Muhtasham stadion va mo‘’jizakor favvora Yangi Toshkentning me’moriy durdonalari qatorida bo‘ladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24-mart kuni Yangi Toshkentda olib borilayotgan bunyodkorlik ishlari hamda barpo etilishi rejalashtirilayotgan yangi ob’ektlar loyihalari bilan tanishdi.
Davlatimiz rahbari dastlab bu yerda barpo etilayotgan yirik sport inshooti – zamonaviy futbol stadionining qurilish jarayonini ko‘zdan kechirdi.
Ushbu zamonaviy sport majmuasiga o‘tgan yilning 11-noyabr kuni davlatimiz rahbari tomonidan tamal toshi qo‘yilgan edi.
Ayni paytda o‘yingoh qurilishi jadal davom etmoqda. Jumladan, yerni tekislash ishlari to‘liq yakunlangan. Poydevor quyish ishlari to‘qson besh foizga bajarilgan. Qurilish joyiga metall-konstruksiya materiallari bosqichma-bosqich keltirilmoqda.
Qayd etish kerak, keyingi yillar mamlakatimiz futbol sohasida tub burilish davri bo‘ldi. Jumladan, mahalliy chempionatlar tizimi isloh qilinib, bolalar va o‘smirlar akademiyalari tashkil etildi, hududlarda 75 ta katta va 302 ta mini-stadion faoliyat ko‘rsatmoqda.
Ma’lumki, 2017-yilda yurtimizda FIFA va Osiyo futbol konfederatsiyasi talablariga javob beradigan maydonlarning soni atigi 3 ta bo‘lgan. Bugun ularning soni 10 tadan oshdi.
Shuningdek, 1,5 mingta maktabning futbol stadionlari ta’mirlanib, 1 milliondan ziyod o‘quvchi va mahalla yoshlari qamrab olindi. Yoshlar o‘rtasida mahalla, tuman, viloyat va respublika turnirlarini an’anaviy o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi.
Bu sa’y-harakatlar o‘z natijasini bera boshladi.
Futbol bo‘yicha olimpiya terma jamoamiz Parijdagi olimpiadada ilk bor ishtirok etdi. Tariximizda birinchi marotaba milliy terma jamoamiz joriy yilda bo‘ladigan jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi.
O‘tgan yilning 2-oktabr kuni FIFA Kengashi yig‘ilishida futbol bo‘yicha 20 yoshgacha bo‘lganlar o‘rtasida 2027-yildagi jahon chempionatini O‘zbekiston va Ozarbayjonda o‘tkazish bo‘yicha qaror qabul qilindi.
Ushbu jahon chempionati doirasidagi o‘yinlar ikki mamlakatdagi 3 tadan stadionda o‘tkaziladi. Jahon chempionatlarining final va yarim final o‘yinlari sig‘imi 50 mingdan ko‘p bo‘lgan stadionda o‘tkazilishi FIFA talablaridan biri hisoblanadi.
Mamlakatimiz futboli uchun muhim loyiha – Yangi Toshkent stadioni shu maqsadda qurilmoqda. Qiymati 100 million dollarlik ushbu o‘yingoh qurilishi uchun nega aynan Yangi Toshkent hududi tanlandi? Sababi Yangi Toshkent kelajakda mamlakatimizning yangi imkoniyatlar va ilg‘or g‘oyalar markaziga aylanadi.
Yangi Toshkent stadioni FIFAning barcha talablariga mos ravishda barpo etilmoqda. Majmua Osiyodagi eng yirik va zamonaviy infratuzilmaga ega futbol maydonlaridan biri bo‘ladi.
Mazkur inshoot nafaqat 2027-yilgi 20 yoshgacha bo‘lganlar o‘rtasidagi jahon chempionati uchun, balki butun o‘zbek futboli va yoshlar sportining kelgusi rivoji uchun xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbariga qurilish jarayoni haqida batafsil ma’lumot berildi.
55 ming tomoshabinga mo‘ljallangan Yangi Toshkent stadioni 6 qavatli bo‘ladi, unda nafaqat sportchilar, balki tashrif buyuruvchilar va matbuot xodimlari uchun ham keng qulayliklar yaratiladi. Tomoshabinlar stadionga tez fursatda kirib-chiqishlari uchun o‘ndan ortiq eskalator o‘rnatiladi. Hududda yana qo‘shimcha 3 ta mashg‘ulot maydoni bo‘ladi. Stadion yaqinida metro bekati barpo etiladi. 5 ming 500 o‘rinli avtoturargoh quriladi.
