O‘zbekiston vakili Parlamentlararo Ittifoqning Dubaydagi yig‘ilishida qatnashdi
2022 yil 26-27 fevral kunlari Birlashgan Arab Amirliklarining Dubay shahrida bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasining navbatdagi yig‘ilishida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Parlamentlararo Ittifoq Vitse-prezidenti Akmal Saidov ishtirok etdi va so‘zga chiqdi.
Ma’lumki, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida Barqaror taraqqiyot maqsadlariga erishish va inson huquqlarini ta’minlashda parlamentlar rolini oshirish to‘g‘risidagi BMT Bosh Assambleyasining maxsus rezolyusiyasini qabul qilish taklifini ilgari surgandi. Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi yig‘ilishida davlatimiz rahbarining ushbu tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, Jahon milliy parlamentlari ayol spikerlarining 14-sammitini joriy yilda O‘zbekistonda Parlamentlararo Ittifoq bilan hamkorlikda o‘tkazish masalasi yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan ma’qullandi. Mazkur sammitning O‘zbekiston, umuman, Markaziy Osiyoda ilk bor o‘tkazilishi jahon hamjamiyati tomonidan mamlakatimizning parlamentarizmni rivojlantirish borasidagi natijalari, gender siyosatda erishgan samaralari, jamiyatni demokratlashtirish yo‘lidagi shiddatli islohotlar tufayli qo‘lga kiritgan yutuqlarining e’tirofidir.
Milliy parlamentlar ayol spikerlarining 14-sammiti  fikr va tajriba almashish, shuningdek, yetakchi ayollar o‘rtasida aloqa o‘rnatish va hamkorlik qilish uchun qulay muloqot maydoni hisoblanadi. Avvalgi sammit 2021 yil sentyabr oyida Vena shahrida bo‘lib o‘tgan va koronavirus pandemiyasining oqibatlarini bartaraf etish masalalariga bag‘ishlangan. Hozirgi vaqtda O‘zbekiston Markaziy Osiyo yetakchi ayollari muloqotiga raislik qilayotgani hisobga olinsa, navbatdagi ayol spikerlar sammitini o‘tkazish uchun O‘zbekiston tanlangani har tomonlama mantiqiy va asoslidir.
Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi yig‘ilishida joriy yilda Indoneziyaning Nusa-Dua-Bali shahrida o‘tkaziladigan Parlamentlararo Ittifoqning 144-Assambleyasiga tayyorgarlik ko‘rish bilan bog‘liq masalalar ko‘rib chiqildi. Bo‘lajak anjuman butun dunyoda demokratiyani ta’minlash, parlamentlararo muloqotni ilgari surish nuqtai nazaridan ulkan ahamiyat kasb etishiga ishonch bildirildi.
Parlamentlararo Ittifoqning 144-Assambleyasida, jumladan, iqlim o‘zgarishlariga nisbatan xalqaro darajadagi sa’y-harakatlarni yanada kuchaytirish, bunda dunyo mamlakatlari parlamentlarining rolini oshirish istiqbollari muhokama etilishi kutilmoqda. Yig‘ilish ishtirokchilari ta’kidlaganidek, Parlamentlararo Ittifoq jahon jamoatchiligining iqlim o‘zgarishlari bo‘yicha xabardorligini yanada oshirish va turli siyosiy partiyalar vakillaridan tashkil topgan parlamentlar a’zolarining ushbu muammoga yechim topishga qaratilgan sa’y-harakatlarini rag‘batlantirishda muhim rol o‘ynaydi.
Ekologiya muammolari sarhad bilmaydi va shuning uchun iqlim o‘zgarishlari bilan bog‘liq masalalarni har qaysi davlat o‘z holicha hal etishga intilishi kutilgandek samara bermasligi tabiiy. Shu ma’noda, butun dunyo davlatlari va barcha xalqaro tashkilotlar ishtirokida iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish uchun yagona xalqaro koalitsiya tuzish zarurati dolzarb bo‘lib turibdi.
Parlamentlararo Ittifoq Ijroiya qo‘mitasi yig‘ilishida Parlamentlararo Ittifoqning BMTdagi siyosiy loyihasi ko‘rib chiqildi. Parlamentlararo Ittifoq bilan BMT o‘rtasidagi tarixiy hamkorlik aloqalari bundan 20 yil oldin yo‘lga qo‘yilgan. O‘tgan davrda har ikki nufuzli xalqaro tashkilot o‘z vazifalarini astoydil bajarish, boshqa xalqaro tashkilotlarni qo‘llab-quvvatlash, umumiy maqsadlarga yakdillik bilan intilish borasida hamisha hamkor va hamfikr bo‘lib kelmoqda.
Ikkala xalqaro tashkilotning ham maqsad-vazifalari ko‘p jihatdan uyg‘un va hamohangdir. Ularda o‘zaro texnologiya va tajriba almashishning ko‘plab imkoniyatlari mavjud.  Shu nuqtai nazardan, Parlamentlararo Ittifoqning BMTdagi siyosiy loyihasi ikkala xalqaro tashkilot o‘zaro munosabtlarining istiqboldagi muhim yo‘nalishlarini belgilab olishda qo‘l keladi.
Ijroiya qo‘mita yig‘ilishida Parlamentlararo Ittifoqning Shaffoflik, hisobdorlik va ochiqlik masalalari bo‘yicha ishchi guruhi hisoboti ham tinglandi. Mazkur Ishchi guruh Parlamentlararo Ittifoqning transparentlik, hisobdorlik va manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish masalalari yuzasidan o‘tkazgan mustaqil tadqiqoti natijasida tuzilgan.
