Odil sudlov, vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar bilan bog'liq masalalar takomillashtirilmoqda
2021 yil 24 iyun kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Sud-huquq masalalari va korrupsiyaga qarshi kurashish qo‘mitasining majlisi bo‘lib o‘tdi. Unda Senat a’zolari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi, xalq deputatlari viloyatlar va Toshkent shahar Kengashlari doimiy komissiyalari raislari, Qo‘mita huzuridagi ekspertlar guruhi a’zolari, mutasaddi vazirlik va idoralar hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdi.
Majlisda Senatning o‘n oltinchi yalpi majlisida muhokama qilinishi nazarda tutilgan masalalar dastlabki tarzda ko‘rib chiqildi. Xususan, “Sudlar to‘g‘risida”gi, “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi, “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish tartibi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi, O‘zbekiston Respublikasi qonunlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining tarkibiga o‘zgartish kiritish to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi masalalar muhokama qilindi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, Davlatda kuchli sud hokimiyatining mavjudligi inson huquqlari va erkinliklarini to‘liq ravishda ta’minlashga qaratilgan fuqarolik jamiyatini va demokratiyani barqaror rivojlantirish garovidir. Bu esa mamlakatning barqaror iqtisodiy taraqqiyotni va investitsiyalarni jalb etish nuqtai nazaridan jozibadorligini ta’minlashdagi muhim omildir.
Senatorlar ta’kidlashicha, 1993 yil qabul qilingan “Sudlar to‘g‘risida”gi amaldagi Qonuni mustaqillikning dastlabki yillarida ishlab chiqilgan bo‘lib, unda sud tizimidagi isloxatlar to‘liq aks ettirilmagan va zamonaviy talablarga javob bermaydi.
Shu sababli, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yildagi “Sudlar faoliyatini yanada takomillashtirish va odil sudlov samaradorligini oshirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–6034-sonli Farmoni ijrosini ta’minlash maqsadida yuzasidan yangi tahrirdagi “Sudlar to‘g‘risida”gi Qonuni ishlab chiqilgan.
Yangi tahrirdagi “Sudlar to‘g‘risida”gi Qonun bilan odil sudlovning asosiy prinsiplari va sud hujjatlarini qayta ko‘rish tartibi takomillashtirilmoqda, sudyalarning maqomi, ularning mustaqilligi kafolatlari kuchaytirilmoqda, sudyalik lavozimiga nomzodlar va saylanadigan shaxslarga nisbatan qo‘yiladigan talablar xalqaro standartlarga moslashtirilmoqda, sudyalarning intizomiy javobgarligi qayta ko‘rib chiqilmoqda, sudyalar vakolatlarini to‘xtatib turish, shuningdek, tugatish asoslari va tartibi aniqlashtirilmoqda hamda sudyalarni ijtimoiy himoyasi ta’minlanmoqda.
Qonunning qabul qilinishi O‘zbekistonda sud tizimining faoliyat ko‘rsatish tartibini va sudyalar mustaqilligi kafolatlarini takomillashtirishga, sudyalik kasbining obro‘sini ko‘tarishga hamda davlat rahbari tomonidan belgilangan vazifalarning ijrosi ta’minlanadi.
Qo‘mita majlisda shuningdek, “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni muhokama qilindi.
Ushbu Qonunning hozirgi kunda dolzarbligi, o‘tgan davr mobaynida fuqarolarning diniy e’tiqodini amalga oshirishda duch kelayotgan muammolarni bartaraf etish, diniy ta’lim olishni va diniy tashkilotlarning erkin faoliyat yuritishini ta’minlash, dinlararo va millatlararo nizolarni kelib chiqishini oldini olishga xizmat qiladi.
Yig‘ilish ishtirokchilari ta’kidlashicha, mazkur Qonun bilan inson huquqlari bo‘yicha xalqaro standartlar bilan kafolatlangan diniy sohada umume’tirof etilgan huquq va erkinliklarni va bevosita O‘zbekiston sharoitida dinlararo munosabatlarni shakllanishining tarixiy sharoitlarini o‘z ichiga olganligini asosida mamlakatimizda yashovchi millatlar va elatlar o‘rtasidagi o‘zaro do‘stlik va hamjihatlik munosabatlarining muvozanatini saqlab qolish, ularning turli diniy e’tiqodlari va his-tuyg‘ularini hurmat qilishni ta’minlashning imkoni yaratiladi.
