Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг халқаро механизми
Халқаро универсал ташкилот сифатида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти (БМТ) доирасида инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг универсал халқаро механизм мавжуд бўлиб, у кўп тармоқланган тузилмадан иборат.
БМТнинг асосий органлари ҳам, ёрдамчи органлари ҳам у ёки бу даражада инсон ҳуқуқларини ҳимоя этишга тааллуқли масалалар билан шуғулланадилар.
БМТ Бош Ассамблеяси инсон ҳуқуқлари соҳасида резолюциялар қабул қилиш орқали аъзо-давлатлар эътиборини инсон ҳуқуқлари борасидаги муаммоларга қаратади ва бу борада ҳамкорлик қилишга даъват этади.
Бош Ассамблеянинг асосий вазифаларидан бири инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини ирқи, жинси, тили ва динини ажратмаган ҳолда амалга оширишга кўмаклашиш мақсадида инсон ҳуқуқлари масалаларини ўрганиш ва тадқиқ этиш ишларини уюштириш ҳамда тавсиялар ишлаб чиқишдан иборат.
Бош Ассамблея инсон ҳуқуқлари бўйича конвенциялар, декларациялар ва турли резолюциялар қабул қилади ва БМТ органларининг ҳисоботларини қабул қилади ва кўриб чиқади.
Иқтисодий ва ижтимоий кенгаш (ЭКОСОС) инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларига риоя этишни ва ҳурмат қилишни таъминлаб беради.
Иқтисодий ва ижтимоий кенгаш инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликлари ҳурмат қилиниши ҳамда уларга риоя этилишини рағбатлантириш мақсадида тавсиялар бериши ва ёрдамчи органлар – қўмиталар ва комиссиялар тузиши мумкин.
Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш 2006 йил 5 март куни БМТ Бош Ассамблеясининг 60/251 резолюцияси билан ташкил этилган бўлиб, инсон ҳуқуқларини қўпол тарзда ва мунтазам равишда бузиш ҳоллари билан боғлиқ воқеалар ва амалиётни муҳокама этиб боради. Мазкур резолюция асосида Кенгаш ҳар бир давлатнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги мажбуриятларини бажарилишининг Универсал даврий таҳлилини амалга оширади ва шу орқали универсал миқёсда ва барча давлатларга бир хил муносабатни таъминлайди. Яъни, барча давлатлар Универсал даврий таҳлил доирасида инсон ҳуқуқларининг барча соҳалари бўйича Миллий маърузаларини ҳар 4 йилда Кенгашга тақдим этиб боришади.
Кенгаш бирор-бир фарқларсиз ва адолатли ҳамда тенглик асосида барча учун инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини умумҳурмат қилиш ва ҳимоя қилиш ишига кўмаклашиши, инсон ҳуқуқларининг бузилиши билан боғлиқ ҳолатларни кўриб чиқиши ҳамда улар бўйича ўзининг тавсияларини ишлаб чиқиши керак.
Кенгаш доирасида, дунёнинг ҳар қандай ҳудудида ва ҳар қандай ҳолатда бўлишидан қатъи назар, содир этилган ва тизимли ҳамда ишончли равишда тасдиқланган инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларининг барча қўпол бузилиши ҳолатларини кўриб чиқиш мақсадида шикоятларни кўриб чиқиш тартиботи ўрнатилди.
БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича махсус маърузачилари. Махсус маърузачи — инсон ҳуқуқлари бўйича муайян мамлакатдаги вазият ёки аниқ бир мавзуни ўрганиш ва бу ҳақда маърузалар тақдим этиш учун БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаши томонидан тайинланадиган мустақил экспертдир. Бугунги кунда БМТ тизимида инсон ҳуқуқларининг турли соҳаларига ихтисослашган 44 нафар махсус маърузачи мавжуд.
Хотин-қизларнинг аҳволи бўйича комиссия хотин-қизларнинг сиёсий, иқтисодий, фуқаровий, ижтимоий соҳалар ва таълим соҳасидаги ҳуқуқларини рағбатлантириш тўғрисида Иқтисодий ва ижтимоий кенгашга тавсиялар ва маърузалар тайёрлаш, шунингдек, эркаклар билан хотин-қизларнинг тенг ҳуқуқлилиги тамойилини амалга ошириш мақсадида хотин-қизлар ҳуқуқлари соҳасидаги энг муҳим муаммолар бўйича чора-тадбирлар қабул қилиш тўғрисида тавсиялар ва таклифлар тайёрлаш вазифалари киради.
