Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekiston kasaba uyushmalari faollari bilan uchrashdi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-oktyabr kuni kasaba uyushmalari faollari va faxriylari bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari oʻz nutqida kasaba uyushmalari harakati aʼzolariga oʻzining yuksak hurmati va ezgu tilaklarini bildirdi, har bir korxona va tashkilotga ishchanlik muhitini, mehnat jamoalariga ragʻbat va adolat ruhini olib kirayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.
– Biz bugun Yangi Oʻzbekistonni barpo etish yoʻlida ulkan marralarga intilib, dadil qadam tashlayapmiz. Dunyoda geosiyosiy va iqtisodiy keskinlik avj olib borayotgan hozirgi murakkab davrda yurtimizda tinchlik va xotirjamlikni mustahkamlab, koʻp millatli xalqimiz hayotini yanada yaxshilashga mahkam bel bogʻlaganmiz. Bu borada mehnatkash va bagʻrikeng xalqimiz, har bir yurtdoshimizning oʻrni, qoʻshayotgan hissasi beqiyos, – dedi Prezident.
Sakkiz yilda iqtisodiyotimizga 130 milliard dollar investitsiya kirib kelgani, minglab yangi quvvatlar ishga tushirilib, millionlab doimiy ish oʻrni yaratilgani taʼkidlandi. Xususiy sektorga keng yoʻl ochilib, odamlarga munosib mehnat sharoiti yaratib berilgani uchun jon boshiga daromad 3,5 ming dollarga yetdi.
Shu bilan birga, inson huquq va erkinliklarini taʼminlash, mehnatni muhofaza qilish, kafolatlangan ijtimoiy himoyani taʼminlash boʻyicha mustahkam qonuniy asoslar yaratilgani taʼkidlandi. Yangi tahrirdagi Konstitutsiya, Mehnat kodeksi, “Aholi bandligi toʻgʻrisida” va “Kasaba uyushmalari toʻgʻrisida”gi qonunlar qabul qilinishi bu sohada muhim qadam boʻldi.
Oʻzbekiston Xalqaro mehnat tashkiloti standartlarini qabul qilayotgan eng faol davlatlar safidan joy oldi. Sakkiz yil oldin ushbu tashkilotning Oʻzbekiston tomonidan ratifikatsiya qilingan hujjatlari soni 12 ta boʻlgan boʻlsa, hozirgi kunda 25 taga yetdi.
– Bolalar mehnati va majburiy mehnatga toʻliq barham berish uzoq yillar biz uchun eng ogʻriqli masala boʻlib kelgan edi. Faqat kuchli iroda, qatʼiy pozitsiyamiz orqali biz bu murakkab muammoni ijobiy hal qildik, — dedi Prezident.
Oʻzbekistonning bolalar mehnati va majburiy mehnatga barham berish boʻyicha ilgʻor tajribasi Xalqaro mehnat tashkiloti tomonidan namuna sifatida boshqa davlatlarga tavsiya etilgani ham shundan dalolat beradi.
Mamlakatimiz sanoqli davlatlar qatorida Birlashgan Millatlar Tashkilotining “Adolatli oʻtish jarayonlari uchun ish oʻrinlari yaratish va ijtimoiy himoya boʻyicha global akselerator” tashabbusida ishtirok etmoqda, Xalqaro mehnat tashkilotining “Ijtimoiy adolat boʻyicha global koalitsiyasi”da qatnashmoqda, mamlakatimiz oʻtgan yili ushbu tashkilotning Maʼmuriy Kengashi aʼzoligiga saylandi.
Bu natijalarda 8 millionga yaqin aʼzoga ega, eng xalqchil va katta nodavlat tashkiloti boʻlgan kasaba uyushmalarining munosib hissasi borligi taʼkidlandi.
– Biz Oʻzbekistonda kasaba uyushmalarining erkin va mustaqil faoliyat yuritishi uchun barcha sharoitlarni yaratib berdik va mana shu prinsiplarga hamisha sodiqmiz. Bundan buyon ham kasaba uyushmalariga birlashish huquqini taʼminlash, ularning faoliyatiga aralashmaslik boʻyicha siyosatni qatʼiy davom ettiramiz, – dedi Prezident.
Kasaba uyushmalarining korxona va tashkilotlarda mehnatga oid huquqlarni himoya qilishdagi jonbozligi alohida qayd etildi.
Keyingi yillarda 500 mingga yaqin xodimning qonuniy huquqlari himoya qilindi, ularning foydasiga 267 milliard soʻm undirib berildi. Ishdagi baxtsiz hodisalar tufayli jabrlangan 1 ming nafar xodimga 35 milliard soʻm tovon puli toʻlab berilgan. Nohaq boʻshatilgan 13 ming xodim ishga tiklangan.
