2022 yil 24 noyabr kuni Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda “O‘zbekiston Respublikasining Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi Konstitutsiyaviy qonun loyihasining umumxalq muhokamasi yakunlari asosida Konstitutsiyaviy qonun loyihasini takomillashtirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar muhokama qilindi.
Kun tartibidagi masala yuzasidan parlament quyi palatasining Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qo‘mitasi raisi J.Shirinov axborot berdi.
Ta’kidlanganidek, Asosiy qonun ijtimoiy-siyosiy hayotimizning huquqiy asosi bo‘lib, u ozod va suveren davlatning huquqiy asosini yaratish bilan birga, jamiyatimizning huquqiy taraqqiyotida yangi davrni boshlab berdi. O‘tgan davrda Konstitutsiyamizga kiritilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar aholi farovonligini yanada oshirishda, davlat va jamiyatning har tomonlama rivojlanishida va hayotning barcha sohalarini liberallashtirishda muhim omil bo‘lib xizmat qilmoqda.
Xalqimiz bilan bamaslaxat ishlab chiqilgan kelgusi besh yillikning bosh muhim hujjati — Taraqqiyot strategiyasida belgilangan xalqparvar davlatni barpo etish, inson huquq va manfaatlari, qadr-qimmatini yanada samarali ta’minlash kabi maqsadlar mamlakatimizdagi tub islohotlarga mos yangi konstitutsiyaviy-huquqiy makonni yaratish zaruratini yuzaga keltirdi.
Shundan kelib chiqib, Konstitutsiyaviy islohotlarni o‘tkazish bilan bog‘liq ishlarning samarali va puxta amalga oshirilishini ta’minlash maqsadida Konstitutsiyasiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish yuzasidan takliflarni shakllantirish va tashkiliy chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha Konstitutsiyaviy komissiya tuzildi va mamlakatda amalga oshirilayotgan siyosiy jarayonda har bir fuqaroning o‘z fikr-mulohalarini, takliflarini bildirishi uchun barcha qulayliklar yaratib berildi.
Xususan, deputatlar tomonidan hududlarga chiqilgan holda davlat organlari, fuqarolarning o‘zini o‘zi boshqarish organlari, korxonalar, muassasalar va tashkilotlarda fuqarolar ishtirokida qator uchrashuvlar tashkil etilib, konstitutsiyaviy islohotlarning mazmun-mohiyati va ahamiyatini keng jamoatchilikka tushuntirish ishlari olib borildi.
Umumxalq muhokamasi davomida Konstitutsiyaviy qonun loyihasi yuzasidan aholidan hamda fuqarolik jamiyati institutlaridan jami 150 mingdan ortiq taklif va fikr-mulohaza kelib tushgan bo‘lib, ularning katta qismi o‘rganildi va Konstitutsiyaviy qonun loyihasida o‘z aksini topmoqda.
Qonun loyihasi bo‘yicha umumxalq muhokamasi bosqichi tugallangan bo‘lishiga qaramay, fuqarolar hamda keng jamoatchilik tomonidan Konstitutsiyaning turli moddalarini takomillashtirish va qo‘shimchalar kiritish bo‘yicha shu kungacha 2,5 mingdan ortiq taklif yuborilgan bo‘lib, ayni paytda takliflarning kelishi davom etmoqda hamda ular deputatlar tomonidan har tomonlama o‘rganilmoqda.
Qayd etilganidek, Konstitutsiyaviy qonun loyihasi mazmun-mohiyatiga ko‘ra, “inson – jamiyat – davlat”, “Yangi O‘zbekiston – ijtimoiy davlat” degan tamoyillarni konstitutsiyaviy qoida sifatida muhrlashga, xalqparvar davlat barpo etishga, inson huquqlarining himoyasi va ijtimoiy muhofazasini kuchaytirishga qaratilgan.
Shu bois, “Jamiyat – islohotlar tashabbuskori” degan ezgu g‘oya doirasida Asosiy qonunimizda fuqarolik jamiyati institutlarining o‘rni va maqomi konstitutsiyaviy jihatdan mustahkamlanmoqda, oila institutini rivojlantirish, ezgu insoniy qadriyatlarimizni kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish, millatlararo totuvlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha konstitutsiyaviy asoslar belgilanmoqda.
Bundan tashqari, farzandlarimiz Yangi O‘zbekiston bunyodkorlari sifatida maydonga chiqayotgan bugungi kunda Konstitutsiyamizda yoshlarning huquq va manfaatlarini to‘la ta’minlash maqsadida yoshlar sohasidagi davlat siyosati, o‘g‘il-qizlarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash masalasi, ularning huquq va burchlari konstitutsiyaviy darajada mustahkamlab qo‘yilmoqda.
Inson huquqlarini himoya qilish bo‘yicha amaldagi tizimning samarasini oshirish maqsadida Konstitutsiyaviy qonun loyihasida bolalar mehnatiga yo‘l qo‘ymaslik, nogironlar, keksa avlod vakillarining huquqlarini ishonchli himoya qilish masalalari aks etmoqda, tabiatdagi global o‘zgarishlarni hisobga olib ekologiyaga oid maxsus boblar kiritilmoqda.
