O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi milliy ta’lim dasturini tasdiqlash to‘g‘risida
Inson huquqlari sohasidagi ta’lim har bir fuqaroning inson huquqlariga nisbatan hurmatini rag‘batlantirish va unga har tomonlama rioya etilishini ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etib, zo‘ravonlik va nizolarning oldini olishda ham muhimdir.
2020-2024 yillarda inson huquqlari sohasida ta’lim berish orqali yoshlarning huquq va imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichi  amalga oshirilmoqda.
Shundan kelib chiqib, mamlakatimizda inson huquqlari sohasidagi ta’limni yanada takomillashtirish, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasi ijrosini ta’minlash, shuningdek, Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichida belgilangan vazifalarni samarali va o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida:
1. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh assambleyasining 76-sessiyasi hamda Inson huquqlari bo‘yicha kengashining 46-sessiyasidagi tashabbus va takliflarini amalga oshirish doirasida 2022 yil 5-6 dekabr kunlari Samarqand shahrida “Inson huquqlari bo‘yicha ta’lim” Global forumi o‘tkazilganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
2. Inson huquqlari sohasidagi ta’lim bo‘yicha dolzarb masalalarni har tomonlama o‘rganish, ilg‘or xorijiy tajribani tahlil qilish hamda keng jamoatchilik muhokamasixalqaro va milliy maslahatlashuvlar natijasida ishlab chiqilgan:
O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturi (keyingi o‘rinlarda – Milliy ta’lim dasturi) 1-ilovaga muvofiq;
O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturini amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi” (keyingi o‘rinlarda – “Yo‘l xaritasi”) 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
Vazirlik va idoralarning birinchi rahbarlari “Yo‘l xaritasi”da belgilangan vazifalarning to‘liq, sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirilishi uchun shaxsan javobgar ekanligi ko‘rsatib o‘tilsin.
3. O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Milliy komissiya (keyingi o‘rinlarda – Milliy komissiya) (A.Saidov) Milliy ta’lim dasturi va “Yo‘l xaritasi”ning amalga oshirilishi yuzasidan:
muntazam monitoring olib borib, chora-tadbirlar sifatli va o‘z vaqtida ijro etilishi bo‘yicha taklif va tavsiyalarni tegishli vazirlik va idoralarga kiritib borsin;
doimiy ravishda aniq ko‘rsatkichlar va erishilgan natijalaraks ettirilgan batafsil axborotning rasmiy veb-sahifalarda va ommaviy axborot vositalarida joylashtirib borilishini ta’minlasin;
har olti oyda Oliy Majlis palatalari va O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga umumlashtirilgan ma’lumot kiritib borsin;
axborot-tahliliy sharhlar tayyorlanishi, xorijiy tillarga tarjima qilinishi va e’lon qilinishini ta’minlasin.
Belgilansinki, axborot-tahliliy sharhlar va ularning tarjimalarini chop etish va e’lon qilish bilan bog‘liq xarajatlar Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markaziga (keyingi o‘rinlarda – Markaz) Davlat byudjeti doirasida ajratiladigan mablag‘lar hisobidan qoplanadi.
4. “Yo‘l xaritasi”da belgilangan mas’ul ijrochilar o‘zlariga yuklatilgan vazifalar ijrosi to‘g‘risidagi ma’lumotlarni har oyning 5-sanasiga qadar O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Jahon ta’lim dasturining to‘rtinchi bosqichini amalga oshirish bo‘yicha Milliy komissiya ishchi organi – Markazga taqdim etib borsin.
5. Oliy Majlis palatalariga Milliy komissiyaning Milliy ta’lim dasturi va “Yo‘l xaritasi”ning ijro holati yuzasidan axborotini eshitish va tanqidiy muhokama qilib borish tavsiya etilsin.
