O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati Kengashlarining qo‘shma majlisi to‘g‘risida
2022 yil 15 iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati Kengashlarining qo‘shma majlisi bo‘lib o‘tdi.
Qo‘shma majlisda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili (ombudsman)ning Qoraqalpog‘iston Respublikasida inson huquq va erkinliklarini taʼminlash masalasiga doir murojaati ko‘rib chiqildi.
Majlisda Oliy Majlis palatalari Kengashlarining 2022 yil iyul oyida Qoraqalpog‘iston Respublikasida yuz bergan holat va voqealarni o‘rganish hamda ular yuzasidan mustaqil tekshiruv o‘tkazish bo‘yicha komissiya tuzish to‘g‘risidagi qo‘shma qarori qabul qilindi.
Mazkur qaror bilan Komissiya tarkibi va Komissiya to‘g‘risidagi nizom ham tasdiqlandi.
Komissiya tarkibiga O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi vakillari va xalq deputatlari, nodavlat notijorat va jamoat tashkilotlari rahbarlari hamda xodimlari kiritildi.
Komissiyaga rahbarlik qilish O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari bo‘yicha vakili F.Eshmatova zimmasiga yuklatildi.
O‘tkazilgan tekshiruv natijalari eʼlon qilinadi va O‘zbekiston jamoatchiligi va jahon hamjamiyatiga yetkaziladi.
Shuning bilan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi va Senati Kengashlarining qo‘shma majlisi o‘z ishini yakunladi.

О совместном заседании Кенгашей Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
15 июля 2022 года в городе Ташкенте состоялось совместное заседание Кенгашей Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
На совместном заседании рассмотрено обращение Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана) по вопросу обеспечения прав и свобод человека в Республике Каракалпакстан.
На заседании принято совместное постановление Кенгашей палат Олий Мажлиса об образовании Комиссии по изучению фактов и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан в июле 2022 года, и проведении по ним независимого расследования.
Данным постановлением также утверждены ее состав и положение о Комиссии.
В состав Комиссии включены представители Олий Мажлиса Республики Узбекистан и народные депутаты, руководители и сотрудники неправительственных и общественных организаций.
Руководство Комиссией возложено на Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека Ф.Эшматову.
Результаты проведенного расследования будут обнародованы и доведены до сведения общественности Узбекистана и мирового сообщества.
На этом совместное заседание Кенгашей Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.