Toshkent – Samarqand yangi avtomobil yo‘li qurilishiga start berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 22-iyul kuni Toshkent viloyati O‘rta Chirchiq tumaniga tashrif buyurib, Toshkent – Samarqand yo‘nalishidagi pullik muqobil avtomobil yo‘li qurilishiga tamal toshi qo‘ydi.
Davlatimiz rahbari ushbu loyiha Yangi O‘zbekistonning iqtisodiy qudrati va transport-logistika salohiyatini oshirishda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
– Bugun bu sohada tom ma’noda yangi davr boshlanmoqda, desak, to‘g‘ri bo‘ladi. Xalqimiz uchun taraqqiyot va farovonlik timsoli bo‘lib xizmat qiladigan ushbu yirik loyihaning boshlanishi barchamizga muborak bo‘lsin, – dedi Prezident.
photo_2026-07-22_15-41-53
Qayd etilganidek, so‘nggi yillarda mamlakatimiz iqtisodiyoti 3 karra o‘sdi. 2030-yilga borib uning hajmini 240 milliard dollarga yetkazish maqsad qilingan. Bu esa yo‘l-transport va logistika infratuzilmasini iqtisodiyotning o‘sish sur’atlariga muvofiq rivojlantirishni talab etadi.
photo_2026-07-22_15-41-54
Bugun O‘zbekiston hududidan xalqaro ahamiyatga ega 4 ming kilometr tranzit yo‘l o‘tadi. Ularning 30 foizi to‘liq quvvatda, yana 25 foizi ortiqcha yuklama bilan ishlamoqda.
photo_2026-07-22_15-41-55
“Xitoy – Qirg‘iziston – O‘zbekiston” va Transafg‘on temir yo‘llari ishga tushgach, mamlakatimiz Tinch okeanidan Yevropagacha bo‘lgan eng qisqa quruqlik yo‘lagining asosiy bo‘g‘iniga aylanadi. Pokiston portlari orqali Hind okeani va Janubiy Osiyo bozorlariga chiqish uchun ham yangi imkoniyatlar ochiladi.
photo_2026-07-22_15-41-57
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yiliga qo‘shimcha 15-20 million tonna tranzit yukini qabul qilish 400-600 million dollar daromad, logistika markazlari va terminallar uchun 3 milliard dollar investitsiya hamda 50 mingta barqaror ish o‘rni yaratish imkonini beradi.
photo_2026-07-22_15-41-58
Shu maqsadda 2030-yilga qadar Andijon bilan Qo‘ng‘irotni, Termiz bilan Toshkentni bog‘lovchi 4 ming kilometr xalqaro yo‘llarni yuqori talablarga javob beradigan zamonaviy tranzit yo‘laklarga aylantirish rejalashtirilgan. Toshkent – Samarqand yangi avtomobil yo‘li ushbu strategik dasturning muhim qismi bo‘ladi.
photo_2026-07-22_15-41-59
So‘nggi 10 yilda 78 trillion so‘m hisobidan 128 ming kilometr yo‘lda qurilish va ta’mirlash ishlari amalga oshirildi. Endi mamlakatimizda ilk bor eng yuqori toifadagi zamonaviy avtomagistral barpo etilmoqda.
photo_2026-07-22_15-42-00
Qiymati qariyb 2,2 milliard dollar bo‘lgan olti polosali yo‘lning umumiy uzunligi 282 kilometrni tashkil etadi. U Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlaridagi aholisi 2 milliondan ziyod bo‘lgan 13 ta tuman orqali o‘tib, hududlar uchun yangi imkoniyatlar yaratadi.
Loyiha doirasida 92 ta ko‘prik, 28 ta yo‘l o‘tkazgich, 60 ta tunnel tipidagi o‘tish joyi, shuningdek, qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun yer osti yo‘laklari va suv o‘tkazish inshootlari quriladi.
photo_2026-07-22_15-42-01
Yo‘l qoplamasi og‘ir va yuqori tezlikda harakatlanadigan transport vositalari qatnoviga chidamli monolit betondan barpo etiladi. Tekis hududlarda harakat tezligi soatiga 150 kilometrgacha bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Zamonaviy xavfsizlik yechimlari, raqamli va innovatsion qulayliklar yo‘l-transport hodisalarini keskin kamaytirishga xizmat qiladi.
– Ushbu loyiha ishga tushganidan so‘ng uning afzalligini har bir yurtdoshimiz o‘z hayotida, albatta, his qiladi. Toshkentdan Samarqandga yetib borish vaqti hozirgi 5 soatdan 2,5 soatga qisqaradi, – dedi davlatimiz rahbari.