«БМТ – аёллар» – бу гендер тенглиги ва хотин-қизларнинг ҳуқуқлари ҳамда иқтисодий имкониятларини кенгайтириш борасида фаолият олиб борувчи БМТнинг тузилмасидир. Хотин-қизларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи «БМТ-аёллар» тузилмаси бутун жаҳонда уларнинг муҳтожликлари ва эҳтиёжларини қондириш мақсадида ташкил этилган. Мазкур тузилма БМТнинг аъзо-давлатларига, уларнинг гендер тенглигига жаҳон стандартлари даражасида эришишига ёрдам беради ҳамда хотин-қизлар ҳуқуқларига оид қонунларни, сиёсат стратегияларини, дастурларни ишлаб чиқишда мамлакатларнинг ҳукуматлари ва фуқаролик жамияти институтлари билан биргаликда ишлайди.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар БМТнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги фаолияти учун асосий масъулият юкини Бош котибнинг раҳбарлиги ва раҳнамолиги остида олиб боради. Олий комиссар ўз вазифасини бажарар экан, Бош Ассамблея, Иқтисодий ва ижтимоий кенгаш ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашнинг умумий ваколатлари, вазифалари доирасида ва қарорлари асосида иш олиб боради. Олий комиссар инсон ҳуқуқлари соҳасидаги ҳар қандай муаммони кўриб чиқиш ва инсон ҳуқуқларини бузиш ҳолларининг олдини олишга қаратилган дунё миқёсидаги фаолиятда фаол иштирок этади.
БМТнинг Болалар фонди (ЮНИСЕФ) ўз фаолиятида болаларни ҳимоя қилиш ва камол топтириш тўғрисидаги умумжаҳон декларациясини амалга оширишга қаратилган ҳаракатлар режасига амал қилади.
БМТнинг Таълим, фан ва маданият масалалари бўйича ташкилоти (ЮНЕСКО) маданий ҳаётда иштирок этиш ҳуқуқини татбиқ этишга қаратилган фаолият ўтказади. ЮНЕСКО ўз фаолиятининг асосий йўналиши ҳисобланмиш таълим соҳасида саводсизликка қарши кураш дастурларини изчил амалга ошириб келмоқда.
Халқаро меҳнат ташкилоти меҳнат ва ҳаёт шароитини яхшилаш, иш билан таъминлаш соҳасидаги имкониятларни кенгайтириш бўйича халқаро чора-тадбирлар ва дастурларни ишлаб чиқади. Халқаро меҳнат ташкилотининг конвенция ва тавсиялари, ўз навбатида, аъзо-давлатларга мўлжалланган, яъни улар ХМТнинг миллий қонунчиликка тегишли нормаларини киритиш лозимлиги тўғрисидаги хоҳишни акс эттиради.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти инсоннинг соғлиққа бўлган ҳуқуқининг тарғиб этилиши ва ҳимоя қилинишидаги асосий ихтисослашган ташкилот бўлиб ҳисобланади.
БМТнинг инсон ҳуқуқлари бўйича институционал тизимида  инсон ҳуқуқлари бўйича конвенциявий (шартномавий) органлар инсон ҳуқуқлари бўйича алоҳида шартномалар асосида тузилган ва муайян шартнома қоидаларини, унга аъзо бўлган давлатлар томонидан қандай бажариб борилаётганлигини назорат қилиб боради. Жумладан, Ўзбекистон Республикаси қуйидаги қўмиталар билан ўз мажбуриятларини бажариши юзасидан ҳамкорлик олиб боради:
Инсон ҳуқуқлари бўйича қўмита - Фуқаролик ва сиёсий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт бўйича;
Иқтисодий, ижтимой ва маданий ҳуқуқлар бўйича қўмита -  Иқтисодий, ижтимоий ва маданий ҳуқуқлар тўғрисидаги халқаро пакт бўйича;
Ирқий камситишларни тугатиш бўйича қўмита - Ирқий камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги халқаро конвенция бўйича;
Қийноқларга қарши қўмита - Қийноқ ҳамда муомала ва жазолашнинг қаттиқ, шафқатсиз, инсонийликка зид ёки қадр-қимматни камситувчи турларига қарши конвенция бўйича;
Хотин-қизларни камситишларга барҳам бериш бўйича қўмита - Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисидаги конвенция бўйича;
Бола ҳуқуқлари бўйича қўмита - Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги конвенция бўйича.
