Qochoqlar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar huquqlarini himoya qilish mavzusi muhokama etildi
2022 yil 27 iyun kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov AQSh Davlat departamentining Qochoqlar ishlari bo‘yicha mintaqaviy muvofiqlashtiruvchisi Rene Larivere va BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha direktori o‘rinbosari Dumitru Lipkan bilan uchrashdi.
Uchrashuvda qochoqlar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar huquqlarini himoya qilish bilan bog‘liq masalalar muhokama qilindi.
Muloqot asnosida R. Larivere O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga yuksak baho berdi. Xususan, fuqarosizlikni kamaytirish borasidagi amaliy ishlarni e’tirof etdi.
AQSh Davlat departamenti vakili O‘zbekistonning qurolli nizolar hududlaridan o‘z fuqarolarini vatanga qaytarish bo‘yicha tajribasini ijobiy baholadi.

Обсуждены вопросы защиты прав беженцев и лиц безгражданства
27 июня 2022 г. состоялась встреча директора Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидова с Региональным координатором по делам беженцев Государственного департамента США Рене Ларивере и заместитель директора УВКБ ООН по Центральной Азии Думитру Липкан.
Цель встречи – обсуждение вопросов защиты прав беженцев и лиц безгражданства.
В ходе беседы Р. Ларивере высоко оценила ход реформ, осуществляемых в Узбекистане. В частности, она отметила, меры, осуществляемые по сокращению безгражданства.
Представитель Госдепа позитивно отметила опыт Узбекистана в возвращении граждан Узбекистана из зон вооруженных конфликтов.