Kasaba uyushmalarining xalqaro miqyosdagi oʻrni va nufuzi ortib bormoqda. Federatsiya tashabbusi bilan 2021-yilda Toshkent shahrida Markaziy Osiyo davlatlari kasaba uyushmalari kengashi tuzildi. 2023-yilda Samarqand shahrida Turkiy davlatlar kasaba uyushmalari tashkilotiga asos solindi. Federatsiya oʻtgan yili Xalqaro kasaba uyushmalari konfederatsiyasiga aʼzo boʻlgani uning dunyodagi mavqeini yangi bosqichga olib chiqadigan tarixiy voqea boʻldi.
Uchrashuvda kasaba uyushmalari faoliyatini yanada rivojlantirish va mehnat munosabatlarini yaxshilash boʻyicha kelgusi vazifalar ham muhokama qilindi.
Kelgusi yildan mehnatga haq toʻlashning eng kam miqdoriga oid qonunchilik hujjatlari loyihasini ishlab chiqishga Ijtimoiy-mehnat masalalari boʻyicha uch tomonlama respublika komissiyasini (Kasaba uyushmalari federatsiyasi, Bandlik vazirligi, Ish beruvchilar konfederatsiyasi) ham jalb qilish taklif etildi. Bu mehnatga haq toʻlashning eng kam miqdorini belgilashda xodimlar manfaatini kafolatli himoya qilish boʻyicha yangicha yondashuv boʻladi.
Globallashuv va raqamli taraqqiyot sharoitida mehnat munosabatlari sohasida yangi shakllar, jumladan masofaviy va platformali bandlik keng ommalashmoqda. Bugun ushbu yoʻnalishlar iqtisodiy taraqqiyotimizning bir qismiga, ularda faoliyat yuritayotgan odamlar esa mehnat munosabatlarining teng huquqli subyektiga aylanmoqda.
Shu bois, kasaba uyushmalari bilan birgalikda platformalarda faoliyat yuritayotgan fuqarolarning mehnat huquqlarini himoya qilish va mehnat muhofazasini taʼminlash, ularning hayoti, xavfsizligini sugʻurtalash boʻyicha asoslangan takliflarni ishlab chiqish zarurligi qayd etildi.
Xotin-qizlarning faol ijtimoiy qatlam boʻlib shakllanishida kasaba uyushmalarini yetakchi kuchga aylantirish uchun bugun barcha imkoniyatlar mavjudligi koʻrsatib oʻtildi. Prezidentimiz mehnat bozorida xotin-qizlar uchun teng imkoniyatlar yaratish, ularning hayotda oʻz oʻrnini topishiga va ijtimoiy faolligini oshirishga koʻmaklashish boʻyicha yangi yondashuvlarni joriy etishga chaqirdi.
Har yili mehnat jamoalaridagi gender audit natijalarini muhokama qilib, ish beruvchilar bilan birgalikda xotin-qizlarga yanada qulay mehnat sharoitlarini yaratish maqsadga muvofiq ekani taʼkidlandi.
Kasaba uyushmalari yarashtiruvchi, murosaga keltiruvchi boʻgʻin sifatida ish beruvchi va xodim oʻrtasidagi nizolarni sudgacha hal qilishda faollik koʻrsatishi muhim ekani qayd etildi.
Shu bilan birga, ish bilan bogʻliq baxtsiz hodisalar va kasbga oid kasalliklar haqidagi maʼlumotlarning yaxlit tizimi yoʻqligi koʻrsatib oʻtildi.
Masʼul vazirliklarga kasaba uyushmalari bilan birga baxtsiz hodisa va kasbga oid kasalliklarga chalinish holatlari haqidagi maʼlumotlarni olishning yagona tizimini ishga tushirish hamda bunday hodisalar hisobotini yuritish, sabablarini tahlil qilish va unga yechim topish boʻyicha qaror loyihasini kiritish topshirildi.
Tegishli tarmoqlarda mehnat qilayotgan xodimlar huquqlarini ishonchli taʼminlaydigan tashabbuslarni ilgari surish maqsadida vazirlik va idoralar hamda tarmoq kasaba uyushmalari kollegial organlarining qoʻshma yigʻilishini doimiy ravishda oʻtkazib boradigan tizimni yoʻlga qoʻyish taklif etildi
Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikda ishlab chiqilayotgan Oʻzbekistonda munosib mehnat boʻyicha 2030-yilgacha moʻljallangan dasturda munosib bandlik, mehnat muhofazasi, ijtimoiy sugʻurta, gender tenglik, yoshlar va inklyuzivlik masalalariga alohida eʼtibor qaratishi zarurligi taʼkidlandi.