Prezidentimiz bunday katta sig‘imli yopiq stadion mamlakatimizda ilk bor bunyod etilayotgani uchun har bir jihatga ahamiyat berish zarurligini ta’kidladi. Stadion atrofini obodonlashtirish ishlarini hozirdan rejalashtirib, bosqichma-bosqich amalga oshirilishi zarurligi qayd etildi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Yangi Toshkent shahrida barpo etiladigan favvora majmuasi loyihasi bilan ham tanishdi.
Mamlakatimizda aholi uchun zamonaviy jamoat makonlari, ko‘ngilochar va madaniy hordiq maskanlarini tashkil etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bu kabi loyihalar shaharlar qiyofasini boyitish, aholi uchun qulay dam olish muhitini yaratish, shuningdek, mahalliy va xorijiy mehmonlar oqimini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Yangi Toshkentda qariyb 8 gektardan iborat maydonda musiqali favvora majmuasi barpo etish rejalashtirilgan.
Loyihaga ko‘ra, suv yuzasining umumiy maydoni 6,3 gektarni tashkil etadigan havzada 1,5 gektar maydonda suv, musiqa va yorug‘lik uyg‘unligidagi shoularni o‘tkazish imkonini beradigan favvora barpo etiladi. Majmua tarkibida suvni 232 metr balandlikkacha ota oladigan super favvora, diametri 100 metrli suzuvchi platforma bo‘ladi.
Favvora radiusi 185 metr bo‘lgan, 360 darajali suv ekranini hosil qilish hamda uning yuzasida turli tasvirlarni proyeksiya qilishga qodir bo‘ladi.
Shuningdek, yuqori quvvatli lazer nurlari, dinamik suv kompozitsiyalari va turli vizual effektlardan foydalanish rejalashtirilgan. Nasos, elektr, lazerli proyeksiya va boshqa texnik tizimlar yer ostidagi ikki qavatli inshootda joylashtiriladi.
Suv havzasi atrofida yashil hududlar hamda xizmat ko‘rsatish ob’ektlarini tashkil etish ko‘zda tutilgan. Ushbu majmua Yangi Toshkentning eng diqqatga sazovor joylaridan biriga aylanishi, shaharning me’moriy qiyofasini boyitishi va turli madaniy tadbirlar, bayram hamda festivallar uchun yana bir zamonaviy maskan bo‘lib xizmat qilishi kutilmoqda.
Davlatimiz rahbari loyihaning mazmun-mohiyati, texnik yechimlari va hududni kompleks obodonlashtirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Bu yerga tashrif buyuruvchilar uchun zamonaviy savdo, ovqatlanish va servis xizmatlarini sifatli tashkil etish muhimligini ta’kidladi. Shu bilan birga, ayni hududda joriy yilgi Mustaqillik bayrami munosabati bilan shou tadbirlarini yuqori saviyada o‘tkazish zarurligi qayd etildi.
Shundan so‘ng Prezident Shavkat Mirziyoyevga Yangi Toshkent shahri hududida amalga oshirilishi rejalashtirilgan “Buyuk ipak yo‘li” loyihasi taqdimot qilindi.
Ma’lumki, Yangi Toshkent shahrini barpo etish doirasida birinchi bosqichda 6 ming gektar hududda qurilish ishlarini amalga oshirish ko‘zda tutilgan. Ushbu bosqich yakunida 600 ming aholi uchun zamonaviy infratuzilma yaratiladi. Loyiha to‘liq ro‘yobga chiqarilganda esa Yangi Toshkent 2 million nafar aholi yashaydigan zamonaviy megapolisga aylanadi.
Maydoni 32 gektar bo‘lgan “Buyuk ipak yo‘li” majmuasi Yangi Toshkentning muhim jamoat va madaniy makonlaridan biri bo‘lishi rejalashtirilgan. Bu yerda turar joylar, tijorat binolari, mehmonxonalar, madaniyat va ta’lim markazlari, shuningdek, boshqa zamonaviy infratuzilma ob’ektlari quriladi.
Konsepsiyaga ko‘ra, majmua hududida Buyuk ipak yo‘li bilan bog‘liq turli sivilizatsiyalarga bag‘ishlangan mavzuli mahallalar tashkil etiladi. Har bir hudud Buyuk ipak yo‘li bo‘yida joylashgan mamlakatlarni ifodalaydi.
Taqdimotda O‘zbekiston mahallasiga alohida e’tibor qaratildi. Bu yerda har bir bino, har bir ko‘cha va maydon orqali xalqimizning tarixi, madaniyati va qadriyatlarini aks ettirish zarurligi qayd etildi.
