Bola kulgisidan yashnasin olam
Farzand – inson umrining mazmuni. Bolalar esa insoniyat hayotining mohiyati. Ular borligi uchun tamaddun charxpalagi hamon aylanib turibdi.
Koʻzimiz quvonchi, ertamiz egasi boʻlgan bolajonlarni asrab-avaylash, komil inson etib tarbiyalash har bir ota-ona va oilaning burchi, har bir davlat taraqqiyotini belgilovchi eng muhim omil sanaladi.
Bola tabassumi – olam bezagi. Ayniqsa, 1-iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kunida sayyoramiz bolajonlarning samimiy va begʻubor kulgisi bilan yanada yasharib ketadi. Bu sana quyoshli diyorimizda ham oʻzgacha intiqlik bilan kutiladi. Azaldan bolajon boʻlgan xalqimiz shu kuni kundalik tashvishlarni bir chetga qoʻyib, farzandlarini istirohat bogʻlariyu koʻngilochar maskanlarga olib borishga oshiqadi. Bolajonlarga turli xil sovgʻalar ulashiladi. Bu esa oilada mehr-muhabbat rishtalarini mustahkamlashga xizmat qiladi.
Xoʻsh, butun dunyoda sevib nishonlanadigan xalqaro bolalar kunining kelib chiqish tarixi qanday?
Manbalarga koʻra, ushbu xalqaro bayram 1925-yilda Jenevada boʻlib oʻtgan hamda bolalar farovonligini taʼminlash masalalariga bagʻishlangan umumjahon konferensiyasida ilk bor eʼlon qilingan.
BMT tashkil etilgach bolalar huquqlarini himoya qilish tashkilot faoliyatining muhim yoʻnalishlaridan biri sifatida belgilandi va 1-iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kuni sifatida nishonlanishi yanada ommalashdi. Hozirda dunyoning 50 ga yaqin mamlakatida ushbu bayram keng miqyosda nishonlanadi.
Shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan 1959-yil 20-noyabrda Bola huquqlari deklaratsiyasi hamda 1989-yil 20-noyabrda “Bola huquqlari toʻgʻrisida”gi konvensiya qabul qilindi. Mazkur xalqaro meʼyoriy hujjatlar jahon miqyosida bolalar huquqlarini himoya qilishda muhim ahamiyatga ega. Ularni dunyoning deyarli barcha mamlakatlari tan olgan va milliy qonunchiligiga tatbiq etgan.
BMTning bolalar jamgʻarmasi – YUNISEF esa dunyoning turli davlatlaridagi bolalarni moddiy va maʼnaviy qoʻllab-quvvatlash bilan shugʻullanib kelmoqda. Jahonning mingyillik rivojlanish dasturiga aynan YUNISEF tashabbusi bilan bolalar manfaatlariga xizmat qiladigan sakkizta maqsad kiritildi.
Erishilayotgan ijobiy natijalar bilan bir qatorda mavjud muammolar ham talaygina. Masalan, statistik maʼlumotlarga qaraganda, hozirgi kunda 5 yoshdan 14 yoshgacha boʻlgan 155 millionga yaqin bola majburiy mehnatga jalb qilinadi va bundan aziyat chekadi.
Shu oʻrinda eʼtirof etish joizki, mamlakatimizda Harakatlar strategiyasi doirasida amalga oshirilgan islohotlar natijasida bolalarning majburiy mehnatga jalb qilinishiga butunlay barham berildi.
Mamlakatimizda bola huquqlari qonuniy asosda toʻla himoyalangan. Bu borada Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazi ham 26 yildan beri samarali faoliyat yuritib keladi. Jumladan, Milliy markaz aholi orasida bola huquqlarini targʻib qiluvchi maʼnaviy-maʼrifiy tadbirlar, oʻquv kurslari va seminar-treninglar oʻtkazib keladi. Bola huquqlarini taʼminlashga qaratilgan milliy qonunchiligimizni takomillashtirish, unga xalqaro huquqiy normalarni tatbiq etish borasida ham salmoqli natijalarga erishilgan. Shuningdek, bola huquqlariga doir oʻnlab ilmiy hamda ommabop nashrlar chop etilgan.
