Polshada O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohotlarning asosiy yo‘nalishlari muhokama qilindi
VARSHAVA, 6-iyul. /“Dunyo” AA/. Mamlakatimizning Varshavadagi elchixonasida O‘zbekiston Prezidentining tashqi siyosat bo‘yicha maxsus vakili Abdulaziz Komilov boshchiligidagi delegatsiya ishtirokida brifing bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda “Dunyo” AA muxbiri.
O‘zbekistonda o‘tkazilayotgan konstitutsiyaviy islohotlar mavzusiga bag‘ishlangan tadbirda ekspert-tahlil, akademik, ishbilarmon doiralar, keng jamoatchilik vakillari, yetakchi ommaviy axborot vositalari xodimlari ishtirok etdi.
Brifingdan ko‘zlangan maqsad Polsha jamoatchiligini O‘zbekistondagi konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun–mohiyati va ahamiyati, ularning Prezident Shavkat Mirziyoyev rahnamoligida mamlakatla amalga oshirilayotgan keng ko‘lamli demokratik o‘zgarishlarni yana-da chuqurlashtirishdagi o‘rni haqida xabardor qilishdan iborat bo‘ldi.
Anjumanda O‘zbekiston delegatsiyasi rahbari bugungi kunda mamlakatimiz «Inson shaʼni va qadr-qimmati yo‘lida» ustuvor tamoyilini amalga oshirishga qaratilgan eng muhim siyosiy tadbir arafasida ekanini taʼkidladi. Bu muhim jarayonda jamiyatning barcha aʼzolarini faol jalb etish maqsadida umummilliy referendum o‘tkazish rejalashtirilgan. Bu O‘zbekistonning asosiy demokratik tamoyillarga sodiqligini ko‘rsatadi. Bo‘lajak referendumning tashkil etilishi ham konstitutsiyaviy islohotlarning asosiy maqsadi har bir shaxsning huquq va erkinliklarini mustahkamlash, uning manfaatlarini eng oliy qadriyat sifatida eʼtirof etishdan iborat ekanidan dalolat beradi.
Ishtirokchilar konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati, ustuvor yo‘nalishlari, islohotlar muhokamasi va bu jarayonda fuqarolik jamiyati institutlari vakillarining ishtiroki, shuningdek, O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Konstitutsiyaviy komissiyasi aʼzolari bilan uchrashuvdagi nutqi bilan tanishtirildi.
Polsha Tabiiy va gumanitar fanlar universiteti professori Yeji Shukalski o‘z fikr-mulohazalari bilan o‘rtoqlashar ekan, konstitutsiyaviy islohotlar demokratik, ochiq va oshkora jarayonda kechmoqda, degan fikrni bildirdi.
-Joriy yil iyun oyida Urganchda bo‘lib o‘tgan konstitutsiyaviy islohotlar bo‘yicha xalqaro konferensiyadagi ishtirokim davomida demokratik islohotlar «Inson - jamiyat – davlat» tamoyilini amalga oshirish uchun mustahkam poydevor va yangi platforma yaratganini shaxsan ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ldim, - dedi u.
Polshalik ekspertning fikricha, Konstitutsiya matniga AKT, ekologiya sohasidagi yangi huquqlarning kiritilishi, shuningdek, ayollar, bolalar, nogironlar huquqlarini himoya qilish kafolatlarining mustahkamlanishi O‘zbekiston jahon hamjamiyatining ustuvor yo‘nalishlariga mos ekanini yana bir bor namoyon etmoqda.
Gojuv-Velkopolski shahridagi Yakub Paradiz nomidagi akademiya professori Yaanush Sobon konstitutsiyaviy islohotlarning muhim yo‘nalishlaridan biri - farovon davlat tamoyilini amalga oshirish ekanini eʼtirof etdi.
-Davlatlarning o‘z fuqarolariga ijtimoiy yordam ko‘rsatishi bugungi sharoitda juda muhim, - dedi u. - Malakali tibbiy yordam ko‘rsatish borasida taklif etilayotgan o‘zgarishlardan ham mamnunmiz. Koronavirus pandemiyasi barchamizga sog‘liqni saqlash tizimining qanchalik muhimligini namoyish etdi.
“Polsha-Sharq” hamkorlik uyushmasi prezidenti Yosif Brill Ikkinchi jahon urushi yillarida O‘zbekistonda dafn etilgan polshalik askarlar xotirasiga doimiy eʼtibor qaratilayotgani uchun o‘zbekistonliklarga minnatdorlik bildirdi.
Konstitutsiyada aks etgan fuqarolik jamiyatining roli davlatning taraqqiyotga qanday intilishini ko‘rsatib berishini taʼkidladi. Uning fikricha, fuqarolik jamiyatining faol ishtirokisiz mamlakatni barqaror rivojlantirish va dunyo bilan aloqalarini mustahkamlash mumkin emas. O‘zbekiston fuqarolik jamiyati institutlarini mustahkamlash, xususan, ijro hokimiyati faoliyati, byudjet jarayoni ustidan jamoatchilik nazoratini kuchaytirishda to‘g‘ri yo‘l tanlamoqda. Nodavlat sektorning ovozi, albatta, mamlakat rivojiga hissa qo‘shadi, deb urg‘uladi ekspert.