6. 2023/2024 o‘quv yilidan boshlab professional va oliy ta’lim tizimida “Inson huquqlari”“Ayollar huquqlari”“Bola huquqlari” bo‘yicha tegishlicha o‘quv va maxsus kurslar joriy etilsin.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Markaz bilan birgalikda 2023 yil 1 iyunga qadar “Inson huquqlari”, “Ayollar huquqlari”, “Bola huquqlari” bo‘yicha o‘quv va maxsus kurslar joriy etiladigan professional va oliy ta’lim tashkilotlarining aniq ro‘yxatini shakllantirsin hamda tegishli o‘quv dasturlarini takomillashtirish choralarini ko‘rsin.
7. Shunday tartib o‘rnatilsinki, unga muvofiq 2023 yil 1 iyundan boshlab Markaz tomonidan har yili:
“Inson huquqlari va erkinliklari sohasidagi ta’lim va innovatsiyalar” milliy tanlovi o‘tkazib boriladi;
nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari, ayollar huquqlari, bola huquqlari va migrantlar huquqlari yo‘nalishlarida faoliyati mazkur shaxslar bilan bevosita bog‘liq bo‘lgan tashkilotlarda o‘quv kurslari va seminar-treninglar tashkillashtiriladi.
Markaz:
a) uch oy muddatda:
Milliy tanlovni o‘tkazish bo‘yicha Nizom va dasturni ishlab chiqsin hamda tegishli vazirlik va idoralar bilan kelishib, tasdiqlasin;
nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari, ayollar huquqlari, bola huquqlari va migrantlar huquqlari yo‘nalishlarida tegishli tashkilotlarda o‘quv kurslari va seminar-treninglarni o‘tkazish bo‘yicha reja-grafikni tasdiqlasin;
b) 2023 yil 1 aprelga qadar:
“O‘zbekistonda inson huquqlari va erkinliklari”“Inson huquqlari”“Bola huquqlari”“Ayollar huquqlari”“Nogironligi bo‘lgan shaxslar huquqlari” turkum qo‘llanma va risolalarni tayyorlash va chop etish choralarini ko‘rsin;
Raqamli texnologiyalar vazirligi bilan birgalikda Inson huquqlari sohasida ta’lim olish bo‘yicha elektron platformani yaratib, ishga tushirsin.
Belgilansinki, mazkur bandda nazarda tutilgan topshiriqlarni amalga oshirish bilan bog‘liq xarajatlar Markazga Davlat byudjeti doirasida ajratiladigan mablag‘lar hisobidan qoplanadi.
8. 2023 yil 1 martdan boshlab tergovga qadar tekshiruv, surishtiruv, dastlabki tergovni amalga oshiruvchi organlar va jazoni ijro etish muassasalari xodimlari uchun qiynoqqa solishga qarshi kurashish bo‘yicha qisqa muddatli o‘quv kurslari doimiy ravishda tashkil etilsin.
Markaz va Bosh prokuratura:
mazkur o‘quv kurslarini tashkil etish uchun mas’ul etib belgilansin;
ikki hafta muddatda qiynoqqa solishga qarshi kurashish bo‘yicha o‘quv kurslarini o‘tkazish grafigini tasdiqlasin.
9. Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi (O.Xasanov) Davlat boshqaruvi akademiyasi (A.Bekmurodov) bilan birgalikda:
2023 yil 1 maydan boshlab rahbar kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirish tizimida inson huquqlari va gender tenglik bo‘yicha o‘quv kurslari (soatlari)ni joriy qilsin. Bunda, mazkur o‘quv kurslarini Inson huquqlari sohasida ta’lim olish bo‘yicha elektron platformasi orqali tashkil etishga ruxsat etilsin;
2023 yil 1 aprelga qadar Markaz bilan birgalikda sohalarning o‘ziga xosliklarini inobatga olgan holda inson huquqlari va gender tenglik masalalari bo‘yicha o‘quv kurslari moduli va dasturini ishlab chiqsin.