Қўмиталарнинг асосий вазифаси пакт ва конвенциялар бажарилиши юзасидан аъзо-давлатларнинг қонунчилик, суд, маъмурий ёки бошқа чоралар тўғрисидаги маърузаларини кўриб чиқишдир. Барча аъзо-давлатлар қўмиталарга ҳуқуқлар қай даражада таъминланаётгани тўғрисида миллий маърузаларни тақдим этиши шарт.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг минтақавий механизми
Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти (ЕХҲТ) хавфсизликни таъминлаш масалалари билан бир қаторда, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш борасида ҳам муҳим ишларни амалга оширмоқда. У БМТ томонидан инсон ҳуқуқлари ва уларни ҳимоя қилишга доир барча ҳужжатларни эътироф этиш ҳамда уларда белгиланган тамойилларни амалга оширишга интилмоқда. Унинг БМТ билан бу борадаги ҳамкорлиги инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасида амалга оширилаётган ишлар кўламининг ошиб боришига ёрдам бермоқда.
ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси сайловларда кузатувчилик вазифасини бажаради ва миллий сайлов органларининг вужудга келишида кўмаклашади, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ривожланишига кўмаклашади ва техникавий ёрдам беради, турли мамлакатларда нодавлат ташкилотларининг ташкил этилиши ва фуқаролик жамиятининг шаклланишига ёрдам беради.
Низоларнинг олдини олиш ва тугатилишида ЕХҲТнинг кам сонли миллатлар бўйича Олий Комиссари институтининг ҳам роли катта. Олий комиссар низоларнинг иложи борича барвакт таҳлил қилиниши ва бартараф этилиши чораларини кўради. Консультациялар ўтказиш ва тавсиялар бериш йўли билан низодаги томонларни тўқнашувларга бормасликка чақиради.
ЕХҲТ Парламент Ассамблеясининг ҳар йили ўтказиладиган сессияларида ташкилот фаолиятига тегишли масалалар муҳокама этилади, минтақада хавфсизлик ва ҳамкорликни кучайтириш борасида декларация, тавсия ва таклифлар тайёрланади.
Ислом ҳамкорлик ташкилоти (ИҲТ) дунёда мусулмонлар истиқомат қилувчи давлатларнинг энг йирик халқаро ташкилоти ҳисобланади. Ташкилотнинг инсон ҳуқуқларига ихтиссослашган органи сифатида Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси 2011 йил ташкил этилган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича мустақил доимий комиссияси ИҲТга аъзо давлатларнинг хотин-қизлар, ёшлар ва эҳтиёжманд кишиларнинг ҳуқуқларини мустаҳкамлашга қаратилган қонунчиликни такомиллаштириш йўлидаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлайди. Бу борада иқтисодий, ижтимоий, сиёсий ва маданий-маърифий соҳалардаги ҳуқуқларни таъминлаш, барча шаклдаги зўравонлик ва камситишларга барҳам бериш масалаларига алоҳида эътибор қаратади.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий механизми
Мустақиллик йилларида мамлакатда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш билан шуғулланувчи давлат ташкилотлари тизими шаклланди. Бу тизимда анъанавий судлов ва ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидан иборат бўлган судлов органлари билан бир қаторда, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ва нодавлат ташкилотларидан иборат бўлган инсон ҳуқуқлари бўйича носудлов органлари ҳам шаклланди.
