Eng muhimi, Global forum yakunlari bo‘yicha qabul qilingan Inson huquqlari sohasida ta’limni rivojlantirish bo‘yicha Samarqand harakatlar rejasida inson huquqlari sohasidagi ta’lim va tarbiyani samarali amalga oshirish bo‘yicha xalqaro hamjamiyat, milliy hukumatlar, o‘quv va ilmiy muassasalar hamda fuqarolik jamiyati institutlari oldida turgan vazifa, taklif va tavsiyalar o‘z ifodasini topdi. Ularni quyidagi yo‘nalishlarga, ya’ni:
birinchi yo‘nalish – inson huquqlari sohasida uzluksiz ta’lim va tarbiyaga xalqaro, mintaqaviy va milliy darajadagi innovatsiyalarni joriy qilish, mustahkam hamkorlik aloqalarini kuchaytirish, ilg‘or tajribalar bilan almashinish va moliyalashtirishni kengaytirish;
ikkinchi yo‘nalish – inson huquqlari sohasidagi xalqaro shartnomalarni milliy tillarga tarjima qilish va tarqatishga ko‘maklashish;
uchinchi yo‘nalish – hamkorlikda inson huquqlari bo‘yicha ta’lim dasturlari, o‘quv kurslari hamda amaliy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash;
to‘rtinchi yo‘nalish – inson huquqlari sohasidagi ilmiy va o‘quv adabiyotlar bilan tizimli ta’minlash maqsadida Inson huquqlari bo‘yicha axborot-resurs markazlari, shuningdek, tegishli nashriyotlar faoliyatini tashkil qilish;
beshinchi yo‘nalish – yoshlar o‘rtasida inson huquqlari sohasidagi ta’limga e’tiborni kuchaytirish, inson huquqlari o‘quv kurslarini ta’lim, malaka oshirish muassasalarining rejasiga kiritish;
oltinchi yo‘nalish –  inson huquqlari sohasida ilmiy tadqiqot, ta’lim va tarbiya, targ‘ibot faoliyatini amalga oshiradigan tashkilotlarni qo‘llab-quvvatlash, o‘qituvchi-pedagoglarni rag‘batlantirish;
yettinchi yo‘nalish – inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha grantlar va ijtimoiy buyurtmalarni kengaytirish, fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatiga ko‘maklashish yo‘nalishlariga ajratish mumkin.

Итоговый документ Глобального форума по образованию в области прав человека: каковы его основные положения
Самое главное, что в Самаркандском плане действий по развитию образования в области прав человека, принятом по итогам Глобального форума, определены задачи, предложения и рекомендации, стоящие перед международным сообществом, национальными правительствами, образовательными и научными учреждениями, институтами гражданского общества для эффективной реализации образования и подготовки в области прав человека.
Это нашло отражение в следующих направлениях:
Первое направление – внедрение инноваций международного, регионального и национального уровня в непрерывное образование и обучение в области прав человека, укрепление прочных отношений сотрудничества, обмен передовым опытом и расширение финансирования;
Второе направление – поддержка перевода и распространения международных договоров в области прав человека на национальные языки;
Третье направление - поддержка сотрудничества по реализации образовательных программ, обучающих курсов и практических проектов по правам человека;
Четвертое направление - организация деятельности правозащитных информационно-ресурсных центров, а также соответствующих издательств в целях систематического обеспечения научной и учебной литературой в области прав человека;
Пятое направление - усиление внимания к образованию в области прав человека среди молодежи, включение курсов повышения квалификации по правам человека в план учреждений образования и повышения квалификации;
Шестое направление - поддержка организаций, осуществляющих научные исследования, образование и обучение, пропагандистскую деятельность в области прав человека, поощрение учителей-педагогов;
Седьмое направление направлено на расширение грантов и социальных заказов на образование в области прав человека, поддержку деятельности институтов гражданского общества.