O‘zbekiston — Eron: hamkorlik aloqalarining yangi ufqlari
2022 yil 13 iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasida parlament quyi palatasi Spikeri Nuriddinjon Ismoilov Eron Islom Respublikasi Islomiy Kengash Majlisining raisi Muhammad Boqir Qolibof boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat avvalida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Spikeri Eron Islom Respublikasi Islomiy Kengash Majlisining raisini yurtimizga tashrifi bilan samimiy qutlab, ikki mamlakat parlamentlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish borasidagi faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Uchrashuvda keyingi yillarda ikki tomonlama munosabatlarning bosqichma-bosqich rivojlanib borayotgani, mamlakatlarimiz o‘rtasida siyosiy va iqtisodiy sohadagi muloqotlarning faollashgani ijobiy baholandi.
Qayd etilganidek, 2021 yilning 17 sentyabrida Dushanbe shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti va 28 noyabr kuni Ashxobodda Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining sammitlari doirasida o‘tgan oliy darajadagi muloqotlarda bildirilgan siyosiy iroda bir-biriga qo‘shni bo‘lgan va o‘z mintaqalarida muhim geosiyosiy o‘rin tutgan davlatlarimizning ikki tomonlama aloqalari rivojiga ijobiy turtki berdi. Mazkur uchrashuvlar asnosida ilgari surilgan takliflarning amaliy ijrosi kelajakda ikki tomonlama savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnikaviy, transport-logistika, energetika va madaniy-gumanitar sohalardagi hamkorlik munosabatlarimizni yanada rivojlanishiga xizmat qiladi.
Muloqot chog‘ida mehmonga mamlakatimiz parlamenti, xususan, Oliy Majlis Qonunchilik palatasining qonunchilik faoliyati, norma ijodkorligi, qo‘mita va fraksiyalari ish uslublari hamda parlamentarizm sohasidagi yangiliklar haqida so‘zlab berildi.
O‘z navbatida, M. Qolibof konstruktiv va amaliy ruhdagi muloqotlarni izchil davom ettirish, ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishda muhim omil bo‘lgan parlamentlararo hamkorlikni yanada kengaytirish va mustahkamlash, shu yo‘nalishdagi muloqotlarni ko‘paytirish har tomonlama foydali ekanini qayd etdi.
O‘zaro ishonch ruhida o‘tgan uchrashuv chog‘ida O‘zbekiston-Eron o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlik aloqalarini kengaytirish, uni yangi mazmun bilan boyitish, norma ijodkorligi sohasida tajriba almashish masalalari muhokama qilindi.
Tomonlar O‘zbekiston va Eron o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni har tomonlama mustahkamlashda parlamentlarning rolini kuchaytirishga kelishib oldi.

Узбекистан — Иран: курс на развитие и укрепление сотрудничества
13 июля 2022 года в нижней палате парламента Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Нуриддинжон Исмоилов встретился с делегацией во главе с Председателем Маджлиса Исламского Совета Исламской Республики Иран Мухаммад Бокир Колибофом.
В начале беседы Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса тепло приветствовав Председателя Маджлиса Исламского Совета Исламской Республики Иран, поздравил с приездом в нашу страну, пожелал успехов в дальнейшем развитии сотрудничества между парламентами двух стран.
В ходе встречи дана положительная оценка поэтапному развитию двусторонних отношений, активизации в последние годы диалога между нашими странами в политической и экономической сферах.
Отмечено, что политическая воля, выраженная в ходе диалогов высокого уровня, состоявшихся в рамках саммитов Шанхайской организации сотрудничества в Душанбе 17 сентября 2021 года и Организации экономического сотрудничества в Ашхабаде 28 ноября 2021 года, придала положительный импульс развитию двусторонних отношений между нашими странами, которые являясь соседними государствами, занимают важное геополитическое положение в своих регионах. Практическая реализация выдвинутых в ходе этих встреч предложений послужит дальнейшему развитию двусторонних торгово-экономических, научно-технических, транспортно-логистических, энергетических и культурно-гуманитарных связей.
В ходе беседы дана информация о законотворческой деятельности парламента Узбекистана, в частности Законодательной палаты Олий Мажлиса, нормотворчестве, работе комитетов и фракций, новостях в сфере парламентаризма.
В свою очередь М. Калибоф отметил целесообразность продолжения диалогов в конструктивном и практическом духе, дальнейшего расширения и укрепления межпарламентского сотрудничества, что является важным фактором развития двусторонних отношений, наращивания диалогов в данном направлении.
В ходе встречи, прошедшей в духе взаимного доверия, обсуждены вопросы расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Ираном, обогащения его новым содержанием, обмена опытом в области законотворчества.
Стороны договорились усилить роль парламентов в укреплении практического сотрудничества между Узбекистаном и Ираном.