Инсон ҳуқуқларини Ўзбекистон Республикасининг суд органлари орқали ҳимоя қилиш инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилиш механизмининг таркибий ва ҳал қилувчи қисмидир. Чунки, суд бузилган инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини тиклаш тизимида энг муҳим восита ҳисобланади. Ҳар бир шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини суд томонидан муҳофаза этилиши, давлат органлари, мансабдор шахслар ва жамоат бирлашмаларининг ноқонуний ҳаракатларидан судга шикоят қилиш ҳуқуқи кафолатланади. Ўзбекистон Республикасида суд ҳокимияти қонун чиқарувчи ва ижро этувчи ҳокимиятлардан, сиёсий партиялардан ва бошқа жамоат бирлашмаларидан мустақил ҳолда иш юритиши эълон қилинди.
Мамлакатдаги ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар тизими давлат ҳокимиятининг анънавий тизими сифатида инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишдаги иштироки беқиёс ҳисобланади.
Жумладан, Ўзбекистон Республикасининг прокуратура органлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи, шу жумладан, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизимида  муҳим ва асосий ўринлардан бирини эгаллайди. Қонунийлик ва ҳуқуқий тартиботга риоя этиш устидан назорат қиладиган давлат органи бўлган прокуратура нафақат давлат ҳокимиятини мустаҳкамлаш вазифасини, балки инсон ва фуқаронинг конституциявий ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш бўйича муҳим ижтимоий вазифани ҳам бажаради. Айнан фуқароларнинг конституциявий ҳуқуқларини давлат органлари мансабдор шахсларининг ноқонуний ҳаракатлари ёки ҳаракатсизлигидан ҳимоя қилиш Ўзбекистонда ҳуқуқий давлат барпо этиш жараёнида муҳим аҳамият касб этади.
Ўзбекистон Республикасининг ички ишлар органлари ҳуқуқни муҳофаза қилиш идоралари тизимига киради. Ички ишлар идораларининг асосий вазифаларига конституциявий тузумни ҳимоя қилиш, жамоат тартиби ва хавфсизлигини сақлаш, фуқароларнинг ҳамда корхона, муассаса ва ташкилотларнинг мулкини, ҳуқуқ ва эркинликларини ҳар хил жиноий тажовузлардан ва бошқа ҳуқуқбузарликлардан ҳимоя қилиш, жиноятчиликнинг олдини олиш ва содир этилган жиноятларнинг қисқа фурсатда тўлиқ очилишини таъминлаш, жиноятни содир этиш сабабларини аниқлаб, уларни бартараф этиш, содир этилган жиноятларни тергов қилиш, паспорт тизими фаолиятини таъминлаш (фуқароларга паспорт берилишини, уларнинг рўйхатдан ўтиши ва чиқишини, визаларини расмийлаштириш), йўл ҳаракати хавфсизлигини таъминлаш, маъмурий жавобгарлик ва жиноий жазоларни бажарилишини таъминлаш, вояга етмаганлар билан ишлаш, фуқаролар томонидан ўқ отар қуролларни сотиб олиш, сақлаш ва олиб юриш тартибини назорат қилиш ва расмийлаштириш каби кўплаб вазифалар киради.
Ўзбекистон Республикасининг адлия органлари инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш тизимида муҳим аҳамият касб этиб, анъанавий тарзда ҳуқуқни қўлловчи ва ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар сирасига киради. Адлия вазирлиги томонидан ижтимоий-сиёсий ҳаётни, давлат тузилишини, шу жумладан, суд-ҳуқуқ соҳасини эркинлаштириш, инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни таъминлашга йўналтирилган қонунлар ижросини таъминлаш бўйича аниқ мақсадга йўналтирилган ишлар амалга оширилмоқда. Вазирликнинг бевосита иштирокида инсон ҳуқуқларини, тадбиркорлар ва хусусий мулк эгаларининг қонуний манфаатларини ҳимоя қилишнинг самарали механизмлари яратилди, ҳуқуқни қўллаш амалиётини доимий таҳлил этиб бориш ва мониторинг қилиш ҳамда амалдаги қонунчиликни такомиллаштириш бўйича асосли таклифлар ишлаб чиқиш тизими жорий қилинди.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда адвокатура институтининг роли катта ҳисобланади. Адвокатура институти ваколатларининг кенгайиб, фаолиятининг ривожланиб бориши инсон манфаатлари, ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишнинг носудлов механизми янада такомиллашиб бораётганидан ва кучли фуқаролик жамиятининг пойдевори мустаҳкамланиб бораётганидан дарак беради.