Turli sabablar bilan ishsiz qolgan, mehnat jarayonida kasallik yoki nogironlikka chalingan odamlarni ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash kafolatlarini kuchaytirish ham dolzarb vazifadir.
Shu bois, toʻgʻridan toʻgʻri amal qiluvchi “Davlat ijtimoiy sugʻurtasi toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilinishini tezlashtirib, unda ijtimoiy sugʻurta jamgʻarmasini shakllantirishda ish beruvchi va xodimlar ishtiroki aniq belgilash zarurligi qayd etildi.
Olimlar, soha faxriylari va faollari tomonidan oʻtkazilgan oʻrganishlar yurtimizda kasaba uyushmalari harakatiga 1905-yilda asos solinganini isbotladi. Shu bois, bu yil butun mamlakatimiz boʻylab, kasaba uyushmalari harakatining 120-yillik yubileyi keng nishonlanmoqda.
Ushbu sana munosabati bilan Prezidentimiz mehnatkash xalqimizga chuqur hurmat va ehtirom ifodasi sifatida har bir hududda “Kasaba uyushmalari bogʻlari”ni tashkil etishni taklif qildi.
– Birgalikda boshlagan ishlarimiz har bir mehnat jamoasi, har bir xodim va uning oilasi uchun manfaatli boʻlayotganiga yana bir bor amin boʻldim. Bundan buyon ham “Inson qadri uchun”, degan ezgu gʻoya Yangi Oʻzbekistondagi islohotlarning ustuvor yoʻnalishlaridan biri boʻlib qoladi, — dedi davlatimiz rahbari.
Soʻzini yakunlar ekan, davlatimiz rahbari soha vakillarini Oʻzbekiston kasaba uyushmalarining 120-yillik yubileyi va yaqinlashib kelayotgan kasaba uyushmalari kuni bilan tabrikladi.
Uchrashuvda kasaba uyushmalari faollari bilan muloqot oʻtkazilib, ularning taklif va tashabbuslari tinglandi.

​​​​​​​Президент Шавкат Мирзиёев встретился с представителями профсоюзов Узбекистана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября провел встречу с активом и ветеранами профсоюзов.
Глава государства выразил глубокое уважение и теплые пожелания членам профсоюзов, поблагодарив их за вклад в укрепление духа справедливости, мотивации и деловой активности в трудовых коллективах предприятий и организаций.
– Сегодня мы уверенно движемся вперед по пути строительства Нового Узбекистана, ставя перед собой большие цели. В сложных условиях, когда в мире усиливаются геополитическая и экономическая напряженность, мы решительно настроены на укрепление мира и спокойствия в нашей стране, на дальнейшее улучшение жизни многонационального народа. В этом огромная заслуга трудолюбивого, благородного народа, каждого нашего соотечественника, – подчеркнул Президент.
Отмечалось, что за прошедшие восемь лет в экономику страны привлечено 130 миллиардов долларов инвестиций, введены в строй тысячи новых производственных мощностей, созданы миллионы постоянных рабочих мест. Благодаря развитию частного сектора и созданию достойных условий труда доход на душу населения достиг 3,5 тысячи долларов.
Президент подчеркнул, что в стране сформирована прочная правовая база для защиты прав человека и труда, обеспечения гарантированной социальной защиты. Принятие новой редакции Конституции, Трудового кодекса, законов «О занятости населения» и «О профессиональных союзах» стало важным шагом в этом направлении.
Узбекистан входит в число наиболее активных государств, внедряющих стандарты Международной организации труда. Если восемь лет назад страна ратифицировала 12 международных конвенций, то сегодня их число достигло 25.
– Вопрос ликвидации детского и принудительного труда долгие годы был для нас самым болезненным. Только благодаря сильной политической воле и твердой позиции нам удалось положительно решить эту сложную проблему, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Опыт Узбекистана в этой сфере получил признание Международной организации труда и рекомендован в качестве примера другим странам.
Отмечено, что наша страна входит в число немногих государств, участвующих в инициативе Организации Объединенных Наций «Глобальный акселератор по созданию рабочих мест и социальной защите для справедливого перехода», а также в «Глобальной коалиции за социальную справедливость» Международной организации труда. В прошлом году Узбекистан был избран в состав Административного совета МОТ.
Глава государства подчеркнул, что в этих достижениях есть достойный вклад профсоюзов – крупнейшей и самой народной общественной организации, объединяющей около восьми миллионов членов.
