Migratsiya huquqi sohasidagi yangi nashrlar
Bosh prokuratura Akademiyasi tomonidan Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi milliy markazi bilan hamkorlikda “Mamlakatimizda migratsiya sohasidagi davlat boshqaruvining dolzarb masalalari” mavzusidagi xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya materiallari to‘plami, “Migratsiya huquqiga kirish” nomli o‘quv qo‘llanma va “Migratsiya huquqi” nomli darslik nashrdan chiqdi.
Yu.f.f.d. (PhD), dotsent L.X.Isoqov muallifligida tayyorlangan mazkur o‘quv qo‘llanma va darsliklar O‘zbekistonda yangi shakllanayotgan migratsiya huquqiga bag‘ishlangan bo‘lib, unda migratsiya huquqi tushunchasi va uning milliy huquqiy tizimda tutgan o‘rni, predmeti vazifasi va manbalari, migratsiya tasnifi va migrantlar toifalari, migratsiya sohasidagi davlat boshqaruvi organlarining huquq va vakolatlari, sub’ektlarning huquqiy holati kabi masalalar haqida so‘z boradi.
Shuningdek, ushbu o‘quv qo‘llanma va darslikqa O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya kodeksi va Migratsiya sohasidagi davlat siyosati konseptsiyasining loyihalari, migratsiya jarayonlarini huquqiy tartibga solishga qaratilgan normativ-huquqiy hujjatlardan ayrim namunalar, jumladan, BMTning “Barcha mehnatkash-migrantlar va ularning oila a’zolari huquqlarini himoya qilish bo‘yicha” konvensiyasining o‘zbek tilidagi ilk tarjimasi hamda “Migratsiya huquqi” bo‘yicha namunaviy o‘quv dasturi ilova qilingan.
“Aholi migratsiyasida raqamli vizalar platformasini ishlab chiqish” mavzusidagi innovatsion loyiha doirasida chop etilgan mazkur nashrlar yuridik oliy ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilari hamda yurisprudensiya sohasiga qiziquvchi keng kitobxonlar ommasi uchun mo‘ljallangan.

Новые издания в области миграционного права
Академией Генеральной прокуратуры совместно с Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека изданы сборники материалов международной научно-практической конференции “Актуальные вопросы государственного управления миграцией в Республике Узбекистан”, учебное пособие “Введение в миграционное право” и учебник “Миграционное право”.
Данные учебники, подготовленные д.ф.ю.н. (PhD), доцентом Л.Х.Исаковым, посвящены формирующемуся в Узбекистане миграционному праву, в котором рассматриваются понятие миграционного права и его роль в национальной правовой системе, задачи предмета и источники миграционного права, классификация миграции и категории мигрантов, права и полномочия органов государственной власти, правовой статус субъектов в области миграции.
Учебное пособие и учебник включают проект Миграционного кодекса Республики Узбекистан, проект Концепции государственной политики в сфере миграции, некоторые примеры нормативно-правовых актов по регулированию миграционных процессов, включая первый перевод на узбекский язык Международной конвенции о защите прав всех трудящихся-мигрантов и членов их семей, а также типовую учебную программу «Миграционное право».
Подготовленные в рамках инновационного проекта «Разработка платформы цифровых виз по миграции населения» данные издания предназначены для профессоров, преподавателей и исследователей высших юридических образовательных и научно-исследовательских учреждений, а также для широкого круга читателей, интересующихся проблемами юриспруденции.