10. Milliy komissiyaning:
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar axborot-kutubxona markazlarida Inson huquqlari sohasidagi adabiyotlar yo‘nalishini tashkil etish;
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar axborot-kutubxona markazlari fondini Markaz tomonidan inson huquqlari bo‘yicha tizimlashgan ilmiy-huquqiy manbalar bilan doimiy ta’minlab borish to‘g‘risidagi takliflari ma’qullansin.
11. Markaz Qoraqalpog‘iston Respublikasi va viloyatlar axborot-kutubxona markazlarini:
xalqaro shartnomalarning davlat tilidagi to‘plamlari;
inson huquqlari bo‘yicha o‘quv, ilmiy-uslubiy va xalqaro nashrlar;
inson huquqlari sohasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar bo‘yicha yuritilayotgan xronologiya materiallari bilan tizimli ravishda ta’minlab borsin.
12. Markazning joriy yilning fevral oyida mamlakatimizda “Inson huquqlari” haftaligini o‘tkazish to‘g‘risidagi taklifiga rozilik berilsin.
a) bir hafta muddatda “Inson huquqlari” haftaligini o‘tkazish dasturini tasdiqlasin;
b) Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi hamda Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi bilan hamkorlikda davlat ta’lim muassasalarida:
“Huquqiy savodxonlik oyligi” doirasida o‘tkaziladigan tadbirlarda “Yangi O‘zbekiston va inson huquqlari” mavzusiga alohida e’tibor qaratilishi;
2023 yildan boshlab O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun munosabati bilan o‘tkaziladigan ko‘rik-tanlovlarda ayollar, bola va yoshlar huquqlari masalalari qamrab olinishini ta’minlasin;
v) Yoshlar ishlari agentligi bilan birgalikda ikki hafta muddatda mahallalarda yoshlar ishtirokida “Inson huquqlari – oliy qadriyat” mavzusida turli darajadagi ma’rifiy anjumanlardavra suhbatlariuchrashuvlarning o‘tkazilishi, shu jumladan, ularning videokonferensaloqa orqali Markaz xodimlari ishtirokida tashkil etish;
g) Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi (A.Xodjayev) hamda O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev) bilan birgalikda “Inson huquqlari” haftaligini ommaviy axborot vositalarida keng yoritib borish choralarini ko‘rsin.
13. “El-yurt umidi” jamg‘armasi ochiq stipendiya tanlovlari asosida xorijda bakalavriatmagistratura va doktoranturadata’lim olish hamda malaka oshirish dasturlarining maqsadli ko‘rsatkichlarini tuzishda inson huquqlari masalalari bo‘yicha buyurtmachi vazirlik va idoralarning kadrlarga bo‘lgan ehtiyojini hisobga olsin.
14. O‘zbekiston Milliy axborot agentligi (A.Kuchimov), O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi (A.Xadjayev), Xalqaro press-klub (Sh.Qudratxo‘jayev):
ushbu qarorning mazmun-mohiyati ommaviy axborot vositalari va Internet tarmog‘ida tushuntirilishini;
Milliy ta’lim dasturining amalga oshirilishi to‘g‘risidagi xolis va to‘liq ma’lumotlarning keng jamoatchilikka tezkor yetkazilishini ta’minlasin.
15. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil qilishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib Markaz direktori A.X.Saidov belgilansin.
Qaror ijrosi uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov zimmasiga yuklansin.

Об утверждении Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан
Образование в области прав человека имеет особое значение в поощрении всеобщего уважения к правам человека каждым гражданином и в обеспечении их соблюдения, а также важно для предотвращения насилия и конфликтов.
Реализуется четвертый этап Всемирной программы образования в области прав человека на 2020–2024 годы, направленный на расширение прав и возможностей молодежи посредством образования в области прав человека.