Shaffoflik, hisobdorlik va ochiqlik masalalari bo‘yicha ishchi guruh hisoboti qo‘llab-quvvatlandi. Ushbu tuzilma va uning hisoboti Parlamentlararo Ittifoqning faoliyati uchun manfaat keltirishi hamda mazkur xalqaro tashkilot o‘z ishida shaffoflik, hisobdorlik va ochiqlikni mustahkamlashi, bu tamoyillarga yanada qat’iy amal qilishga ko‘maklashishi qayd etildi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda Parlamentlararo Ittifoqning 2022-2026 yillarga mo‘ljallangan Kommunikatsiya strategiyasi loyihasi ko‘rib chiqildi. Mazkur Strategiya Parlamentlararo Ittifoqqa joriy besh yil davomida kommunikatsiya sohasidagi faoliyatni tubdan kuchaytirish orqali o‘zining strategik maqsadlariga erishishi uchun yordam beradi.
Ijroiya qo‘mitaning Dubaydagi yig‘ilishida, shuningdek,  Parlamentlararo Ittifoq tomonidan yaqin kelajakda o‘tkaziladigan asosiy tadbirlar atroflicha muhokama qilindi. Kun tartibidagi boshqa masalalar ham ko‘rib chiqildi.

Представитель Узбекистана принял участие в заседании Межпарламентского союза в Дубае
Акмал Саидов, первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, вице-президент Межпарламентского союза, выступил на очередном заседании Исполкома Межпарламентского союза в Дубае, Объединенные Арабские Эмираты 26-27 февраля 2022 г.
Как известно, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН предложил принять специальную резолюцию Генеральной Ассамблеи ООН о достижении Целей устойчивого развития и повышении роли парламентов в обеспечении прав человека. На заседании Исполкома Межпарламентского союза эта инициатива главы государства была поддержана.
На встрече также было одобрено проведение в текущем году в Узбекистане 14-го саммита женщин-спикеров национальных парламентов совместно с Межпарламентским союзом. Тот факт, что этот саммит является первым в своем роде в Узбекистане и Центральной Азии в целом, является признанием мировым парламентским сообществом достижений страны в развитии парламентаризма, ее достижений в гендерной политике, достижений в демократизации общества.
14-й Саммит женщин-спикеров национальных парламентов является площадкой для обмена идеями и опытом, а также общения и сотрудничества между ведущими женщинами. Предыдущий саммит прошел в Вене в сентябре 2021 года и был посвящен смягчению последствий пандемии коронавируса. Учитывая, что Узбекистан председательствовал в Диалоге женщин-лидеров Центральной Азии, логично и оправданно, что именно Узбекистан был выбран местом проведения следующего саммита женщин-спикеров.
На заседании Исполкома Межпарламентского союза были рассмотрены вопросы, связанные с подготовкой к 144-й Ассамблее Межпарламентского союза, которая пройдет в этом году в Нуса-Дуа-Бали, Индонезия. Выражена уверенность, что предстоящая конференция будет иметь большое значение с точки зрения обеспечения демократии и продвижения межпарламентского диалога во всем мире.
Ожидается, что на 144-й Ассамблее Межпарламентского союза будут обсуждаться, в том числе, перспективы дальнейшего развития усилий на международном уровне в повышении осведомленности мирового сообщества об изменении климата и поощрении усилий парламентариев от различных политических партий по поиску решения этой проблемы. В этих вопросах, как отметили участники,  Межпарламентский союз играет важную роль.
Экологические проблемы не знают границ, и вполне естественно, что усилия каждой страны по решению проблемы изменения климата в одиночку не окажутся столь эффективными, как ожидалось. В этом смысле актуальной остается необходимость создания единой международной коалиции по борьбе с изменением климата с участием стран мира и всех международных организаций.
На заседании Исполкома Межпарламентского союза был рассмотрен политический проект Межпарламентского союза в ООН. Историческое партнерство между Межпарламентским союзом и Организацией Объединенных Наций началось 20 лет назад. В прошлом обе влиятельные международные организации всегда были партнерами и единомышленниками в добросовестном выполнении своих обязанностей, поддержке других международных организаций, стремлении к общим целям.
Цели и задачи обеих международных организаций во многом последовательны и гармоничны. У них много возможностей для взаимного обмена технологиями и опытом. В этом контексте политический проект Межпарламентского союза при ООН поможет определить важные направления будущего сотрудничества между двумя международными организациями.
На заседании Исполкома также был заслушан отчет Рабочей группы Межпарламентского союза по транспарентности, подотчетности и транспарентности. Рабочая группа была создана в результате независимого исследования, проведенного Межпарламентским союзом по вопросам прозрачности, подотчетности и предотвращения конфликтов.
Был поддержан отчет рабочей группы по транспарентности, подотчетности и транспарентности. Отмечено, что данная структура и ее отчет будут полезны для деятельности Межпарламентского союза, а эта международная организация укрепит прозрачность, подотчетность и открытость в своей работе, поможет более строго придерживаться этих принципов.
Кроме того, на встрече обсуждался проект Коммуникационной стратегии Межпарламентского союза на 2022-2026 годы. Настоящая Стратегия поможет Межпарламентскому союзу в ближайшие пять лет достичь своих стратегических целей за счет радикального усиления своей деятельности в сфере коммуникаций.
На заседании Исполкома в Дубае также подробно обсуждались основные мероприятия, которые Межпарламентский союз проведет в ближайшее время. Были рассмотрены и другие вопросы повестки дня.