Majlisda qayd etilganidek, hozirgi kunda Konstitutsiyaviy qonun loyihasi quyi palataning mas’ul qo‘mitalari qo‘shma yig‘ilishi, siyosiy partiyalar fraksiyalari yig‘ilishlarida ham muhokamalardan o‘tkazilib, puxta-pishiq holatga keltirilyapti. Shu bilan birga, mutaxassislar, ekspertlar, jamoatchilik, OAV vakillari ishtirokida mas’ul qo‘mitalarning ko‘plab majlislari o‘tkazilyapti. Xususan, takliflari dolzarb ahamiyat kasb etgan mualliflar bilan uchrashuvlar tashkil etilib, ularning bergan taklifi bevosita o‘zining ishtirokida muhokama etilmoqda. Uzoq hududlarda joylashgan taklif egalari bilan masofadan turib onlayn ishlar olib borilayotir.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoev joriy yil 6 oktyabr kuni Sirdaryo viloyati faollari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Konstitutsiyaviy qonun loyihasini ishlab chiqishda aholidan kelib tushgan takliflarni to‘liq aks ettirish muhimligini ta’kidlagan edi. Shundan kelib chiqib, Qonunchilik palatasining mas’ul qo‘mitalari tomonidan mukammal, xalqchil, odamlarning dardiga kafolat bo‘la oladigan konstitutsiyani yaratish, xalqimiz tomonidan berilgan takliflarni konstitutsiya normalarida aks ettirish bo‘yicha salmoqli ishlar amalga oshirilmoqda.
Majlisda deputatlar Konstitutsiyaviy komissiya va mas’ul qo‘mitalar tomonidan amalga oshirilayotgan ishlarni e’tirof etgan holda, xalqimiz asoslantirilgan, o‘ylab tahlil qilishga majbur qiladigan ko‘plab takliflarni berayotgani va bunday takliflarni e’tiborsiz qoldirish yoki ularga yuzaki yondashish mumkin emasligini aytib, Konstitutsiyaviy qonun loyihasini takomillashtirishga doir ishlarni davom ettirish taklifini ilgari surdi.
Konstitutsiyaviy qonun loyihasini yanada takomillashtirish bo‘yicha ishlarni Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasining asosiy ustuvor yo‘nalishlari, mamlakatimizda amalga oshirilayotgan konstitutsiyaviy va ma’muriy islohotlarning, shu jumladan davlat hokimiyati va boshqaruvi oliy organlarining vakolatlarini aniqlashtirish, shuningdek ularning o‘zaro hamkorlik mexanizmlarini optimallashtirishga qaratilgan vazifalari bilan uzviy bog‘liqligini ta’minlashni maqsadga muvofiq, deb topishdi.
Shuningdek, mas’ul qo‘mitalar oldiga davlat xizmatini yanada demokratlashtirish va ochiqligini ta’minlash, mamlakatda amalga oshirilayotgan ma’muriy islohotlar bilan hamohang ravishda davlat hokimiyati organlarini optimallashtirish va modernizatsiya qilish, inson huquq va erkinliklarining konstitutsiyaviy kafolatlarini yanada mustahkamlash, jamoatchilik, parlament va deputat nazorati mexanizmlarini takomillashtirish, inson sha’ni va qadr-qimmati birinchi o‘rinda turadigan ijtimoiy davlat tamoyilini ro‘yobga chiqarishning konstitutsiyaviy mexanizmlarini kuchaytirish va boshqa muhim masalalarga qaratilgan konstitutsiyaviy normalarni ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Ilg‘or xorijiy tajribani o‘rganishni tashkil etish, davlat va jamiyat qurilishining samarali konstitutsiyaviy asoslarini yaratish bo‘yicha eng yaxshi tajribani amaliyotga tatbiq etish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish choralarini ko‘rish, konstitutsiyaviy islohotlarning dolzarb masalalarini muhokama qilish, uning asosiy vazifalari va konstitutsiyaviy yangiliklarni mohiyati va ahamiyatini tushuntirish bo‘yicha mahalliy va xorijiy ekspertlarni jalb etgan holda mamlakatimizda va chet ellarda qator tadbirlar tashkil etish zarurligi qayd etildi.
Majlis yakunida Konstitutsiyaviy qonun loyihasini takomillashtirishga doir ishlarni davom ettirish haqida tegishli qaror qabul qilindi hamda mas’ul qo‘mitalar oldidagi vazifalar belgilab berildi.

Проект Конституционного закона совершенствуется на основе предложений народа
24 ноября 2022 года состоялось очередное пленарное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В ходе заседания обсуждена работа, проводимая по совершенствованию проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан» по итогам всенародного обсуждения данного документа.
По вопросу повестки дня выступил с информацией председатель Комитета нижней палаты парламента по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам Ж.Ширинов.
Отмечено, Основной закон является правовой основой общественно-политической жизни, который наряду с созданием правовой основы свободного и суверенного государства, положил начало новой эпохе правового развития общества.
