O‘zbekiston Prezidentining IHTda 2022 yilni O‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yili, deb eʼlon qilish bo‘yicha tashabbusi tashkilot Kotibiyati va aʼzo davlatlarning doimiy vakillari diqqat markazida
TEHRON, 14-aprel. /“Dunyo” AA/. O‘zbekistonning Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga (IHT) raisligi munosabati bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev 2022 yilni IHTda O‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yili, deb eʼlon qilishni taklif etgan edi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekiston Prezidentining mazkur tashkilot doirasida muayyan sohani rivojlantirish bo‘yicha har yilga nom berish anʼanasini joriy etish tashabbusi katta qiziqish bilan qabul qilindi va tashkilotga aʼzo barcha mamlakatlar tomonidan bir ovozdan qo‘llab-quvvatlandi.
Shu munosabat bilan tashkilotga aʼzo mamlakatlarning rasmiy vakillari hamda IHT bosh kotibi o‘z fikr va mulohazalarini  bildirishda davom etmoqda.
Xususan, yaqinda Eronning Xormozgan viloyatidagi Bandar Abbos shahrida bo‘lib o‘tgan IHTga aʼzo mamlakatlar Doimiy vakillari kengashining sayyor yig‘ilishi chog‘ida IHT Bosh kotibi Xusrav Noziriy O‘zbekiston Prezidentining 2022 yilni tashkilot makonida IHTda o‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yili, deb eʼlon qilish bo‘yicha tashabbusi IHT mintaqasidagi transport infratuzilmasini rivojlantirish, tovarlarning to‘siqsiz tranzitini taʼminlash, raqamli protseduralarni joriy etish, shuningdek, intergratsiyalashgan avtomobil, temir va dengiz yo‘llari, havo tarmoqlarini yaratishga kuchli turtki berishini qayd etdi.
Bosh kotib IHT Kotibiyatining kun tartibi avtomobil, temir yo‘l, dengiz transporti, shuningdek, fuqaro aviatsiyasi sohasida keng ko‘lamli tadbirlar, dastur va loyihalarga ega ekanini taʼkidladi.
Eronning ITHdagi doimiy vakili Said Alavi Eron O‘zbekiston Prezidentining 2021 yil 15-16 iyul kunlari Toshkentda o‘tkazilgan «Markaziy va Janubiy Osiyo: mintaqaviy o‘zaro bog‘liqlik. Tahdidlar va imkoniyatlar» xalqaro konferensiyasi doirasida ilgari surgan BMTning Markaziy va Janubiy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash bo‘yicha maxsus rezolyutsiyasi loyihasining qabul qilinishini to‘la qo‘llab-quvvatlashini taʼkidladi.
U, shuningdek, O‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yilida transport va kommunikatsiyalarni rivojlantirish masalalari IHT faoliyati doirasida tobora dolzarb ahamiyat kasb etayotganini bildirdi.
Ozarbayjonning IHTdagi doimiy vakili, elchi Ali Alizoda ham O‘zbekiston Prezidentining O‘zaro uzviy bog‘liqlikni mustahkamlash yilini eʼlon qilish bo‘yicha tashabbusini qo‘llab-quvvatlar ekan, IHT mintaqasida transport-kommunikatsiya sohasidagi hamkorlikni faollashtirish va mustahkamlash, amalga oshirilayotgan va rejalashtirilgan barcha loyihalarni izchillik bilan hayotga tadbiq etishga chaqirdi.
IHT Transport va kommunikatsiyalar departamenti direktori Akbar Xodayi O‘zbekiston rahbarining taklifi IHT transport infratuzilmasini rivojlantirish, xalqaro yuklar tranziti, temir yo‘l, dengiz va havo aloqalarini kengaytirish, shuningdek, IHTga aʼzo davlatlar o‘rtasidagi o‘zaro bog‘liqlikni mustahkamlash va ichki savdoni oshirish uchun yangi turtki berishini hamda istiqbolli imkoniyatlar yaratishini taʼkidladi.

Инициатива Президента Узбекистана о провозглашении «Года укрепления взаимосвязанности в ОЭС» в фокусе внимания Секретариата и постпредов государств-членов организации
ТЕГЕРАН, 13 апреля. /ИА «Дунё»/. В связи с председательством Узбекистана в Организации экономического сотрудничества (ОЭС) Президент Шавкат Мирзиёев предложил объявить 2022 год «Годом укрепления взаимосвязанности в ОЭС», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Выдвинутая Президентом Узбекистана инициатива об установлении традиции объявления каждого года годом развития какой-либо сферы в рамках организации была воспринята с большим энтузиазмом и единогласно поддержана всеми странами-членами организации.
По данному поводу официальные представители стран-членов организации, а также генеральный секретарь ОЭС продолжают делиться своими мнениями и впечатлениями.
В частности, в ходе недавнего 262-го выездного совещания Совета постоянных представителей (СПП) стран-членов ОЭС, состоявшегося в городе Бандар-Аббас иранской провинции Хормозган, генеральный секретарь ОЭС Хусрав Нозири подчеркнул, что инициатива Президента Узбекистана по объявлению 2022 года в ОЭС «Годом укрепления взаимосвязанности» придаст мощный импульс развитию транспортной инфраструктуры на пространстве организации, беспрепятственному транзиту грузов, внедрению цифровых процедур, а также созданию интегрированных автомобильных, железнодорожных и морских, а также воздушных сетей в регионе ОЭС.
Генсек заметил, что Секретариат ОЭС в своей повестке дня имеет широкий спектр мероприятий, программ и проектов в области автомобильного, железнодорожного, морского транспорта, а также гражданской авиации.
Постоянный представитель Ирана в ОЭС Саид Алави отметил, что Иран полностью поддерживает принятие проекта специальной резолюции ООН об укреплении взаимосвязанности между странами Центральной и Южной Азией, которая была инициирована Президентом Узбекистана в ходе международной конференции «Центральная и Южная Азия: региональная взаимосвязанность. Вызовы и возможности», состоявшейся 15-16 июля 2021 года в городе Ташкенте.
Он также заявил, что в «Год укрепления взаимосвязанности» в ОЭС, вопросы развития транспорта и коммуникации будут играть все более растущую и актуальную роль в рамках ОЭС.
Постоянный представитель Азербайджана в ОЭС, посол Али Ализаде также поддержал инициативу Президента Узбекистана провозгласить 2022 год «Годом укрепления взаимосвязанности» и призвал активизировать и укрепить сотрудничества в транспортно-коммуникационной отрасли в регионе ОЭС и сделать особый упор на практическую реализацию осуществляемых и всех намеченных проектов.
Директор Департамента по транспорту и коммуникациям ОЭС Акбар Ходайи сообщил, что предложение руководителя Узбекистана придаст новый импульс и откроет перспективные возможности для развития транспортной инфраструктуры ОЭС, транзиту международных грузов, расширения железнодорожных, морских и воздушных сообщений, а также укрепления взаимосвязанности между государствами-членами ОЭС и наращивания внутрирегиональной торговли.