Qayd etilgan qonunlar senatorlar tomonidan ma’qullandi va Senatning yalpi majlisiga tavsiya qilish bo‘yicha tegishli qo‘mitaning qarorlari qabul qilindi.
Shuningdek, yig‘ilishda “Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish tartibi yanada takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuni ham muhokama qilindi. Senatorlar ushbu Qonun qonunchilik normalariga va ayrim qoidalariga aniq tushuntirishlar berilmaganligi sababli Qonun Qo‘mita tomonidan uni rad etish haqida xulosaga kelindi.
Qo‘mita majlisida shuningdek O‘zbekiston Respublikasi Markaziy saylov komissiyasining tarkibiga o‘zgartish kiritish to‘g‘risidagi, O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi tarkibiga o‘zgartirishlar kiritish to‘g‘risidagi masalalar muhokama qilindi va tegishli qarorlar qabul qilindi.

Совершенствуются вопросы правосудия, свободы совести и религиозных организаций
24 июня 2021 года состоялось заседание Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В нем приняли участие члены Сената, председатели постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов, члены экспертной группы при Комитете, представители ответственных министерств и ведомств, средств массовой информации.
На заседании предварительно рассмотрены вопросы, которые предусматривается обсудить на шестнадцатом пленарном заседании Сената. В частности, законы Республики Узбекистан «О судах», «О свободе совести и религиозных организациях», О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием порядка противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности», а также вопросы о внесении изменения в состав Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, о внесении изменений в состав Верховного Суда Республики Узбекистан.
Как отмечалось на заседании, наличие сильной судебной власти в государстве является залогом устойчивого развития гражданского общества и демократии, что способствует обеспечению в полной мере прав и свобод человека. Это важный фактор обеспечения устойчивого экономического развития и инвестиционной привлекательности страны.
Как отметили сенаторы, действующий Закон Республики Узбекистан «О судах», принятый в 1993 году, разработан в первые годы независимости, в нем не в полной мере отражены глубокие изменения в судебной системе и не отвечает современным требованиям.
В связи с этим в целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан от 24 июля 2020 года № УП-6034 «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности судов и повышению эффективности правосудия» разработан Закон «О судах» в новой редакции.
Законом «О судах» в новой редакции совершенствуются основные принципы правосудия и порядок пересмотра судебных актов, усиливается статус судей, гарантии их независимости, требования к кандидатам на должности судей и избираемым лицам приводятся в соответствие с международными стандартами, пересматривается дисциплинарная ответственность судей, уточняются основания и порядок приостановления, а также прекращения полномочий судей, обеспечивается социальная защита судей.
Принятие Закона будет способствовать совершенствованию порядка функционирования судебной системы и гарантий независимости судей в Республике Узбекистан, повышению престижа профессии судьи, выполнению задач, определенных главой государства.
На заседании комитета также был обсужден Закон Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях».
Актуальность данного Закона заключается в том, что принятие данного Закона будет способствовать устранению проблем, возникающих у граждан в настоящее время при осуществлении религиозной деятельности, обеспечению получения религиозного образования и свободного функционирования религиозных организаций, предупреждению возникновения межрелигиозных и межнациональных конфликтов.
Как отметили участники заседания, Законом будет обеспечена возможность сохранения отношений дружбы и согласия между нациями и народами, проживающими в нашей стране, уважения их различных религиозных убеждений и чувств, так как в нем учтены права и свободы, гарантированные международными стандартами в области прав человека.
Упомянутые законы одобрены сенаторами и приняты соответствующие постановления Комитета о рассмотрении указанных законов на пленарном заседании.
Также на заседании обсужден Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием порядка противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности». Сенаторы пришли к заключению отклонить Закон в связи с тем, что в нем не было дано четких разъяснений в соответствии с нормами законодательства и некоторыми положениями.
На заседании Комитета также обсуждены вопросы о внесении изменения в состав Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан, о внесении изменений в состав Верховного Суда Республики Узбекистан и приняты соответствующие решения.