Mamlakatimizning boy tarixiy merosini yanada keng namoyon etish, ajdodlarimizning ilm-fan, madaniyat va me’morchilik sohalaridagi yutuqlarini yosh avlodga yetkazish, shuningdek, xalqaro turizm salohiyatini oshirishga qaratilgan bir qator muzeylarni renovatsiya qilish rejalari ham ko‘rib chiqildi.
Jumladan, Imom Moturidiy ziyoratgohida muzey tashkil etish, unda “Yangi O‘zbekistonda Imom Moturidiy merosiga e’tibor”, “Imom Moturidiy hayoti” kabi mavzuli zallar va moturidiylik ta’limotiga bag‘ishlangan bo‘limlar joylashtirish rejalashtirilgan. Shuningdek, “Bahouddin Naqshband” ilmiy-innovatsion muzeyi faoliyatini mazmunan boyitish, ayniqsa, “Yetti pir” zalida ulug‘ allomalar hayoti va merosini zamonaviy shaklda keng yoritish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Bundan tashqari, Temuriylar tarixi davlat muzeyini zamonaviy muzeyshunoslik va dizayn yechimlari asosida renovatsiya qilish rejasi haqida ham axborot berildi. Unda ekspozitsiya zallarini qayta shakllantirish va tashrif buyuruvchilarga yuqori darajadagi vizual va ma’rifiy tajribani taklif etish ko‘zda tutilgan. Har bir zal alohida tarixiy davr va mavzuga bag‘ishlanadi.

Величественный стадион и уникальный фонтан пополнят ряды архитектурных жемчужин Нового Ташкента
Президент Шавкат Мирзиёев 24 марта ознакомился с ходом созидательной работы в Новом Ташкенте, проектами новых объектов.
Сначала глава нашего государства осмотрел ход строительства крупного спортивного сооружения – современного футбольного стадиона.
Первый камень в фундамент этого современного спортивного комплекса был заложен главой нашего государства 11 ноября прошлого года.
Сейчас строительство стадиона продолжается в ускоренном темпе. Полностью завершены работы по выравниванию грунта. Заливка фундамента выполнена на 95 процентов. На место строительства поэтапно доставляются металлоконструкции.
Следует отметить, что последние годы стали периодом кардинальных изменений в сфере отечественного футбола. В частности, реформирована система местных чемпионатов, созданы детские и юношеские академии, в регионах функционируют 75 крупных и 302 мини-стадиона.
Как известно, в 2017 году в нашей стране было всего 3 стадиона, отвечающих требованиям ФИФА и Азиатской футбольной конфедерации. Сегодня их насчитывается более 10.
Кроме того, отремонтированы футбольные стадионы 1,5 тысячи школ, что позволило охватить более 1 миллиона учеников и молодежи в махаллях. Налажено проведение на традиционной основе махаллинских, районных, региональных и республиканских турниров среди молодежи.
Эти усилия начинают приносить свои плоды.
Национальная олимпийская сборная по футболу впервые приняла участие в Олимпийских играх в Париже. Беспрецедентным событием в нашей истории стал выход национальной сборной на чемпионат мира, который состоится в этом году.
2 октября прошлого года на заседании Совета ФИФА было принято решение о проведении чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году в Узбекистане и Азербайджане.
Для проведения матчей этого чемпионата мира будут задействованы по 3 стадиона в двух странах. Одним из требований ФИФА является проведение финальных и полуфинальных матчей чемпионата мира на стадионах вместимостью более 50 тысяч человек.
Значимый проект для футбола нашей страны –  стадион в Новом Ташкенте строится именно с этой целью. Почему для строительства этого стадиона стоимостью 100 миллионов долларов была выбрана территория именно Нового Ташкента? Причина в том, что в будущем Новый Ташкент станет центром новых возможностей и прогрессивных идей для нашей страны.
Новый стадион строится в соответствии со всеми требованиями ФИФА. Комплекс станет одним из крупнейших и обладающих современной инфраструктурой футбольных стадионов в Азии.
Это сооружение будет служить не только для чемпионата мира по футболу U-20 в 2027 году, но и для будущего развития узбекского футбола и молодежного спорта в целом.
Главе государства была представлена подробная информация о ходе строительства.
Стадион Нового Ташкента, рассчитанный на 55 тысяч зрителей, будет иметь шесть этажей. Здесь создаются все необходимые условия не только для спортсменов, но и для посетителей, а также представителей средств массовой информации. Для удобного и быстрого входа и выхода зрителей предусмотрена установка более десяти эскалаторов. На прилегающей территории также разместятся еще три тренировочных поля. Рядом со стадионом будет построена станция метро и создана автостоянка на 5 500 мест.