– Мы создали все условия для свободной и независимой деятельности профсоюзов и будем неизменно следовать этим принципам. Политика обеспечения права на объединение и невмешательства в их деятельность будет последовательно продолжена, – сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена активная деятельность профсоюзов по защите трудовых прав работников.
За последние годы были защищены законные интересы почти 500 тысяч граждан, взыскано в их пользу 267 миллиардов сумов, около 13 тысяч работников восстановлены на работе, тысяче пострадавших на производстве выплачены компенсации на сумму 35 миллиардов сумов.
Подчеркнуто, что роль и авторитет профсоюзов растут и на международном уровне. По инициативе Федерации в 2021 году в Ташкенте был создан Совет профсоюзов стран Центральной Азии, в 2023 году в Самарканде – Организация профсоюзов тюркоязычных государств. В прошлом году Федерация вступила в Международную конфедерацию профсоюзов, что стало важным событием в ее истории.
Во время встречи обсуждены дальнейшие задачи по развитию профсоюзного движения и совершенствованию трудовых отношений.
Предложено с будущего года к разработке законопроектов, касающихся минимального размера оплаты труда, привлекать Республиканскую трехстороннюю комиссию по социально-трудовым вопросам (Федерация профсоюзов, Министерство занятости и Конфедерация работодателей). Это станет новым подходом к обеспечению надгжной защиты интересов работников.
В условиях глобализации и цифрового развития всн более распространенными становятся новые формы занятости – дистанционная и платформенная работа. Эти направления становятся неотъемлемой частью экономической жихни страны, а трудящиеся в них граждане – полноправными субъектами трудовых отношений.
В связи с этим отмечено, что необходимо вместе с профсоюзами подготовить предложения по защите трудовых прав граждан, занятых на таких платформах, по обеспечению охраны труда и страхованию их жизни и безопасности.
Особое внимание уделено вопросам расширения участия женщин в социально-экономической жизни. Подчеркнуто, что созданы все условия для превращения профсоюзов в ведущую силу, поддерживающую женщин и обеспечивающую равные возможности на рынке труда. Президент призвал внедрять новые подходы в этом направлении, содействовать повышению социальной активности женщин и их самореализации.
Отмечена целесообразность ежегодного обсуждения результатов гендерного аудита в трудовых коллективах и совместной с работодателями работы по созданию более комфортных условий труда для женщин.
Глава государства также подчеркнул важность активного участия профсоюзов в урегулировании трудовых споров между работодателями и работниками на досудебном уровне.
Вместе с тем указано на отсутствие целостной системы сбора сведений о несчастных случаях на производстве и профессиональных заболеваниях.
Ответственным министерствам поручено совместно с профсоюзами создать единую систему учета несчастных случаев и профессиональных заболеваний, а также разработать проект постановления с механизмом учета, анализа причин и выработки мер по предотвращению таких случаев.
Для продвижения надежного обеспечения прав трудящихся в отраслях предложено наладить практику регулярных совместных заседаний министерств, ведомств и коллегиальных органов отраслевых профсоюзов.
Отмечено, что совместно с Международной организацией труда в Узбекистане разрабатывается Программа достойного труда до 2030 года, в которой особое внимание следует уделить вопросам занятости, охраны труда, социальной защиты, гендерного равенства, молодежи и инклюзивности.
Одним из актуальных направлений названы меры по усилению гарантий социальной поддержки граждан, оставшихся без работы, заболевших или утративших трудоспособность.
В этой связи Президент подчеркнул необходимость ускорить принятие Закона «О государственном социальном страховании», конкретно определив в нем участие работодателя и работников в формировании фонда социального страхования.
Исследования, проведенные учеными, ветеранами и активистами сферы, установили, что профсоюзное движение в Узбекистане было основано в 1905 году. В связи с этим в нынешнем году по всей стране широко отмечается 120-летие профсоюзного движения.
В честь знаменательной даты глава государства предложил создать в каждом регионе «Парки профсоюзов» как символ уважения к труду и благодарности работникам.
– Я ещё раз убедился, что начатые нами дела приносят реальную пользу каждому трудовому коллективу, каждому работнику и его семье. И впредь благородная идея «Во имя чести и достоинства человека» останется одним из главных приоритетов реформ в Новом Узбекистане, – подчеркнул Президент.
В встречи Шавкат Мирзиёев тепло поздравил всех участников с 120-летием профсоюзного движения и предстоящим Днём профсоюзов.
В ходе встречи состоялся диалог с представителями профсоюзов, заслушаны их предложения и инициативы.