Исходя из этого в целях дальнейшего совершенствования образования в области прав человека в стране, обеспечения реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека, а также эффективного и своевременного выполнения задач, определенных на четвертом этапе Всемирной программы образования в области прав человека:
1. Принять к сведению, что в рамках реализации инициатив и предложений Президента Республики Узбекистан, выдвинутых на 76-й сессии Генеральной Ассамблеи Организации Объединенных Наций и 46-й сессии Совета по правам человека, 5–6 декабря 2022 года в городе Самарканде проведен Глобальный форум «Образование в области прав человека».
2. Утвердить разработанные в результате всестороннего изучения актуальных вопросов образования в области прав человекаанализа передового зарубежного опыта, широкого общественного обсуждениямеждународных и национальных консультаций:
Национальную программу образования в области прав человека в Республике Узбекистан (далее – Национальная программа образования) согласно приложению № 1;
«Дорожную карту» по реализации Национальной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 2.
Указать на персональную ответственность первых руководителей министерств и ведомств за полноекачественное и своевременное выполнение задач, определенных в «Дорожной карте».
3. Национальной комиссии по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан (далее – Национальная комиссия) (А.Саидов) в отношении реализации Национальной программы образования и «Дорожной карты»:
осуществлять регулярный мониторинг и вносить в соответствующие министерства и ведомства предложения и рекомендации по качественному и своевременному выполнению мероприятий в соответствующие министерства и ведомства;
обеспечить размещение на постоянной основе на официальных веб-сайтах и в средствах массовой информации подробной информации, содержащей конкретные показатели и достигнутые результаты;
вносить обобщенную информацию в палаты Олий Мажлиса и Президенту Республики Узбекистан каждые шесть месяцев;
обеспечить подготовку, перевод на иностранные языки и публикацию информационно-аналитических обзоров.
Определить, что расходы, связанные с изданием и публикацией информационно-аналитических обзоров и их переводов, покрываются за счет средств, выделяемых в рамках государственного бюджета Национальному центру Республики Узбекистан по правам человека (далее – Центр).
4. Ответственным исполнителям, определенным в «Дорожной карте», представлять до 5-го числа каждого месяца информацию о выполнении возложенных на них задач в рабочий орган Национальной комиссии по реализации четвертого этапа Всемирной программы образования в области прав человека в Республике Узбекистан – Центр.
5. Рекомендовать палатам Олий Мажлиса заслушивать и критически обсуждать информацию Национальной комиссии о ходе реализации Национальной программы образования и «Дорожной карты».
6. Внедрить начиная с 2023/2024 учебного года в системе профессионального и высшего образования соответственно учебные и специальные курсы «Права человека»«Права женщин»«Права ребенка».
Министерству высшего образования, науки и инноваций совместно с Центром до 1 июня 2023 года составить конкретный список профессиональных и высших учебных организаций, в которых будут внедрены учебные и специальные курсы «Права человека», «Права женщин», «Права ребенка», а также принять меры по совершенствованию соответствующих учебных программ.
7. Установить порядок, в соответствии с которым начиная с 1 июня 2023 года Центром ежегодно:
проводится Национальный конкурс «Образование и инновации в области прав и свобод человека»;
организуются учебные курсы и семинары-тренинги по правам лиц с инвалидностью, правам женщин, правам детей и правам мигрантов в организациях, деятельность которых непосредственно связана с данной категорией лиц.
Центру:
а) в трехмесячный срок:
разработать, согласовать с соответствующими министерствами, ведомствами и утвердить Положение по проведению Национального конкурса и программу;
утвердить план-график проведения учебных курсов и семинаров-тренингов по правам лиц с инвалидностью, правам женщин, правам ребенка и правам мигрантов в соответствующих организациях;
б) до 1 апреля 2023 года:
принять меры по подготовке и изданию серии пособий и брошюр «Права и свободы человека в Узбекистане», «Права человека», «Права ребенка», «Права женщин», «Права лиц с инвалидностью»;
совместно с Министерством цифровых технологий создать и запустить Электронную платформу по образованию в области прав человека.