Изменения и дополнения, внесенные в Конституцию за истекший период, служат важным фактором повышения благосостояния населения, всестороннего развития государства и общества, либерализации всех сфер жизни.
Стратегия развития — главный важный документ на следующие пять лет, который разрабатывался совместно с нашим народом и включает в себя такие цели, как построение народного государства, обеспечение более эффективной защиты прав и интересов, чести и достоинства человека, что вызвало необходимость создания нового конституционно-правового пространства, соответствующего коренным реформам в стране.
Исходя из этого, в целях обеспечения эффективного и тщательного проведения работ по реализации Конституционных реформ, была создана Конституционная комиссия по формированию предложений о внесении изменений в Конституцию Республики Узбекистан и реализации организационных мер, также созданы все условия для того, чтобы граждане, участвующие в данном политическом процессе, могли выступить со своими предложениями.
В частности, депутаты, выезжая в регионы проводили встречи с гражданами в государственных органах, органах самоуправления граждан, предприятиях, учреждениях и организациях, разъясняли широкой общественности суть и значение Конституционных реформ.
В ходе всенародного обсуждения было получено свыше 150 тысяч предложений и мнений от населения и институтов гражданского общества по проекту Конституционного закона, большая часть из которых после изучения, нашла отражение в проекте Конституционного закона.
Несмотря на то, что всенародное обсуждение законопроекта было завершено, гражданами и широкой общественностью, до сегодняшнего дня получено более 2500 предложений по совершенствованию и внесению дополнений в определенные статьи Конституции, по сей день продолжают поступать предложения, которые всесторонне изучаются депутатами.
Отмечалось, суть и значение проекта Конституционного закона направлены на закрепление в качестве конституционной нормы принципов «человек – общество – государство» и «Новый Узбекистан – социальное государство», создание народного государства, усиление правовой и социальной защиты человека.
Исходя из этого, в рамках благородной идеи «Общество – инициатор реформ» в нашем Основном законе конституционно закрепляются роль и статус институтов гражданского общества, конституционных основ развития института семьи, передачи наших благородных ценностей будущему поколению, дальнейшего укрепления межнационального согласия.
Кроме того, сегодня, когда наши дети становятся созидателями Нового Узбекистана, в целях обеспечения прав и интересов молодежи на конституционном уровне закрепляется государственная политика в сфере молодежи, вопрос всесторонней поддержки наших сыновей и дочерей, их прав и обязанностей.
Для повышения эффективности действующей системы защиты прав человека в проект Конституционного закона включены вопросы недопущения детского труда, надежной защиты прав лиц с инвалидностью, людей преклонного возраста, а также с учетом глобальных климатических изменений специальные главы по экологии.
Отмечено, на сегодня проект Конституционного закона обсуждается и дорабатывается на совместных заседаниях ответственных комитетов нижней палаты, а также на заседаниях фракций политических партий.
Наряду с этим также проводятся заседания ответственных комитетов с участием специалистов, экспертов, представителей общественности, СМИ. В частности, организуются встречи с авторами наиболее актуальных предложений, которые также принимают участие в обсуждениях. А с авторами из отдаленных районов ведется онлайн-работа.
6 октября текущего года Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с активом Сырдарьинской области подчеркнул важность полного отражения предложений, поступивших от населения, при разработке проекта Конституционного закона.
Исходя из этого, ответственные комитеты Законодательной палаты усиленно работают над созданием совершенной, народной Конституции, способной гарантировать решение проблем граждан, отразить предложения соотечественников в нормах Конституции.
На заседании депутаты, отмечая работу, выполненную Конституционной комиссией и ответственными комитетами, подчеркнули, что обоснованные, требующие изучения и анализа предложения народа нельзя игнорировать или подходить к ним поверхностно, а наоборот необходимо продолжить работу по совершенствованию проекта Конституционного закона.
Отмечено, что целесообразно продолжить работу по дальнейшему совершенствованию проекта Конституционного закона в неразрывной связи с основными приоритетными направлениями Стратегии развития Нового Узбекистана, проводимыми в стране конституционными и административными реформами, в том числе с уточнением полномочий высших органов государственной власти и управления, оптимизировать механизмы взаимного сотрудничества.
Также перед ответственными комитетами поставлена задача разработать конституционные нормы по обеспечению дальнейшей демократизации и открытости государственной службы, оптимизации и модернизации органов государственной власти в соответствии с проводимыми в стране административными реформами, укрепления конституционных гарантий прав и свобод человека, совершенствования механизмов общественного, парламентского и депутатского контроля, усиления конституционных механизмов реализации принципа социального государства, в котором честь и достоинство человека вынесены на первое место и другим важным вопросам.
Также отмечено о необходимости изучения передового зарубежного опыта, принятии мер по разработке предложений по внедрению лучшего опыта в создание эффективных конституционных основ государства и общества, рассмотрения актуальных вопросов конституционной реформы, организации ряда мероприятий как в нашей стране, так и за рубежом с привлечением отечественных и иностранных экспертов для разъяснения основных задач, сути и значения конституционных нововведений.
По итогам заседания принято соответствующее постановление о продолжении работы по совершенствованию проекта Конституционного закона, а также определены задачи перед ответственными комитетами.