Fuqarolarning saylash va saylanish huquqlari O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi, Saylov Kodeksi va boshqa qonun hujjatlari bilan mustahkamlab qo'yilgan.
Konstitutsiyaning 117-moddasiga ko'ra, O'zbekiston Respublikasining fuqarolari davlat hokimiyati vakillik organlariga saylash va saylanish huquqiga egadirlar. Har bir saylovchi bir ovozga ega. Ovoz berish huquqi, o'z xohish irodasini bildirish tengligi va erkinligi qonun bilan kafolatlanadi.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovi, O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Qonunchilik palatasiga hamda Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesiga, viloyatlar, tumanlar, shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlariga saylov tegishincha ularning konstitutsiyaviy vakolat muddati tugaydigan yilda — dekabr` oyi uchinchi o'n kunligining birinchi yakshanbasida o'tkaziladi. Saylovlar umumiy, teng va to'g'ridan-to'g'ri saylov huquqi asosida yashirin ovoz berish yo'li bilan o'tkaziladi. O'zbekiston Respublikasining o'n sakkiz yoshga to'lgan fuqarolari saylash huquqiga egadirlar.
O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Senati a'zolari Qoraqalpog'iston Respublikasi Jo'qorg'i Kengesi, viloyatlar, tumanlar va shaharlar davlat hokimiyati vakillik organlari deputatlarining tegishli qo'shma majlislarida mazkur deputatlar saylanganidan so'ng bir oy ichida ular orasidan yashirin ovoz berish yo'li bilan saylanadilar.
Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan fuqarolar, shuningdek sud hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylanishi mumkin emas.
Sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan, shuningdek og'ir va o'ta og'ir jinoyatlar sodir etganligi uchun sudning hukmi bilan ozodlikdan mahrum etish joylarida saqlanayotgan shaxslar saylovda ishtirok etmaydi. Boshqa har qanday hollarda fuqarolarning saylov huquqlarini to'g'ridan-to'g'ri yoki bilvosita cheklashga yo'l qo'yilmaydi.
O'zbekiston Respublikasi fuqarosi bir vaqtning o'zida ikkidan ortiq davlat hokimiyati vakillik organining deputati bo'lishi mumkin emas.

Право граждан голосовать и быть избранными
Права граждан избирать и быть избранными закреплены Конституцией Республики Узбекистан, Избирательным кодексом и другими правовыми документами.
Согласно статье 117 Конституции граждане Республики Узбекистан имеют право избирать и быть избранными в представительные органы государственной власти. Каждый избиратель имеет один голос. Право голоса, равенство и свобода выражения мнений гарантируются законом.
До выборов Президента Республики Узбекистан, Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Джокоргского совета Республики Каракалпакстан, представительных органов государственной власти областей, районов, городов в году по истечении их конституционного мандата – третий месяц декабря. Проводится в первое воскресенье года. Выборы проводятся тайным голосованием на основе всеобщего, равного и прямого избирательного права. Право голоса имеют граждане Республики Узбекистан, достигшие восемнадцатилетнего возраста.
Члены Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Джокоргского совета Республики Каракалпакстан, депутаты представительных органов государственной власти областей, районов и городов голосуют тайным голосованием в месячный срок после их проведения. депутаты избираются.
Не могут быть избраны граждане, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда.
В выборах не участвуют лица, признанные судом недееспособными, а также лица, содержащиеся в местах лишения свободы по приговору суда за совершение тяжких и особо тяжких преступлений. В любых других случаях не допускается прямое или косвенное ограничение избирательных прав граждан.
Гражданин Республики Узбекистан не может быть депутатом более чем двух представительных органов государственной власти одновременно.