«Polonia Union» jamg‘armasi prezidenti Shcheslav Skarzinskiy  yoshlarning konstitutsiyaviy islohotlarda faol ishtirok etishiga alohida eʼtibor qaratdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Konstitutsiyada yoshlarning rivojlanishi uchun sharoit yaratish sohasidagi davlat majburiyatlarining mustahkamlanishi kelajak avlod uchun yuksak masʼuliyatni namoyish etadi.
Konstitutsiyaga kiritish taklif etilayotgan o‘zgartishlarning aksariyati fuqarolarning ijtimoiy himoyasini kuchaytirish, aholining ijtimoiy ko‘makka muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash, inson huquq va erkinliklarini himoya qilish kafolatlarini mustahkamlashga qaratilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Polsha ommaviy axborot vositalari vakillari O‘zbekistonda konstitutsiyaviy islohotlarning borishini yoritish va mamlakat sud-huquq tizimini yana-da isloh qilish bo‘yicha  ko‘rilayotgan chora-tadbirlar natijalarini keng yoritishga tayyorlik bildirdi.

В Польше обсуждены основные направления конституционной реформы Узбекистана
ВАРШАВА, 6 июля. /ИА «Дунё»/. В Посольстве нашей страны в Варшаве состоялся брифинг по конституционной реформе с участием делегации во главе со специальным представителем Президента Узбекистана по вопросам внешней политики Абдулазизом Камиловым, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие представители экспертно-аналитических и деловых кругов, академического сообщества, ряда ведущих СМИ Польши.
Цель – доведение до польской общественности информации о сути и содержании конституционной реформы, ее роли в дальнейшем углублении широкомасштабных демократических преобразований, инициированных Президентом Шавкатом Мирзиёевым.
В ходе брифинга главой узбекской делегации подчеркнуто, что сегодня наша страна находится в преддверии важнейшего политического мероприятия в современной истории, направленного на реализацию главного принципа «Во имя чести и достоинства человека». В целях привлечения всех членов общества, обеспечения участия народа в этом важном процессе планируется проведение всенародного референдума. Это демонстрирует приверженность Узбекистана основополагающим демократическим принципам. Организация референдума также является свидетельством того, что ключевая цель конституционной реформы – закрепление основных прав и свобод каждого отдельного человека, признание его интересов высшей ценностью.
Участники были ознакомлены с сутью и содержанием, приоритетными направлениями конституционных преобразований, ходом обсуждения реформы и участием в этом процессе представителей институтов гражданского общества, а также выступлением Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева на встрече с членами Конституционной комиссии Олий Мажлиса.
Делясь своими комментариями, профессор Польского университета естественных и гуманитарных наук Ежи Шукальски выразил мнение, что конституционная реформа проходит в условиях демократического, открытого и прозрачного процесса.
- В ходе участия в международной конференции по конституционной реформе, состоявшейся в Ургенче в июне этого года, я смог лично убедиться в том, что демократические реформы сформировали прочную основу и новую платформу для реализации ключевого принципа «человек – общество – государство», - заявил эксперт.
По его мнению, включение в текст Конституции новых прав в сфере ИКТ, экологии, а также усиление гарантий защиты прав женщин, детей, инвалидов еще раз демонстрирует, что Узбекистан находится в русле приоритетов мирового сообщества.
Профессор Академии имени Якуба Парадиза в городе Гожув-Велькопольски Януш Собон, в свою очередь, считает тот факт, что одним из важных направлений конституционной реформы является реализация принципа социального государства, заслуживает высокой оценки.
- Это очень похвально в сегодняшних условиях, когда не все государства оказывают социальную помощь гражданам, - сказал он. - Меня также радуют предлагаемые изменения в сфере оказания квалифицированной медицинской помощи. Пандемия коронавируса продемонстрировала всем нам, насколько важна система общественного здравоохранения.
Президент Ассоциации сотрудничества «Польша-Восток» Йозеф Брилл выразил благодарность узбекской стороне за постоянное внимание памяти польских солдат, захороненных в Узбекистане в период Второй мировой войны.
Он подчеркнул, что отражение в Конституции роли гражданского общества показывает, как государство стремится к развитию. По его мнению, без активного участия гражданского общества невозможно устойчивое развитие страны, налаживание контактов с миром. Узбекистан выбирает правильный путь в укреплении институтов гражданского общества, в частности, усилении общественного контроля за деятельностью исполнительной власти, бюджетным процессом. Голос неправительственного сектора однозначно способствует развитию страны.
Президент Фонда «Polonia Union» Шчеслав Скарзински обратил особое внимание на тот факт, что в конституционной реформе активно участвуют молодые люди, которые хотят внести свой вклад в развитие общественной жизни, способствуя процессу быстрых изменений и модернизации. По его словам, закрепление в Конституции обязательств государства в сфере создания условий для развития молодежи демонстрирует высокую ответственность за будущее поколение.
С удовлетворением отмечено, что подавляющее большинство поправок в Конституцию нацелено на укрепление социальной защиты граждан, поддержку уязвимых слоев населения, усиление гарантий защиты прав и свобод человека.
Выражена готовность представителей польских СМИ освещать продолжить ход конституционной реформы, дальнейшее реформирование судебно-правовой системы Узбекистана на своих ресурсах.