Yangi avtomagistral sutkasiga 60 mingdan 80 mingtagacha transport vositasini o‘tkazish imkoniga ega bo‘ladi. Tirbandliksiz va bir maromda harakatlanish energiya sarfi, amortizatsiya va texnik xarajatlarni kamaytiradi.
photo_2026-07-22_15-42-02
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yuk tashish tannarxi 19-24 foizga pasayadi. Bu, ayniqsa, tez buziladigan meva-sabzavot, go‘sht, sut va boshqa mahsulotlarni bozorlarga qisqa muddatda va sifatli yetkazish imkoniyatini kengaytiradi.
Yangi yo‘l Farg‘ona vodiysi va mamlakatimizning markaziy hududlarini janubiy hamda g‘arbiy viloyatlar bilan bog‘lashda muhim o‘rin tutadi. Shuningdek, xalqaro transport yo‘laklari samaradorligini oshirib, O‘zbekistonning Markaziy Osiyodagi transport-logistika markazi sifatidagi mavqeini mustahkamlaydi.
Jahon banki tahlillariga ko‘ra, bunday infratuzilma loyihalariga kiritilgan har bir dollar iqtisodiyotga 5 barobargacha samara keltiradi. Yangi yo‘l Toshkent shahri, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlari yalpi hududiy mahsulotining 3 foizga o‘sishiga turtki berishi kutilmoqda.
Yo‘l bo‘yida logistika markazlari, omborlar, sanoat va agrosanoat korxonalari, savdo-servis, mehmonxona va turizm ob’ektlari barpo etiladi. Bu yangi ish o‘rinlari, xizmatlar bozori va mahalliy byudjetlar uchun qo‘shimcha daromad manbalarini yaratadi.
Qurilish jarayonida mahalliy xizmatlar va qurilish materiallaridan keng foydalaniladi. Bu mahalliy korxonalar uchun yirik buyurtmalar, yangi ishlab chiqarish quvvatlari va qo‘shimcha ish o‘rinlari deganidir.
To‘rtta hudud rahbarlariga “Yagona koridor – yagona standart” tamoyili asosida yer uchastkalarini ajratish, logistika, muhandislik va kommunikatsiya infratuzilmasini birgalikda rejalashtirish vazifasi qo‘yildi.
Avtomagistral Yevropa, Turkiya, Xitoy va boshqa davlatlarning ilg‘or tajribalari asosida loyihalashtirilgan. Birinchi bosqichda yo‘l xitoylik hamkorlar bilan EPC modeli asosida barpo etiladi, keyinchalik uni boshqarish, saqlash va ekspluatatsiya qilishning zamonaviy mexanizmlari joriy etiladi.
Loyiha xalqaro sifat, xavfsizlik va ekologik standartlar asosida amalga oshirilib, 2030-yilda foydalanishga topshiriladi.
Davlatimiz rahbari mazkur loyiha mamlakatdagi yirik yo‘l qurilishi dasturining bir qismi ekanini ta’kidladi. Xiva – Urganch yo‘li qurilishi davom etmoqda, Toshkent – Andijon yo‘nalishi bo‘yicha xalqaro tender yakunlanish arafasida, Toshkentni Bo‘stonliq bilan bog‘lovchi yo‘l uchun xususiy sherikni aniqlash ishlari olib borilmoqda.
– Biz bugun Vatanimiz mustaqilligining 35 yillik to‘yi arafasida mamlakatimiz kelajagi, iqtisodiy barqarorligi va xalqimiz farovonligi uchun yana bir mustahkam poydevor qo‘ymoqdamiz, – dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari xitoylik hamkorlar, mahalliy va xorijiy mutaxassislar, muhandislar, loyihachilar va quruvchilarga muvaffaqiyat tilab, O‘zbekiston tarixida ilk bor “yashil” va innovatsion yo‘l barpo etilayotganini alohida ta’kidladi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent – Samarqand yangi avtomobil yo‘li poydevoriga kapsula qo‘yib, uning qurilishini boshlab berdi.

Дан старт строительству новой автомобильной дороги Ташкент – Самарканд
Президент Шавкат Мирзиёев 22 июля посетил Уртачирчикский район Ташкентской области и заложил первый камень в основание платной альтернативной автомобильной дороги Ташкент – Самарканд.
Глава нашего государства подчеркнул важное значение проекта для наращивания экономической мощи и транспортно-логистического потенциала Нового Узбекистана.
– Сегодня в этой сфере начинается, без преувеличения, новая эпоха. Поздравляю с началом этого масштабного проекта, который станет для нашего народа символом прогресса и благополучия, – сказал Президент нашей страны.
Как отмечалось, за последние годы экономика страны выросла в три раза. Поставлена цель довести ее объем до 240 миллиардов долларов к 2030 году. Это требует развития дорожно-транспортной и логистической инфраструктуры в соответствии с темпами роста экономики.
Сегодня по территории Узбекистана проходят 4 тысячи километров транзитных дорог международного значения. Тридцать процентов из них работают на полную мощность, еще 25 процентов – с превышением расчетной нагрузки.
