O'zbekiston yoshlar huquqlari bo'yicha jahon anjumaniga mezbonlik qilmoqda
2021 yil 12-13 avgust kunlari Toshkent shahrida Yoshlar huquqlari bo'yicha jahon konferentsiyasi bo'lib o'tadi. Ushbu xalqaro anjuman O'zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning BMT Inson
huquqlari bo'yicha kengashi 46-sessiyasidagi nutqida ilgari surilgan va xalqaro hamjamiyat tomonidan qo'llab-quvvatlangan tashabbusi asosida tashkil etilmoqda.
Jahon anjumani gibrid shaklda, ya'ni oflayn va onlayn tarzda o'tkaziladi. Nufuzli forumning ochilishida BMTning Inson huquqlari bo'yicha oliy komissari Mishel Bachelet, BMT Bosh kotibining Yoshlar ishlari bo'yicha elchisi Jayatma Vikramanayake, Parlamentlararo Ittifoq Bosh kotibi Martin Chungong, YeXHT Bosh kotibi Xel`ga Mariya Shmidt va boshqa xalqaro tashkilotlarning rahbarlari so'zga chiqishi kutilmoqda.
Yoshlar huquqlari bo'yicha jahon konferentsiyasi “Global harakatlarga yoshlarni jalb qilish” mavzuiga bag'ishlanadi. Unda ishtirok etish uchun 30 dan ortiq mamlakat va xalqaro tashkilotlardan 500 dan ziyod vakil istak bildirdi.
Shuni qayd etish joizki, hozirgi vaqtda O'zbekiston Prezidenti BMT Bosh assambleyasining 72-sessiyasida ilgari surgan tashabbus asosida BMTning Yoshlar huquqlari to'g'risidagi konventsiyasini ishlab chiqish jarayoni izchil davom etmoqda.
Toshkent anjumani doirasida COVID-19 pandemiyasi yoshlarning zaif guruhlariga ta'sir o'tkazayotgan hozirgi sharoitda navqiron avlodning o'z mamlakatlari rivojlanishidagi ishtiroki;
yoshlarning sifatli ta'lim olish va ishlab chiqarishda band bo'lishga taalluqli imkoniyatlarini rag'batlantirish chora-tadbirlari;
yoshlarning o'z hayot tarziga ta'sir o'tkazadigan qarorlarni qabul qilishda qatnashishi kabi masalalar atroflicha ko'rib chiqiladi.
Ishtirokchilar yoshlarning huquqlarini himoya qilish va qo'llab-quvvatlash uchun mavjud xalqaro mexanizmlarni takomillashtirish istiqbollarini muhokama qiladilar. Bunda barcha navqiron insonlar o'z huquqlaridan to'la-to'kis, hech qanday kamsitishlarsiz foydalanishlarini ta'minlashga alohida e'tibor qaratiladi.

Узбекистан проведет мировой форум по правам молодежи
В Узбекистане 12-13 августа 2021 года состоится Всемирная конференция по правам молодежи. Инициатива её проведения была выдвинута Президентом страны Шавкатом Мирзиёевым на 46-й сессии Совета по правам человека ООН.
Мировой форум будет проведён в гибридном формате, ожидается, что на его открытии выступят Верховный комиссар ООН по правам человека Мишель Бачелет, посланник Генерального секретаря ООН по делам молодежи Джаятма Викраманаяке, Генеральный секретарь Межпарламентского союза Мартин Чунгонг, Генеральный секретарь ОБСЕ Хельга Мария Шмидт и другие руководители международных структур.
Своё участие во Всемирной конференции по правам молодежи «Вовлечение молодежи в глобальные действия» подтвердили свыше 500 представителей из более чем 30 стран и международных организаций.
Отметим, что в настоящее время в процессе разработки находится «Конвенция о правах молодежи», которая также создается по инициативе Президента Узбекистана, прозвучавшей на 72-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе ташкентского форума будут рассмотрены участие молодежи в развитии своих стран в контексте влияния СOVID-19 на уязвимые группы молодежи; меры поддержки молодежи в доступе к качественным образованию,  производительной занятости; участие молодых в принятии решений, влияющих на их жизнь.
Участники обсудят как улучшить существующие международные механизмы для защиты и поощрения прав молодежи, чтобы молодые люди в полной мере, без какой-либо дискриминации осуществляли свои права.