Nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy himoyasi yanada kuchaytiriladi
2022 yil 24 avgust kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida deputatlar “Fuqarolarning davlat pensiya ta’minoti to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasining Qonuniga pensiya tayinlash tartibini takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida”gi qonun loyihasini birinchi o‘qishda ko‘rib chiqishdi.
Ta’kidlanganidek, keyingi yillarda mamlakatimizda davlatimiz rahbari tomonidan aholini, ayniqsa nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish, ularning huquq va erkinliklarini ta’minlash, ijtimoiy adolat prinsiplaridan kelib chiqib moddiy qo‘llab-quvvatlash, turmush hamda hayot darajasini oshirishga qaratilgan izchil islohotlar amalga oshirilmoqda.
Mazkur qonun loyihasi nogironligi bo‘lgan shaxslarning ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish maksadida ishlab chiqilgan. Amaldagi qonunchilikka muvofiq, I va II guruh nogironlik pensiyasi tayinlangandan keyingi ish vaqti yoshga doir yoki boquvchisini yo‘qotganlik pensiyasi tayinlanayotganida stajga qo‘shib hisoblanadi. Bunda, nogironlik pensiyasi olayotgan fuqaro pensiya yoshiga yetganda yoki boquvchisini yo‘qotganda nogironlik pensiyasini olishni davom ettirsa (boshqa pensiya turiga o‘tmasa), I va II guruh nogironlik pensiyasi tayinlangandan keyingi ish vaqtini qo‘shib nogironlik pensiyasi qayta hisoblanmaydi.
Qonun loyihasi bilan 2023 yil 1 yanvardan boshlab I va II guruh nogironligi bo‘lgan shaxslarga pensiya tayinlangandan keyin kamida 1 yil ish stajiga ega bo‘lsa, ish staji va ish haqini hisobga olgan holda hamda kelgusida har 2 yilda nogironlik pensiya miqdorlarini qayta hisoblash amaliyoti joriy etiladi.

Акцент на усиление социальной защиты лиц с инвалидностью
На очередном пленарном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса в первом чтении рассмотрен проект закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О государственном пенсионном обеспечении граждан» направленных на совершенствование порядка назначения пенсии».
Отмечено, что в последние годы главой государства проводятся последовательные реформы по дальнейшему усилению социальной защиты населения, особенно лиц с инвалидностью, обеспечению их прав и свобод, оказанию материальной поддержки на основе принципов социальной справедливости, повышению уровня их жизни.
Данный законопроект разработан с целью дальнейшего усиления социальной защиты лиц с инвалидностью. В соответствии с действующим законодательством, время работы после назначения пенсии по инвалидности I и II группы засчитывается в стаж при назначении пенсии по возрасту или по случаю потери кормильца. При этом, если гражданин, получающий пенсию по инвалидности, продолжает получать ее при достижении им пенсионного возраста или по случаю потери кормильца (не переходит на другой вид пенсии), перерасчет пенсии по инвалидности путем прибавления времени работы после назначения пенсии по инвалидности I и II группы не производится.
Проектом закона с 1 января 2023 года гражданам получающим пенсию по инвалидности I и II групп, перерасчет размера пенсии будет производиться с учетом стажа работы и заработной платы после назначения пенсии по инвалидности один раз в два года, при наличии у них одного года трудового стажа,
По мнению депутатов, принятие данного документа будет способствовать предотвращению встречающихся на практике различных подходов, устранению ситуаций, порождающих коррупционные факторы, увеличению доходов лиц с инвалидностью на основе принципа социальной справедливости.