Мамлакатдаги инсон ҳуқуқларини таъминлаш тизимида Ўзбекистон Республикаси Президентининг Халқ қабулхоналари ва Виртуал қабулхоналари давлат органлари билан аҳоли ўртасида очиқ мулоқотни йўлга қўйиш орқали давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан фуқароларларнинг мурожаатларини кўриб чиқиш орқали уларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини  таъминлашда ўзига хос самарали механизмга айланди.
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг қабулхоналари тадбиркорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишда муҳим роль ўйнамоқда. Тадбиркорлик субъектларининг, шу жумладан, хорижий инвесторларнинг қонуний ҳуқуқлари ва манфаатларига риоя қилинишини таъминлаш мақсадида ташкил этилган мазкур қабулхоналар, тадбиркорликни ривожлантиришга тўсқинлик қилаётган муаммоли масалаларни кўриб чиқиш ва мавжуд бюрократик, шу жумладан, ер участкалари ва бинолар, банк кредитлари ажратиш, рухсат берувчи ҳужжатларни олиш ва бошқа масалалардаги тўсиқларни бартараф этишда муҳим роль ўйнамоқда.
Инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий механизми тизимида инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар алоҳида ўрин эгаллайди. Миллий институтлар тизими таркибига Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Президент ҳузуридаги тадбиркорлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича вакил (бизнес-омбудсмен), Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази институтлари киради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича носудлов органлар тизимида яна бир асосий ўринни эгаллаб турган фуқаролик жамиятининг муҳим институтларидан бири бўлмиш нодавлат нотижорат ташкилотлари катта роль ўйнайди.
Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини ҳимоя қилишда фуқаролик жамияти институтларидан бири сифатида оммавий ахборот воситаларининг ўрни ва роли ҳам кейинги пайтларда, алоҳида аҳамият касб этмоқда.

Международный механизм защиты прав человека
Организация Объединенных наций (ООН) являясь международной универсальной организацией, имеет универсальный международный правозащитный механизм и междисциплинарную структуру.
Как главные органы, так и вспомогательные органы Организации Объединенных Наций занимаются вопросами защиты прав человека в определенной степени.
Генеральная Ассамблея ООН призывает государства-члены принять меры по вопросам прав человека путем принятия резолюций в области прав человека.
Одной из основных функций Генеральной Ассамблеи является организация и разработка рекомендаций по изучению прав человека в целях содействия осуществлению прав человека и основных свобод без дискриминации по признаку расы, пола, языка и религии.
Генеральная Ассамблея принимает конвенции, декларации и различные резолюции по правам человека, принимает и рассматривает доклады органов ООН.
Экономический и Социальный Совет (ЭКОСОС) обеспечивает соблюдение и уважение основных прав и свобод человека.
Экономический и Социальный Совет может выносить рекомендации и создавать вспомогательные органы - комитеты и комиссии для поощрения и уважения основных прав и свобод человека.
Совет по правам человека был учрежден резолюцией 60/251 Генеральной Ассамблеи ООН 5 марта 2006 года для обсуждения инцидентов и практики, связанных с грубыми и систематическими нарушениями прав человека. На основании этой резолюции Совет проводит Универсальный периодический обзор выполнения обязанностей каждого государства в области прав человека, обеспечивая тем самым универсальный и равный режим для всех государств. Другими словами, все страны каждые четыре года представляют Совету свои национальные доклады по всем аспектам прав человека в рамках Универсального периодического обзора.
Совет должен без различия, справедливости и равенства оказывать содействие в поощрении и защите прав человека и основных свобод для всех, рассматривать случаи нарушений прав человека и выносить свои рекомендации.
Совет устанавливает определенную процедуру рассмотрения на систематические и достоверно подтверждённые случаи грубого нарушения прав человека.
Советом ООН назначается Специальный докладчик, который является независимым экспертом по правам человека, назначенным для изучения и представления докладов по конкретной стране или ситуации в конкретной стране. На сегодняшний день в системе ООН работают 44 специальных докладчика, специализирующихся в различных областях прав человека.
