Parlamentlararo ittifoqning Jenevada e’lon qilingan yillik hisobotida Toshkentda bo‘lib o‘tgan 150-yubiley Assambleya ilg‘or tajriba sifatida e’tirof etildi
2025-yilning 5–9-aprel kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasi nafaqat O‘zbekiston, balki butun Markaziy Osiyo uchun tarixiy voqea bo‘ldi. Mintaqada ilk bor tashkil etilgan ushbu nufuzli forum parlament diplomatiyasida yangi bosqichni boshlab berdi hamda O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzini yanada mustahkamladi. Bu yutuq Parlamentlararo ittifoqning Jenevada e’lon qilingan 2025-yil yakunlari bo‘yicha rasmiy yillik hujjatida ham alohida qayd etilgan.
Parlamentlararo ittifoqining 2025-yildagi faoliyat natijalari to‘g‘risidagi yillik hisobotida tashkilotning o‘tgan yil davomida parlamentlar hamkorligini rivojlantirishga qaratilgan tashabbuslari hamda a’zo davlatlar bilan amalga oshirilgan ishlar tahlil qilingan. Bunda O‘zbekistonning parlament sohasidagi qator tashabbuslari va tajribasi ilg‘or namuna sifatida keltirilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-yil davomida Parlamentlararo ittifoq tomonidan 80 ta xalqaro tadbir, jumladan 2 ta Assambleya hamda parlamentlar salohiyatini oshirishga qaratilgan 40 ta milliy tadbir tashkil etilgan. Shuningdek, parlament a’zolarining huquqlari buzilishi bilan bog‘liq 1 027 ta murojaat ko‘rib chiqilgan, tashkilot faoliyati ommaviy axborot vositalarida qariyb 30 ming marta yoritilgan.
Yillik tahlilda parlamentlar samaradorligini oshirish, xotin-qizlar va yoshlarning siyosiy jarayonlardagi ishtirokini kengaytirish, sun’iy intellektni huquqiy tartibga solish, dezinformatsiyaga qarshi kurashish, iqlim o‘zgarishiga qarshi parlament nazorati, parlament diplomatiyasini rivojlantirish, shuningdek, tashkilot faoliyatining ochiqligi va hisobdorligini ta’minlash 2025-yilning ustuvor yo‘nalishlari sifatida belgilangan edi.
Hisobotning alohida qismi Toshkentda bo‘lib o‘tgan 150-yubiley Assambleyaga bag‘ishlangan. Unda mazkur forum O‘zbekiston parlamenti tomonidan yuksak tashkiliy darajada o‘tkazilgani, Markaziy Osiyo tarixida ilk bor Parlamentlararo ittifoq Assambleyasiga mezbonlik qilgani alohida ta’kidlangan.
Shuningdek, Assambleya ishtirokchilari tarkibi ham yuqori baholangan. Xususan, Assambleyada parlament ayol a’zolari ulushi 37 foizdan oshgani va bu 2022-yildan buyon qayd etilgan eng yuqori ko‘rsatkich ekani e’tirof etilgan.
Yakuniy hujjatda Assambleyaning asosiy natijasi bo‘lgan Toshkent deklaratsiyasiga ham keng o‘rin ajratilgan. Deklaratsiya parlamentlar kambag‘allikni qisqartirishga qaratilgan yangi siyosat ishlab chiqish, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlari manfaatlariga javob beradigan demokratik iqtisodiyotni rivojlantirish hamda sun’iy intellekt kabi yangi texnologiyalarni samarali tartibga soluvchi institutlarni mustahkamlashga chaqirishi qayd etilgan.
Bundan tashqari, Assambleya doirasida Parlamentlararo ittifoqning «Parlamentlarda gender tengligiga erishish yo‘lidagi 10 ta amaliy harakat» nomli yangi xalqaro tashabbusi taqdim etilgani ham muhim tashabbus sifatida yuqori baholangan.
