«Inson huquqlari himoyasi uchun»: ko'krak nishoni ilk sohiblariga topshirildi
10 dekabr kuni bir guruh yurtdoshlarimiz 2020 yilda “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoniga sazovor bo'ldilar. Shu munosabat bilan Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazining anjumanlar zalida bo'lib o'tgan rasmiy taqdirlash marosimi "Yangi O'zbekiston va inson huquqlari" mavzuidagi turkum xalqaro tadbirlar doirasida tashkil etildi.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 22 iyunda qabul qilingan “Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to'g'risida”gi farmoni bilan ta'sis etilgan.
Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 3 noyabrdagi qarori bilan “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni to'g'risidagi nizom, “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni va guvohnomasining tavsiflari tasdiqlandi.
Mazkur ko'krak nishonini ta'sis etishdan maqsad – inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishda katta hissa qo'shgan fuqarolar va tashkilotlarni moddiy va ma'naviy rag'batlantirish hamda taqdirlash, bu faoliyatni amalga oshirishda o'rnak bo'layotganlar namunasini, ularning tajribasini ommalashtirishdan iborat. Bu bilan davlat organlari, fuqarolik jamiyati institutlari va fuqarolarning inson huquqlarini himoya qilish sohasidagi faoliyatini kuchaytirish nazarda tutilgan.
Ko'krak nishoni bilan inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishdagi xizmati, inson huquqlarini targ'ib qilishdagi faolligi, inson huquqlari sohasidagi ta'lim, yoshlar o'rtasida inson huquqlarini himoya qilish an'analarini rivojlantirishga qo'shgan hissasi, inson huquqlarini himoya qiluvchi tashkilotlarni rivojlantirish va boshqarishdagi salmoqli yutuqlari, inson huquqlari sohasidagi samarali ilmiy faoliyati uchun O'zbekiston Respublikasi fuqarolari taqdirlanadi.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni to'g'risidagi Nizomga asosan, fuqarolik jamiyati institutlari, davlat organlari va tashkilotlari ko'krak nishoni bilan taqdirlash bo'yicha tavsiya etgan nomzodlar Markazning nufuzi komissiyasi tomonidan o'rganildi.
Komissiya taqdirlashga tavsiya etgan eng munosib nomzodlarni ko'krak nishoni bilan taqdirlash to'g'risida Markaz direktorining buyrug'i chiqarildi.
Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni va uning guvohnomasini o'z sohiblariga tantanali ravishda topshirdi.
Ko'krak nishoni bilan taqdirlanganlar ro'yxati Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazining rasmiy veb-saytida va boshqa ommaviy axborot vositalarida e'lon qilinadi.

«За защиту прав человека»: нагрудный знак вручен первым владельцам
10 декабря группа наших соотечественников была награждена нагрудным знаком «За защиту прав человека» 2020 года. Официальная церемония награждения, которая прошла в конференц-зале Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, была организована в рамках серии международных мероприятий на тему «Новый Узбекистан и права человека».
Нагрудный знак «За защиту прав человека» учрежден Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека».
Постановлением Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года утверждено Положение о нагрудном знаке «За защиту прав человека», описание значка и свидетельство «За защиту прав человека».
Целью создания этого знака является предоставление материальных и моральных стимулов и вознаграждений гражданам и организациям, внесшим значительный вклад в защиту прав и свобод человека, продвижение примера и опыта тех, кто подает пример в этой работе. Он направлен на усиление деятельности государственных органов, институтов гражданского общества и граждан в области прав человека.
Граждане Республики Узбекистан могут быть выдвинуты на награждение данным знаком за заслуги в защите прав и свобод человека, активное участие в продвижении прав человека, образование в области прав человека, вклад в развитие традиций прав человека среди молодежи, значительные достижения в развитии и управлении правозащитными организациями, эффективную научную работу в области прав человека.
Нагрудный знак может быть выдан иностранным гражданам и лицам без гражданства, а также организациям, работающим в сфере защиты прав человека.
В соответствии с Положением о нагрудном знаке «За защиту прав человека» специально созданная Комиссия рассмотрела номинантов, выдвинутых институтами гражданского общества, государственными органами и организациями на получение награды.
Директором Центра был издан приказ о награждении нагрудным знаком наиболее достойных кандидатов, рекомендованных Комиссией.
Директор Национального центра Республики Узбекистан по правам человека Акмал Саидов торжественно вручил нагрудный знак «За защиту прав человека» и удостоверение его обладателям.