Комиссия по положению женщин представляет Экономическому и Социальному Совету рекомендации и доклады о поощрении прав женщин в политической, экономической, гражданской, социальной и образовательной сферах, а также в области прав женщин. Осуществляет подготовку рекомендаций и предложений для принятия мер по наиболее важным вопросам.
«ООНженщины» - это организация ООН, которая занимается продвижением гендерного равенства и расширением прав и возможностей женщин. «ООН Женщины» была создана во всем мире для удовлетворения их потребностей. Эта структура помогает государствам-членам ООН достичь гендерного равенства в соответствии с международными стандартами и сотрудничает с правительствами и институтами гражданского общества в разработке законов, политики и программ по правам женщин.
Верховный комиссар по правам человека несет основную ответственность за работу ООН под руководством Генерального секретаря. В качестве Верховного комиссара Генеральная Ассамблея, Экономический и Социальный Совет и Совет по правам человека руководствуются общими полномочиями, задачами и решениями Совета. Верховный комиссар принимает активное участие в глобальных усилиях по решению любой проблемы в области прав человека и предотвращению нарушений прав человека.
Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) следует своему плану действий по осуществлению Всеобщей декларации о защите и развитии детей.
Организация Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) работает над продвижением права на участие в культурной жизни. ЮНЕСКО последовательно осуществляет программы по борьбе с неграмотностью в образовании, что является одним из ключевых направлений ее деятельности.
Международная организация труда (МОТ) разрабатывает международные меры и программы для улучшения условий труда и жизни, а также для расширения возможностей трудоустройства. Конвенции и рекомендации МОТ, в свою очередь, предназначены для государств-членов, что отражает их готовность включить национальное законодательство, касающееся МОТ.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) является основной специализированной организацией по поощрению и защите прав человека на здоровье.
В системе ООН по правам человека конвенции (договоры) о правах человека основаны на отдельных договорах по правам человека и контролируют выполнение конкретных договорных положений их государствами-членами. В частности, Республика Узбекистан сотрудничает со следующими комитетами для выполнения своих обязательств:
Комитет по правам человека - Международный пакт о гражданских и политических правах (МПГПП);
Комитет по экономическим, социальным и культурным правам - Международный пакт об экономических, социальных и культурных правах (МПЭСКП);
Комитет по ликвидации расовой дискриминации - в соответствии с Международной конвенцией о ликвидации всех форм расовой дискриминации (КЛРД);
Комитет против пыток - по Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания;
Комитет по ликвидации дискриминации в отношении женщин - Конвенция о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин (КЛДЖ)
Комитет по правам ребенка - Конвенция о правах ребенка (КПР).
Основная задача комитетов заключается в рассмотрении докладов государств-членов о законодательных, судебных, административных или других мерах по осуществлению Пакта и конвенций. Все государства-члены обязаны представлять свои отчеты комитетам о степени, в которой предоставляются их права.
Региональный механизм защиты прав человека
Помимо безопасности, Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) также работает над защитой прав человека. Она стремится признать и реализовать принципы, изложенные в документах ООН по правам человека и защите. Его сотрудничество с ООН помогает расширить сферу правозащитной деятельности.
Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ следит за выборами и способствует формированию национальных избирательных органов, содействует развитию технической помощи национальным правозащитным учреждениям, а также содействует созданию неправительственных организаций и гражданского общества в различных странах.
Институт Верховного комиссара ОБСЕ по делам национальных меньшинств также играет важную роль в предотвращении и разрешении конфликтов. Верховный комиссар принимает меры для анализа и разрешения споров в кратчайшие возможные сроки. Призывает конфликтующие стороны избегать конфликтов посредством консультаций.
На ежегодных сессиях Парламентской ассамблеи ОБСЕ разрабатываются вопросы, связанные с деятельностью организации, и разрабатываются декларации, рекомендации и предложения по укреплению безопасности и сотрудничества в регионе.
Организация исламского сотрудничества (ОИК) является крупнейшей международной организацией с мусульманским большинством в мире. Независимая постоянная комиссия по правам человека (НПКПЧ) была создана в 2011 году как специализированный орган по правам человека.