Определить, что расходы, связанные с осуществлением поручений, предусмотренных настоящим пунктом, покрываются за счет средств, выделяемых Центру в рамках государственного бюджета.
8. Начиная с 1 марта 2023 года для сотрудников органов, осуществляющих доследственную проверку, дознание, предварительное следствие, и учреждений по исполнению наказания организовать на постоянной основе краткосрочные учебные курсы по борьбе с применением пыток.
Определить Центр и Генеральную прокуратуру ответственными за организацию данных учебных курсов.
Центру и Генеральной прокуратуре в двухнедельный срок утвердить график проведения учебных курсов по борьбе с применением пыток.
9. Агентству развития государственной службы (Хасанов О.) совместно с Академией государственного управления (Бекмуродов А.):
начиная с 1 мая 2023 года внедрить в системе переподготовки и повышения квалификации руководящих кадров учебные курсы (часы) по правам человека и гендерному равенству. При этом разрешить организацию данных учебных курсов через Электронную платформу по образованию в области прав человека;
в срок до 1 апреля 2023 года совместно с Центром разработать модули и программы учебных курсов по вопросам прав человека и гендерного равенства с учетом специфики сфер.
10. Одобрить предложения Национальной комиссии:
об организации в информационно-библиотечных центрах Республики Каракалпакстан и областей направления «литература в области прав человека»;
о постоянном обеспечении Центром фонда информационно-библиотечных центров Республики Каракалпакстан и областей систематизированными научно-правовыми источниками по правам человека.
11. Центру систематически обеспечивать информационно-библиотечные центры Республики Каракалпакстан и областей:
сборниками международных договоров на государственном языке;
учебными, научно-методическими и международными изданиями по правам человека;
хронологическими материалами, составляемыми по проводимым в нашей стране реформам в области прав человека.
12. Согласиться с предложением Центра о проведении в нашей стране в феврале текущего года Недели прав человека.
а) в недельный срок утвердить программу проведения Недели прав человека;
б) совместно с Министерством дошкольного и школьного образования и Министерством высшего образования, науки и инноваций в государственных образовательных учреждениях обеспечить:
уделение особого внимания теме «Новый Узбекистан и права человека» в мероприятиях, проводимых в рамках Месяца правовой грамотности;
начиная с 2023 года охват вопросов прав женщин, ребенка и молодежи на смотрах-конкурсах, проводимых в связи с Днем принятия Конституции Республики Узбекистан;
в) в двухнедельный срок совместно с Агентством по делам молодежи провести в махаллях среди молодежи просветительские конференции, круглые столы и встречи различного уровня на тему «Права человека – высшая ценность», в том числе организовать их с участием работников Центра посредством видеоконференцсвязи;
г) совместно с Агентством информации и массовых коммуникаций (Ходжаев А.) и Национальной телерадиокомпанией Узбекистана (Хаджаев А.) принять меры по широкому освещению Недели прав человека в средствах массовой информации.
13. Фонду «Эл-юрт умиди» при составлении целевых показателей программ обучения и повышения квалификации в бакалавриате, магистратуре и докторантуре за рубежом на основе открытых конкурсов стипендий учитывать кадровую потребность министерств и ведомств – заказчиков по вопросам прав человека.
14. Национальному информационному агентству Узбекистана (Кучимов А.), Национальной телерадиокомпании Узбекистана (Хаджаев А.), Международному пресс-клубу (Кудратходжаев Ш.) обеспечить:
разъяснение сути и содержания настоящего постановления в средствах массовой информации и сети Интернет;
оперативное доведение до широкой общественности объективной и полной информации о реализации Национальной программы образования.
15. Возложить на директора Центра Саидова А.Х. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Осуществление координации и контроля за деятельностью ведомств, ответственных за исполнение постановления, возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н.