Президент особо подчеркнул, что в нашей стране впервые возводится крытый стадион такой вместимости, поэтому важно уделить внимание каждой детали. Отмечена необходимость уже сегодня планировать работы по благоустройству прилегающей территории и последовательно, поэтапно их реализовывать.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с проектом фонтанного комплекса, который будет построен в Новом Ташкенте.
В нашей стране уделяется особое внимание созданию для населения современных общественных пространств, мест для развлечений и культурного досуга. Такие проекты служат обогащению облика городов, созданию комфортной среды для отдыха, а также увеличению потока местных и иностранных гостей.
В Новом Ташкенте планируется строительство музыкального фонтанного комплекса на площади около 8 гектаров.
Согласно проекту в бассейне с общей площадью водной поверхности 6,3 гектара будет сооружен фонтан, который позволит проводить шоу воды, музыки и света на площади 1,5 гектара. В состав комплекса войдут суперфонтан, способный выбрасывать воду на высоту до 232 метров, а также плавучая платформа диаметром 100 метров.
Фонтан сможет формировать круговой водный экран радиусом 185 метров и проецировать на него различные изображения в формате 360 градусов.
Также предусмотрено использование мощных лазерных лучей, динамичных водных композиций и различных визуальных эффектов. Насосные системы, электрооборудование, лазерные проекторы и другие технические устройства будут размещены в подземном двухэтажном сооружении.
Вокруг водоема намечено обустроить зеленые зоны и объекты обслуживания. Ожидается, что этот комплекс станет одной из самых впечатляющих достопримечательностей Нового Ташкента, обогатит архитектурный облик города и послужит еще одной современной площадкой для проведения культурных мероприятий, праздников и фестивалей.
Глава государства уделил особое внимание содержательной части проекта, его техническим решениям и вопросам комплексного благоустройства территории. Он подчеркнул важность качественной организации современных торговых, гастрономических и сервисных услуг для посетителей. Вместе с тем была отмечена необходимость проведения на этой площадке в текущем году зрелищных мероприятий, посвященных Дню независимости.
После этого Президенту Шавкату Мирзиёеву был представлен проект «Великий шелковый путь», который планируется реализовать на территории Нового Ташкента.
Как известно, в рамках первого этапа строительства Нового Ташкента ведутся работы на 6 тысячах гектаров. По завершении этого этапа будет создана современная инфраструктура для 600 тысяч жителей. С полной реализацией проекта Новый Ташкент станет современным мегаполисом для населения в 2 миллиона человек.
Комплекс «Великий шелковый путь» площадью 32 гектара планируется сделать одним из важнейших общественных и культурных центров Нового Ташкента. В нем разместятся жилые и коммерческие объекты, гостиницы, культурные и образовательные центры, а также другие современные объекты инфраструктуры.
Согласно концепции комплекс будет включать тематические кварталы, посвященные различным цивилизациям Великого шелкового пути. Каждая махалля будет представлять ту или иную страну, расположенную вдоль него.
На презентации особое внимание уделено кварталу «Узбекистан». Отмечено, что в каждом здании, каждой улице и площади необходимо отразить историю, культуру и ценности нашего народа.
Рассмотрены также планы реновации ряда музеев, предусматривающие дальнейшее продвижение богатого исторического наследия нашей страны, доведение до молодого поколения великих достижений наших предков в области науки, культуры и архитектуры, а также повышение международного туристического потенциала страны.
В частности, планируется организовать музей в реконструируемом комплексе Имама Мотуриди, разместить в нем такие тематические залы, как «Внимание к наследию Имама Мотуриди в Новом Узбекистане», «Жизнь Имама Мотуриди», а также разделы, посвященные матуридизму. Кроме того, выдвинуты предложения по обогащению содержания научно-инновационного музея «Бахауддина Накшбанди», особенно в контексте широкого освещения жизни и наследия великих ученых в зале «Етти пир».
Кроме того, доложено о плане реновации Государственного музея истории Темуридов с использованием современных музеологических и дизайнерских решений. Предусматривается перепланировать выставочные залы и предложить посетителям высококачественный визуальный и образовательный опыт. Каждый зал будет посвящен отдельному историческому периоду и теме.
Общая цель представленных проектов – глубокое освещение национальной истории на научной основе, формирование современной культурной инфраструктуры и создание привлекательных туристических пространств для посетителей нашей страны.