1-iyun – Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga Inson huquqlari boʻyicha Oʻzbekiston Respublikasi Milliy markazida, ayniqsa, alohida hozirlik koʻriladi. Shu kuni turli madaniy tadbirlar oʻtkaziladi, mehribonlik uylari tarbiyalanuvchilari, ijtimoiy himoyaga muhtoj oila vakillari hamda nogironligi mavjud bolalardan xabar olinib, turli sovgʻalar ulashiladi. Joriy yilda ham Xalqaro bolalarni himoya qilish kunida esda qolarli madaniy tadbir tashkil etish rejalashtirilgan.
Muxtasar aytganda, mamlakatimizda ham, xalqaro miqyosda ham bola huquqlari doimo eʼtibor markazida boʻlib kelmoqda. Chunki bolalar ertamiz egalari, ularni barkamol inson etib tarbiyalash esa baxtli va farovon kelajagimiz kafolatidir.

Детская улыбка делает мир добрее и краше
Забота о детях, хозяевах нашего будущего, воспитание их зрелыми, самостоятельно мыслящими, способными отличить добро от зла личностями – долг каждого родителя и каждой семьи, важнейший фактор, определяющий развитие любого государства.
Улыбка ребенка – лучшее украшение мира. 1 июня – в Международный день защиты детей всюду звучит звонкий детский смех, позволяющий каждому на миг вернуться в детство. Эту славную дату с нетерпением ждут и на нашей солнечной земле. В этот день родители откладывают повседневные дела и ведут своих детей в парки, дарят им подарки, что служит укреплению уз любви в семье.
Какова же история возникновения Международного дня защиты детей, который любят и отмечают во всем мире?
Согласно источникам, решение о проведении этого праздника было принято в 1925 году на Всемирной конференции, посвященной вопросам благополучия детей, в Женеве.
С момента основания Организации Объединенных Наций защита прав детей определена как одно из важнейших направлений ее деятельности, что придает празднованию 1 июня – Международного дня защиты детей особое значение. Сегодня этот праздник широко отмечается примерно в 50 странах.
20 ноября 1959 года ООН приняла Декларацию прав ребенка, а 20 ноября 1989 года – Конвенцию о правах ребенка. В настоящее время эти международные документы играют важную роль в защите прав детей во всем мире. Они признаны практически всеми странами и внедрены в национальные законодательства.
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) оказывает материальную и моральную поддержку детям со всего мира. Так, цели развития тысячелетия предусматривают включенные по инициативе ЮНИСЕФ восемь целей, служащих интересам детей.
К сожалению, помимо достигнутых положительных результатов существует и ряд проблем. Например, по статистике, на сегодняшний день около 155 миллионов детей в возрасте от 5 до 14 лет вовлечены в принудительный труд.
В связи с этим следует отметить, что в результате реформ, проводимых в нашей стране в рамках Стратегии действий, полностью исключено привлечение детей к принудительному труду.
В Узбекистане права ребенка полностью защищены на законодательной основе. В этом плане уже 26 лет эффективно работает Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека. В частности, центр проводит духовно-просветительские мероприятия, организовывает учебные курсы и семинары-тренинги, посвященные продвижению прав детей. Значительные результаты достигнуты и в совершенствовании национального законодательства, направленного на обеспечение прав ребенка и применение в отношении него международно-правовых норм. Изданы десятки научно-популярных изданий по данной теме.
Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека особенно готовится к Международному дню защиты детей. В этот день проводятся различные культурные мероприятия, работники центра посещают дома милосердия, справляются о здоровье представителей нуждающихся семей и детей с ограниченными возможностями, дарят им подарки.
Таким образом, обеспечение прав ребенка в Узбекистане всегда находится в центре внимания государства, ибо дети – это хозяева будущего, и воспитание их гармонично развитыми личностями – залог нашего счастливого и благополучного завтрашнего дня.