Независимая постоянная комиссия по правам человека поддерживает усилия государств-членов ОИК по совершенствованию законодательства, направленного на укрепление прав женщин, молодежи и нуждающихся. В этой связи особое внимание уделяется вопросам обеспечения экономических, социальных, политических, культурных и образовательных прав, а также ликвидации всех форм насилия и дискриминации.
Национальный механизм защиты прав человека
За годы независимости в стране создана система государственных органов, занимающихся защитой прав человека. В дополнение к традиционным судебным и правоохранительным органам система также учредила неправительственные правозащитные органы, включая национальные правозащитные учреждения и неправительственные организации.
Защита прав человека через судебные органы Республики Узбекистан является неотъемлемой частью механизма защиты прав и свобод человека.  Суд является наиболее важным инструментом в системе восстановления нарушенных прав и свобод человека. Гарантируется судебная защита прав и свобод каждого человека и право на обжалование неправомерных действий государственных органов, должностных лиц и общественных объединений.  Судебная власть в Республике Узбекистан действует независимо от законодательной и исполнительной власти, политических партий и других общественных объединений.
Правоохранительная система страны, как традиционная система государственной власти, играет важную роль в защите прав и свобод человека.
В частности, органы прокуратуры Республики Узбекистан занимают одно из важнейших и значимых постов в правоохранительных органах, в том числе в системе защиты прав человека. Генеральная прокуратура, государственный орган, контролирующий правопорядок, не только выполняет функции по укреплению власти, но и выполняет важную социальную функцию по защите конституционных прав и свобод отдельных лиц и граждан. Это защита конституционных прав граждан от незаконных действий или бездействия должностных лиц государственных органов, в процессе формирования правопорядка в Узбекистане.
Органы внутренних дел Республики Узбекистан входят в систему правоохранительных органов. Основными задачами правоохранительных органов являются защита конституционного порядка, общественного порядка и безопасности, защита имущества, прав и свобод граждан и предприятий, учреждений и организаций от любых уголовных и других видов преступлений. Также в основные задачи и функции органов внутренних дел входят; предупреждение и пресечение преступлений и других правонарушений, обеспечение безопасности дорожного движения, всемирное содействие искоренению причин и условий порождающих иные правонарушения, организация и проведение работы по исправлению и перевоспитанию осужденных, их трудовому использованию.
Министерство юстиции работает над обеспечением реализации законов, направленных на либерализацию общественной и политической жизни, государственного устройства, в том числе судебной системы, защиты прав и свобод человека. При непосредственном участии Министерства созданы эффективные механизмы защиты прав человека, законных интересов предпринимателей и частных собственников, внедрена система постоянного анализа и мониторинга правоприменительной практики и выработки обоснованных предложений по совершенствованию действующего законодательства.
Институт защиты интересов играет важную роль в защите прав человека. Расширение мандата Института адвокатуры свидетельствует о дальнейшем совершенствовании недискриминационного механизма защиты человеческих интересов, прав и свобод и укреплении основ сильного гражданского общества.
В системе обеспечения прав человека в стране действуют системы Виртуальной и Народных приемных Президента Республики Узбекистан, которые стали эффективным механизмом обеспечения прав и свобод граждан путем рассмотрения публичных обращений органов государственной власти и других организаций посредством открытого общения между государственными органами и общественностью.
Приемные Премьер-министра Республики Узбекистан играют важную роль в защите прав предпринимателей. Созданные для обеспечения соблюдения законных прав и интересов субъектов предпринимательской деятельности, в том числе иностранных инвесторов, эти приемные решают проблемы, препятствующие развитию предпринимательства и существующей бюрократической системы, включая землю и здания, банковские кредиты, получение разрешительных документов и преодоление препятствий в решении других важных вопросов.
Национальные институты по правам человека играют особую роль в национальном механизме защиты прав человека. В состав национальных учреждений входят Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман), Уполномоченный по защите прав предпринимателей (Бизнес-омбудсман) при Президенте Республики Узбекистан, а также Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека.
Неправительственные некоммерческие организации также играют важную роль в системе неправительственных правозащитных органов.
Значительно взросла роль средств массовой информации как одного из институтов гражданского общества в защите прав и свобод человека.