Turkiy davlatlar inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari vakillarining onlayn uchrashuvi
2022 yil 21 fevral kuni Turkiya Respublikasi Ombudsmani Sheref Malkoch tashabbusi bilan Turkiy davlatlar inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari vakillarining navbatdagi onlayn uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Unda Turkiy davlatlar Ombudsmanlari va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari assotsiatsiyasini tuzishga doir masalalar muhokama qilindi.
Onlayn muloqotda Turkiya, Ozarbayjon, O‘zbekiston, Qozog‘iston Ombudsmanlari va Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi vakili ishtirok etdi.
Uchrashuvda Turkiy davlatlar Ombudsmanlari va inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlari assotsiatsiyasini ta’sis etish to‘g‘risidagi hujjatlarni tayyorlash hamda imzolash bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi.
Yangi Assotsiatsiya Turkiy davlatlar inson huquqlari bo‘yicha milliy institutlariga ushbu mamlakatlarda bo‘lib turgan fuqarolar huquqlarini ta’minlash sohasidagi masalalarni hal etishga ko‘maklashish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.

Онлайн встреча представителей национальных институтов по правам человека тюркских государств
21 февраля 2022 года состоялась очередная онлайн встреча национальных институтов по правам человека тюркоязычных государств, организованной по инициативе Омбудсмена Турецкой Республики Шереф Малкоч. На встречи обсуждены вопросы создания Ассоциации омбудсманов и национальных институтов по правам человека тюркских государств.
В онлайн встрече принимали участие омбудсмены Турции, Азербайджана, Узбекистана, Казахстана и Национального центра Республики Узбекистан по правам человека.
На встрече были обсуждены вопросы подготовки и подписания документа об учреждении Ассоциации, которая будет площадкой сотрудничества между правозащитными институтами по решению вопросов в сфере обеспечения и защиты прав граждан.