“Vatanni sevmoq iymondandir” mavzusidagi insholar tanlovi g‘oliblari parlament faoliyati bilan tanishdi
2022 yil 15 iyun kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasi rahbariyati va Yoshlar masalalari bo‘yicha komissiya a’zolari bilan “Vatanni sevmoq iymondandir” mavzusidagi insholar tanlovi Respublika ishtirokchilarining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Ta’kidlanganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda yoshlar ongiga Vatanga muhabbat va uning taqdiriga daxldorlik hissini singdirish, ularda yot g‘oya va qarashlarning salbiy ta’siriga nisbatan mafkuraviy immunitetni shakllantirish, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga sodiqlik, diniy bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni mustahkamlash, ularning bo‘sh vaqtlarini mazmunli o‘tkazish bo‘yicha samarali ishlar qilinmoqda.
Mazkur tanlov — talabalarni yurtimizda amalga oshirilayotgan islohotlarni teran idrok etishi, ularda ijodiy, tanqidiy, notiqlik, moslashuvchanlik, o‘z fikrini yetkazib bera olish ko‘nikmalarini shakllantirish maqsadida tashkil qilingan. Eng muhimi, “Vatanni sevmoq iymondandir” mavzusidagi insholar tanlovi iqtidorli, intiluvchan, ijodkor talaba-yoshlarni aniqlash imkonini bermoqda.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari Akmal Saidov bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuv yoshlarda katta taassurot qoldirishi bilan birga, qizg‘in savol-javoblarga boy bo‘ldi. Xususan, ular mamlakatimiz parlamenti faoliyatiga oid ko‘plab savollariga javob oldilar.
O‘zbekistonda yoshlarga oid davlat siyosatini 2025 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi, 2019-2023 yillarga mo‘ljallangan Jismoniy tarbiya va ommaviy sportni rivojlantirish konsepsiyasi, 2020-2025 yillarga mo‘ljallangan Kitobxonlikni rivojlantirish va qo‘llab-quvvatlash milliy dasturi doirasida amalga oshirilayotgan sa’y-harakatlar, yoshlar muammolari va ularni qiynayotgan muammolarni bevosita davlat darajasida ko‘rib chiqish va hal etish imkoniyatlari haqida yoshlarga batafsil ma’lumotlar berildi.
Bundan tashqari, yoshlarga qonun loyihalarini ishlab chiqish, ularni Qonunchilik palatasi tomonidan dastlabki tarzda ko‘rib chiqish, yalpi majlis muhokamalariga tayyorlash va qonun loyihasini qabul qilish jarayonlari xususida so‘zlab berildi.
Shu bilan birga, tadbir ishtirokchilari ayni vaqtda yurtimizda qizg‘in kechayotgan Konstitutsiyaviy islohotlar jarayoni haqida ham keng ma’lumotlarga ega bo‘lishdi.
Ta’kidlanganidek, joriy yilning 20 may kuni Oliy Majlis palatalari Kengashlarining qo‘shma qarori bilan Konstitutsiyaviy komissiya tuzildi va o‘z faoliyatini boshladi. Mazkur Konstitutsiyaviy komissiya o‘z ishini samarali olib borishi maqsadida keng jamoatchilik, fuqarolarning fikr-mulohazalari va takliflarini umumlashtirishga, qolaversa, jahon tajribasini o‘rganishga alohida e’tibor qaratmoqda.
Bundan tashqari, Konstitutsiyaga o‘zgartirishlar kiritish bo‘yicha joriy yilning 24 may kunidan boshlab “taklif@meningkonstitutsiyam.uz” yoki “taklif@2022.uz” elektron pochtalari orqali takliflarni qabul qilish ishlari boshlandi, 26 may kunidan boshlab esa, elektron pochtadan tashqari, “www.meningkonstitutsiyam.uz” onlayn platformasi, telegram maxsus boti, 1341 qisqa raqamli “call-markaz” singari vositalar ishga tushirildi. Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda bir nechta kanallar tashkil qilindi. Fuqarolar takliflarini o‘z hududlaridagi mahallalar va Xalq deputatlari mahalliy Kengashiga og‘zaki yoki yozma shaklda bildirishi uchun sharoitlar yaratildi.

Победители конкурса ознакомились с деятельностью парламента
15 июня 2022 года состоялась встреча участников республиканского этапа конкурса эссе «Ватанни севмоқ иймондандир» с участием руководства Законодательной палаты Олий Мажлиса и членами Комиссии по вопросам молодежи.
Отмечено, что в последние годы в стране ведется весомая работа по воспитанию у молодежи чувства любви к Родине и сопричастности к ее судьбе, формированию идеологического иммунитета к негативному влиянию чуждых идей и взглядов, верности национальным и общечеловеческим ценностям, укрепление межнационального согласия и толерантности, проведение свободного времени молодежи с пользой.
Данный конкурс организован с целью дать учащимся более глубокое понимание проводимых в нашей стране реформ, развить в них навыки творчества, критического мышления, ораторского искусства, гибкости, способности к самовыражению. Самое главное, что данный конкурс послужит выявлению талантливых, целеустремленных, творческих учащихся.
Встреча с первым заместителем Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмалем Саидовым произвела большое впечатление на молодежь, которые получили ответы на интересующие их вопросы, в том числе о деятельности парламента нашей страны.
Также молодые люди получили ​​подробную информацию о проводимой работе в рамках реализации Концепции развития государственной молодежной политики в Узбекистане до 2025 года, Концепции развития физической культуры и массового спорта на 2019-2023 годы, Национальной программы развития и поддержки культуры чтения на 2020-2025 годы, о рассмотрении на государственном уровне и решении проблем молодежи и вопросов, волнующих их и т.д.
Кроме того, молодежь узнала, как разрабатываются законопроекты, об их предварительном рассмотрении Законодательной палатой, подготовке к пленарным заседаниям и принятию.
Также дана подробная информация о проводимых в стране Конституционных реформах.
Отмечалось, что 20 мая текущего года совместным решением Кенгашей палат Олий Мажлиса была создана и ведет сейчас свою работу Конституционная комиссия. В целях эффективного осуществления своей работы данная Конституционная комиссия уделяет особое внимание обобщению мнений и предложений широкой общественности, граждан, а также изучению мирового опыта.
Кроме того, с 24 мая текущего года начался прием предложений по внесению изменений в Конституцию по электронной почте «taklif@meningkonstitutsiyam.uz» или «taklif@2022.uz». А С 26 мая, помимо электронной почты, запущена онлайн-платформа «www.meningkonstitutsiyam.uz», специальный телеграм-бот, начал работу «call-center» по короткому номеру 1341. Также в социальных сетях созданы несколько каналов. Созданы условия для подачи гражданами предложений в махалли и местные Кенгаши народных депутатов в устной или письменной форме.
Участники мероприятия ознакомились с залом заседаний, библиотекой и парламентским музеем Законодательной палаты Олий Мажлиса.