Senatning 24-yalpi majlisida “O‘zbekiston Respublikasining Fuqarolik kodeksiga qiynoqqa solishdan jabrlanganlarga yetkazilgan zararni qoplash tartibini takomillashtirishga qaratilgan qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuni muhokama qilindi.
Majlisda senatorlar so‘nggi yillarda fuqarolarning huquq va erkinliklari kafolatlarini yanada kuchaytirish, jumladan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qo‘llash holatlariga mutlaqo yo‘l qo‘ymaslik maqsadida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotganligini qayd etdi.
Ushbu qonun ham mazkur ijobiy ishlarning mantiqiy davomi ekanligi ta’kidlanib, hujjatni qabul qilish zaruratlari muhokama qilindi.
Xususan, qiynoqqa solishdan jabrlanganlarga ijtimoiy, huquqiy, psixologik va tibbiy yordam ko‘rsatilishi hamda ularga yetkazilgan zararning kompensatsiya qilinishini ta’minlash, bunda qiynoqdan jabrlangan shaxslarga yetkazilgan jismoniy va ruhiy zarar, moddiy zarar yoki boy berilgan foyda, ma’naviy zarar, yuridik yordam, dori vositalari va tibbiy xizmat, psixologik va ijtimoiy xizmatlar uchun qilingan xarajatlar to‘lab berilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasini 1995 yilda ratifikatsiya qilgani, mazkur qonun bilan inson huquq va erkinliklari sohasida, shu jumladan, qiynoqlarga yo‘l qo‘ymaslik uchun zarur tashkiliy-huquqiy shart-sharoitlarni yaratishga doir xalqaro majburiyatlarini bajarish yo‘lida tizimli, izchil va bosqichma-bosqich chora-tadbirlarni davomiy amalga oshirib kelinayotganligi ma’lum qilindi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti 2021 yil
22 fevral kuni BMT Inson huquqlari bo‘yicha kengashi 46-sessiyasida milliy preventiv mexanizmni takomillashtirish BMTning Qiynoqlarga qarshi konvensiyasi Fakultativ protokolining O‘zbekiston tomonidan ratifikatsiya qilinishining amaliy natijasi ekanini ta’kidladi.

Потерпевшим от применения пыток ущерб возмещается
На 24-м пленарном заседании Сената обсужден Закон Республики Узбекистан «О внесении дополнений в Гражданский кодекс Республики Узбекистан, направленных на совершенствование порядка возмещения причиненного вреда потерпевшим от пыток».
В ходе заседания сенаторы отметили, что в последние годы проделана большая работа по дальнейшему укреплению гарантий прав и свобод граждан, в том числе по недопущению применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.
Отмечалось, что данный закон является логическим продолжением этой позитивной работы, а также обсуждена необходимость принятия документа.
В частности, подчеркивалось, что обеспечивается оказание потерпевшим от применения пыток социальной, правовой, психологической и медицинской помощи и возмещение причиненного им ущерба, в том числе причиненного физического и психического вреда, материального ущерба или упущенной выгоды, морального вреда, при этом  оплачиваются расходы по оказанию юридической помощи, лекарственных средств и медицинских услуг, психологических и социальных услуг.
Кроме того, говорилось о том, что Узбекистан ратифицировал в 1995 году Конвенцию ООН против пыток, на основе которой на постоянной основе осуществляются системные, последовательные и поэтапные меры по выполнению международных обязательств в области прав и свобод человека, в том числе по созданию необходимых организационно-правовых условий по недопущению пыток.
Кроме того, Президент Республики Узбекистан 22 февраля 2021 года на 46-й сессии Совета ООН по правам человека отметил, что совершенствование национального превентивного механизма является практическим результатом ратификации Узбекистаном Факультативного протокола к Конвенции ООН против пыток.