После ввода в эксплуатацию железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан и Трансафганской магистрали наша страна станет ключевым звеном кратчайшего сухопутного коридора от Тихого океана до Европы. Новые возможности откроются и для выхода через пакистанские порты к Индийскому океану и рынкам Южной Азии.
По расчетам, прием дополнительных 15–20 миллионов тонн транзитных грузов в год позволит получить 400–600 миллионов долларов дохода, привлечь 3 миллиарда долларов инвестиций в организацию логистических центров и терминалов, а также создать 50 тысяч постоянных рабочих мест.
В этих целях к 2030 году планируется превратить 4 тысячи километров международных дорог, связывающих Андижан с Кунградом и Термез с Ташкентом, в современные транзитные коридоры, отвечающие высоким требованиям. Новая дорога Ташкент – Самарканд станет важной частью этой стратегической программы.
За последние десять лет за счет 78 триллионов сумов строительно-ремонтные работы выполнены на 128 тысячах километров дорог. Теперь в нашей стране впервые возводится современная автомагистраль высшей категории.
Стоимость шестиполосной дороги общей протяженностью 282 километра составляет около 2,2 миллиарда долларов. Она пройдет через 13 районов Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей, где проживает более 2 миллионов человек, и откроет новые возможности для развития этих территорий.
В рамках проекта будут построены 92 моста, 28 путепроводов, 60 переходов тоннельного типа, а также подземные проезды и водопропускные сооружения для нужд сельского хозяйства.
Дорожное полотно будет выполнено из прочного монолитного бетона, рассчитанного на движение тяжелого и скоростного транспорта. На ровных участках предусмотрена скорость движения до 150 километров в час.
Современные решения в сфере безопасности, цифровые и инновационные технологии позволят значительно сократить число дорожно-транспортных происшествий.
– После реализации проекта преимущества новой дороги непременно ощутит каждый наш соотечественник. Время в пути из Ташкента в Самарканд сократится с нынешних пяти до двух с половиной часов, – отметил глава государства.
Пропускная способность новой автомагистрали составит от 60 до 80 тысяч транспортных средств в сутки. Равномерное движение без заторов позволит снизить расход энергии, амортизационные и технические издержки.
По расчетам, себестоимость грузоперевозок уменьшится на 19–24 процента. Это особенно важно для быстрой и качественной доставки на рынки скоропортящихся фруктов и овощей, мяса, молока и другой продукции.
Новая дорога станет важным звеном, соединяющим Ферганскую долину и центральные регионы страны с южными и западными областями. Она также повысит эффективность международных транспортных коридоров и укрепит позиции Узбекистана как транспортно-логистического центра Центральной Азии.
Согласно анализу Всемирного банка, каждый вложенный в подобные инфраструктурные проекты доллар возвращается в экономику в пятикратном размере. Ожидается, что новая дорога будет способствовать росту валового регионального продукта города Ташкента, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областей на 3 процента.
Вдоль автомагистрали будут созданы логистические центры, склады, промышленные и агропромышленные предприятия, объекты торговли и сервиса, гостиничной и туристической инфраструктуры. Это обеспечит создание новых рабочих мест, развитие рынка услуг и дополнительные поступления в местные бюджеты.
В ходе строительства будет широко использоваться продукция отечественных предприятий и услуги местных компаний. Это означает крупные заказы, создание новых производственных мощностей и дополнительных рабочих мест.
Руководителям четырех регионов поручено на основе принципа «Единый коридор – единый стандарт» совместно планировать выделение земельных участков, логистическую, инженерную и коммуникационную инфраструктуру.
Автомагистраль спроектирована с учетом передового опыта Европы, Турции, Китая и других стран. На первом этапе дорога будет построена совместно с китайскими партнерами по модели EPC, в дальнейшем будут внедрены современные механизмы ее управления, содержания и эксплуатации.
Проект будет реализован в соответствии с международными стандартами качества, безопасности и экологии. Ввод автомагистрали в эксплуатацию намечен на 2030 год.
Глава государства отметил, что данный проект является частью масштабной программы дорожного строительства в стране. Продолжается строительство дороги Хива – Ургенч, близится к завершению международный тендер по направлению Ташкент – Андижан, ведется определение частного партнера для строительства дороги, которая свяжет Ташкент с Бостанлыкским районом.
– Сегодня, в преддверии 35-летия независимости нашей Родины, мы закладываем еще один прочный фундамент будущего страны, ее экономической устойчивости и благополучия народа, – сказал Президент.
Глава нашего государства пожелал успехов китайским партнерам, отечественным и зарубежным специалистам, инженерам, проектировщикам и строителям, особо отметив, что впервые в истории Узбекистана будет построена такая «зеленая» и инновационная дорога.
Затем Президент Шавкат Мирзиёев заложил капсулу в основание новой автомобильной дороги Ташкент – Самарканд и дал старт ее строительству.