FUQAROLIK VA FUQAROSIZLIK MUAMMOLARI: Milliy markaz va BMT mutaxassislari talabalarga shu mavzuda ma’ruza o‘qidilar
2 noyabr kuni Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi bilan BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissarining Boshqarmasi tomonidan mamlakatimizning yuridik fakultetlari talabalari uchun fuqarosizlik masalalari yuzasidan onlayn-ma’ruza o‘tkazildi. Mazkur ma’ruza “#Ibelong” (“#Men mansubman”, “#YaPrinadleju”) kampaniyasining 7 yilligi va BMTning 1961 yilgi Fuqarosizlikni kamaytirish to‘g‘risidagi konvensiyasining 60 yilligiga bag‘ishlab tashkil etildi.
Ma’ruza avvalida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o‘rinbosari, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov va BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasining Markaziy Osiyo bo‘yicha vakili o‘rinbosari Dumitru Lipkanu talabalarga tabrik yo‘lladi.
Ma’ruzadan maqsad – talabalarning fuqarosizlik sabablari va oqibatlari, dunyoda, jumladan, Markaziy Osiyoda fuqarosizlik bilan bog‘liq vaziyat haqidagi bilimlarini oshirishdan iborat. Shuningdek, yoshlarni inson huquqlari to‘g‘risidagi asosiy xalqaro hujjatlar, jumladan, BMTning Fuqarosizlik to‘g‘risidagi 1954 va 1961 yilgi konvensiyalari bilan tanishtirish ko‘zda tutilgan.
Ma’lumki, 2014 yilda BMT Qochoqlar ishlari bo‘yicha oliy komissari Boshqarmasi “#Men mansubman” deb nomlangan fuqarosizlikka 10 yil ichida barham berish kampaniyasini amalga oshirishga kirishdi. Bu tadbir – fuqarosizlik bilan bog‘liq vaziyatni hal etish va kelgusida bunday holatlarning oldini olishga qaratilgan o‘nta amaliy qadamdan iborat dasturni o‘zida qamragan global harakatlar rejasidir.
2019 yilda dunyodagi barcha mamlakatlarning oliy darajadagi vakillari ishtirokida bo‘lib o‘tgan Fuqarosizlik masalalari bo‘yicha yuqori darajadagi  Segment majlisida “#Men mansubman” kampaniyasi doirasida dastlabki besh yilda erishilgan natijalar muhokama etildi va baholandi.
Bu haqda so‘z borganda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan shiddatli islohotlar tufayli mamlakatimizda fuqarosizlikka barham berish borasidagi vaziyat keyingi besh yilda tubdan o‘zgarganini ta’kidlash lozim. BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar sonini kamaytirish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rish bilan bog‘liq chaqirig‘iga javoban birgina keyingi yilning o‘zida 56 ming 751 nafar shaxs O‘zbekiston Respublikasi fuqaroligiga ega bo‘ldi.
Ma’lumki, yaqinda mamlakatimizda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi bo‘lib o‘tdi. Ushbu saylovda keyingi davrda O‘zbekiston fuqaroligini olgani uchun ilk bor saylovlarda qatnashish huquqiga ega bo‘lgan 22 ming nafar katta yoshli yurtdoshimiz ovoz berdi.
Milliy va xalqaro ekspertlar tomonidan yoshlarning e’tibori joriy yilda nishonlanadigan ayni mavzuga taalluqli xalqaro sanalarning mohiyati va ahamiyatiga qaratildi. Bu yil BMTning Fuqarosizlikni kamaytirish to‘g‘risidagi konvensiyasi qabul qilinganiga 60 yil to‘lmoqda. 1961 yilda qabul qilingan mazkur Konvensiya fuqarosizlik muammolarini hal etishga bag‘ishlangan alohida va eng asosiy ikkita xalqaro shartnomaning biridir.
BMTning 1961 yilgi Fuqarosizlikni kamaytirish to‘g‘risidagi konvensiyasiga qo‘shilar ekan, hukumatlar fuqarolikka bo‘lgan ustuvor huquqni himoya qilishga sodiqligini namoyon etadi. Shaxsning fuqarolikka egaligi jamiyat hayotiga to‘laqonli ishtirok etish, xususan, siyosiy huquqlarini amalga oshirish, saylovda ishtirok etish, mulk huquqidan foydalanish, mehnat, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi huquqlarini qonuniy asosda keng ro‘yobga chiqarish imkoniyatlarini kafolatlaydi. Fuqarolik, shuningdek, insonning mamlakat hududida bir joydan ikkinchi joyga ko‘chish, mamlakatga kelish va undan chiqib ketish kabi boshqa bir qator huquqlarini ham ta’minlaydi.

НЦПЧ и УВКБ ООН провели лекцию для студентов Узбекистана по вопросам гражданства и безгражданства
Сегодня 2 ноября 2021 г. Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека совместно с Агентством ООН по делам беженцев (УВКБ ООН) по Центральной Азии провели онлайн-лекцию для студентов юридических факультетов университетов Узбекистана вопросам безгражданства. Лекция была организована по случаю 7-й годовщины кампании #ЯПринадлежу, а также 60-й годовщины Конвенции 1961 года о сокращении безгражданства.
С приведствием в адрес учащихся выступили первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, директор Национального центра по правам человека академик Акмал Саидов и заместитель Представителя УВКБ ООН по Центральной Азии Думитру Липкану.
Цель лекции - повысить уровень знаний студентов о причинах и последствиях безгражданства, ситуации безгражданства в мире, в том числе в Центральной Азии, а также на ознакомление с ключевыми международными документами по правам человека, касающимися безгражданства, включая Конвенции ООН 1954 и 1961 годов о безгражданстве.
В 2014 году УВКБ ООН начало реализацию Глобальной кампании по ликвидации безгражданства в течение 10 лет (кампания #ЯПринадлежу). Она основывается на глобальном плане действий, содержащем программу из 10 шагов, которые необходимо предпринять для разрешения ситуаций безгражданства и предотвращения возникновения новых подобных случаев.
В 2019 году состоялся Сегмент высокого уровня по вопросам безгражданства с участием высокопоставленных представителей стран всего мира, чтобы оценить достигнутый за первые пять лет проведения кампании #IBelong прогресс.
В Республике Узбекистан ситуация в области искоренения безгражданства кардинально изменилась за последние 4 года, благодаря решительным мерам по сокращению без гражданства, предпринятым по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
В соответствии с призывом Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о принятии решительных мер по сокращению числа лиц безгражданства в Узбекистане только за последний год около 56 751 человек получили гражданство Республики Узбекистан.
Эксперты отметили о юбилейных датах широко отмечаемых в этом году. В частности, в этом году исполняется 60 лет со дня принятия Конвенция о сокращении безгражданства. Конвенция 1961 года о сокращении безгражданства является одним из двух ключевых международных договоров, специально посвященных решению проблемы безгражданства. Присоединение к Конвенции 1961 года демонстрирует приверженность правительства защите основного права на гражданство. Наличие гражданства дает возможность полноценного участия в жизни общества, обеспечивая доступ к политическим правам и процессам, легальному трудоустройству, образованию и здравоохранению, владению имуществом и голосованию. Гражданство также обеспечивает неограниченное право человека на въезд в страну и проживание в ней, помимо других прав.
На лекции приняли участие студенты юридических факультетов Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, Академии Генеральной прокуратуры, Академии Министерства внутренних дел, Самаркандского государственного университета, Наманганского государственного университета, Термезского государственного университета, Каракалпакского государственного университета им. Бердаха, Института государства и права Академии наук и Университета общественной безопасности Республики Узбекистан.