O‘zbekistonning inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarini bajarish holati muhokama qilindi
2023 yil 17 fevral kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining Xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari qo‘mitasi majlisida Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazining mamlakatimizda inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarning bajarilishi holati to‘g‘risidagi axboroti ko‘rib chiqildi.
Muhokama chog‘ida O‘zbekistonda inson huquqlarini himoya qilish va ularga rioya etish masalalari ustuvor ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi. Mamlakatimizning Inson huquqlari bo‘yicha milliy strategiyasi doirasida fuqarolarning siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va gumanitar huquq va erkinliklarini ta’minlash bo‘yicha aniq maqsadli chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Milliy qonunchilik va huquqiy amaliyotni xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish maqsadida BMT va Xalqaro mehnat tashkilotining qator konvensiyalari ratifikatsiya qilingan. Ayniqsa, yaqinda davlatimiz rahbarining qarori bilan O‘zbekiston Respublikasida Inson huquqlari sohasidagi Milliy ta’lim dasturi tasdiqlangani yoshlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish yo‘lida muhim qadam bo‘ldi.
Shu bilan birga, majlisda inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni samarali qo‘llash, fuqarolarning huquq va erkinliklarini ishonchli himoya qilishni ta’minlashga to‘sqinlik qilayotgan qator muammolar ham mavjudligi qayd etildi. Jumladan, huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining inson huquqlari sohasidagi bilim va ko‘nikmalari yetarli darajada shakllanmaganligi huquq-tartibot organlari imijiga salbiy ta’sir ko‘rsatayotgani ta’kidlandi.
Senatorlar BMTning Nogironlar huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi ijrosi monitoringi natijalaridan ham alohida tashvish bildirdilar. Bu o‘rinda ijtimoiy infratuzilma ob’ektlari – yo‘llar, maktablar, universitetlar, poliklinikalar, shifoxonalar nogironlar uchun yetarli darajada moslashtirilmagani haqida so‘z bormoqda. Qolaversa, Brayl alifbosidagi darsliklar ham yetishmayapti.
Majlisda, shuningdek, Senatning navbatdagi yalpi majlisi kun tartibidagi boshqa masalalar dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi. Qo‘mita a’zolari tomonidan har tomonlama keng va ochiq muhokamalar yakunlari bo‘yicha tegishli qarorlar qabul qilindi.

Рассмотрено исполнение международных обязательств в сфере прав человека
17 февраля 2023 года Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека была представлена информация о состоянии исполнения страной международных обязательств в сфере прав человека.
Рассмотрение состоялось в ходе заседания Комитета Сената Олий Мажлиса по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма.
В ходе предметного обсуждения подчеркивалось, что вопросы защиты и соблюдения прав человека в Узбекистане являются приоритетными. В рамках Национальной стратегии страны по правам человека реализуются целенаправленные мероприятия по обеспечению политических, экономических, социальных и гуманитарных прав и свобод граждан республики.
В целях приведения национального законодательства и правовой практики Республики Узбекистан в соответствие с международными стандартами был ратифицирован целый ряд Конвенций ООН и Международной организации труда (МОТ).
Постановлением главы государства утверждена Национальная программа образования в области прав человека в Республике Узбекистан, которая является важным шагом на пути повышения уровня правовой культуры молодежи.
Вместе с тем сенаторы подчеркнули, что до настоящего времени сохраняется ряд проблем, препятствующих эффективному применению международных стандартов в области прав человека, обеспечению надежной защиты прав и свобод граждан.
Так, отмечается недостаточное формирование знаний
и навыков в сфере прав человека у сотрудников правоохранительных органов, что негативно сказывается на правоохранительной деятельности.
Особую озабоченность сенаторов вызвали результаты мониторинга реализации Конвенции ООН о правах инвалидов, которые показали, что объекты социальной инфраструктуры (дороги, школы, вузы, поликлиники, больницы) недостаточно приспособлены для людей с ограниченными возможностями, отмечается нехватка учебников со шрифтом Брайля.
По итогам всестороннего и открытого обсуждения на заседании Комитета были приняты соответствующие решения и рекомендации.