Shu bilan birga, hisobotda ta’kidlanganidek O‘zbekistonda inson huquqlariga bag‘ishlangan seminarlar tashkil etilgani ham ilg‘or tajribalardan biri hisoblanadi. Oliy Majlis Senati Parlamentlararo ittifoq qarorlarini mamlakat milliy rivojlanish kun tartibi bilan uyg‘unlashtirishga qaratilgan “yo‘l xaritasi”ni qabul qilgani alohida qayd etilgan.
Parlamentlararo ittifoq ekspertlari tomonidan  Oliy Majlis Senatining Assambleya tashabbus va qarorlarini milliy darajada amalga oshirish bo‘yicha tizimli va izchil yondashuvini barcha parlamentlar uchun  namuna sifatida baholangan.

В ежегодном отчете Межпарламентского союза, опубликованном в Женеве, 150-я юбилейная Ассамблея, прошедшая в Ташкенте, признана в качестве передового опыта
150-я Ассамблея Межпарламентского союза, состоявшаяся в Ташкенте 5–9 апреля 2025 года, стала историческим событием не только для Узбекистана, но и для всей Центральной Азии. Этот престижный форум, впервые организованный в регионе, положил начало новому этапу парламентской дипломатии и еще больше укрепил авторитет Узбекистана на международной арене. Это достижение также особо отмечено в официальном ежегодном документе Межпарламентского союза, опубликованном в Женеве по итогам 2025 года.
В ежегодном отчете Межпарламентского союза об итогах деятельности в 2025 году проанализированы инициативы организации по развитию сотрудничества между парламентами и работа, проделанная со странами-членами. При этом ряд инициатив и опыт Узбекистана в парламентской сфере представлены как передовой опыт.
Согласно данным, в 2025 году Межпарламентский союз организовал 80 международных мероприятий, в том числе 2 Ассамблеи и 40 национальных мероприятий, направленных на наращивание потенциала парламентов. Также рассмотрено 1 027 обращений, связанных с нарушением прав депутатов, а деятельность организации освещалась в СМИ почти 30 тысяч раз.
В ежегодном анализе приоритетами на 2025 год были определены повышение эффективности парламентов, расширение участия женщин и молодежи в политических процессах, правовое регулирование искусственного интеллекта, борьба с дезинформацией, парламентский контроль за изменением климата, развитие парламентской дипломатии, а также обеспечение открытости и подотчетности деятельности организации.
Отдельная часть отчета посвящена 150-й юбилейной Ассамблее, состоявшейся в Ташкенте. Особо подчеркнуто, что парламент Узбекистана организовал данный форум на высоком организационном уровне и впервые в истории Центральной Азии принял Ассамблею Межпарламентского союза.
Также дана высокая оценка составу участников Ассамблеи. В частности, отмечено, что доля женщин-парламентариев в Ассамблее превысила 37 %, что является самым высоким показателем с 2022 года.
В итоговом документе также широко освещена Ташкентская декларация, которая стала главным результатом Ассамблеи. Подчеркнуто, что Декларация призывает парламенты разработать новые политики, способствующие сокращению бедности, развивать демократическую экономику, отвечающую интересам уязвимых слоев населения, и укреплять институты, которые эффективно регулируют новые технологии, такие как искусственный интеллект.
Кроме того, в качестве важной инициативы высоко оценено представление в рамках Ассамблеи новой международной инициативы Межпарламентского союза «10 практических действий по достижению гендерного равенства в парламентах».
Наряду с этим, в отчете особо отмечается, что организация семинаров по правам человека в Узбекистане также является ярким примером передового опыта. Особо следует отметить принятие Сенатом Олий Мажлиса «дорожной карты», направленной на гармонизацию решений Межпарламентского союза с национальной повесткой развития страны.
Системный и последовательный подход Сената Олий Мажлиса к реализации на национальном уровне инициатив и решений Ассамблеи был оценен экспертами Межпарламентского союза как эффективный пример для всех парламентов.