan. Qonuniy muomaladagi moddalar ustidan davlat nazorati kuchaytirilib, ularni olib kirishdan tortib, realizatsiya qilishgacha boʻlgan jarayonlar uzluksiz elektron nazorat qilinadi.
Prekursorlar, giyohvandlik vositalari va psixotrop moddalar muomalasini qatʼiy tartibga solishni yanada takomillashtirish boʻyicha takliflar ham koʻrib chiqildi. Bu borada elektron nazorat tizimini joriy etish, noqonuniy holatlarga qarshi idoralararo hamkorlikni kuchaytirish muhimligi qayd etildi.
Taqdimotda yoʻl-transport hodisalarining oldini olish masalalariga ham alohida eʼtibor qaratildi.
Ayrim fuqarolar tomonidan voyaga yetmagan shaxslarga transport vositasini boshqarishga ruxsat berilayotgani, bu esa yoʻllarda oʻlim va jiddiy jarohat olish holatlariga sabab boʻlayotgani qayd etildi.
Shu bois, yangicha yondashuv asosida yoʻl harakati qoidalariga rioya etilishini taʼminlash, ogʻir oqibatli avariyalarning oldini olish, buning uchun javobgarlikni kuchaytirish zarurligi taʼkidlandi.
Prezidentimiz giyohvandlik va narkojinoyatlarga qarshi kurashishni zamon talablari asosida tashkil etish, yoshlar orasida mazkur illatning tarqalishiga qatʼiy chek qoʻyish, shuningdek, yoʻllarda inson hayoti va xavfsizligini taʼminlash boʻyicha takliflarni maʼqulladi. Muhokama qilingan masalalar yuzasidan mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

Рассмотрены меры по борьбе с наркопреступлениями и обеспечению безопасности дорожного движения
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о совершенствовании законодательства, направленного на защиту здоровья населения и генофонда нации от наркомании, а также обеспечение безопасности участников дорожного движения.
Прежде всего была представлена информация о сути и значении закона, направленного на усиление ответственности за незаконный оборот наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов, а также сильнодействующих веществ. Данный закон был принят парламентом.
Законом в Уголовный кодекс вводится новая глава «Преступления против здоровья населения и генофонда», предусматривающая усиление мер ответственности за опасные деяния, угрожающие здоровью населения, особенно молодежи.
С учетом современных способов и форм совершения наркопреступлений устанавливается отдельная ответственность за организацию незаконных нарколабораторий, покровительство незаконному обороту наркотиков, организацию притонов. Также ужесточаются меры наказания более чем за 10 опасных деяний.
Отметив, что данный закон станет важной правовой основой для вывода борьбы с наркопреступностью, защиты здоровья населения и генофонда нации на новый уровень, глава нашего государства подписал его.
На презентации также доложено о проекте закона «О наркотиках и сильнодействующих веществах», разработанном межведомственной рабочей группой.
Отмечено, что в последние годы наркоситуация серьезно изменилась: традиционные наркотические средства вытесняются синтетическими наркотиками. Изменились и способы их распространения – все чаще они осуществляются бесконтактным способом через интернет. Кроме того, появление в стране подпольных лабораторий требует коренного пересмотра правовых и организационных механизмов в данной сфере.
В новом законопроекте определяются 7 основных направлений государственной политики. Среди них – формирование у населения, особенно женщин и молодежи, «иммунитета против наркомании», пресечение наркопреступлений, совершаемых через интернет, совершенствование системы ранней профилактики, диагностики, лечения и медико-социальной реабилитации наркозависимости.
Проектом предусматривается четкое определение задач и полномочий 14 государственных органов, непосредственно участвующих в противодействии обороту наркотиков, наркомании и наркопреступности. Будет усилен государственный контроль за законным оборотом соответствующих веществ, а все процессы – от их ввоза до реализации – будут находиться под непрерывным электронным контролем.
Рассмотрены и предложения по дальнейшему совершенствованию регулирования оборота прекурсоров, наркотических средств и психотропных веществ. Отмечена важность внедрения системы электронного контроля и усиления межведомственного взаимодействия в противодействии незаконным действиям.
Особое внимание на презентации было уделено вопросам предупреждения дорожно-транспортных происшествий.
Отмечалось, что отдельные граждане передают транспортные средства в управление несовершеннолетним, что приводит к дорожно-транспортным происшествиям со смертельным исходом и тяжелыми травмами.
В связи с этим подчеркнута необходимость обеспечить соблюдение правил дорожного движения на основе новых подходов, предупреждать аварии с тяжелыми последствиями и усилить ответственность за такие нарушения.
Президент нашей страны одобрил предложения по организации борьбы с наркоманией и наркопреступностью в соответствии с современными требованиями, решительному пресечению распространения этого зла среди молодежи, а также обеспечению безопасности на дорогах. По обсужденным вопросам ответственным лицам даны соответствующие поручения.