Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси Бирлашган Миллатлар Ташкилоти тизимида инсон ҳуқуқларини мониторинг қилишнинг турли механизмларига энг яхши тажриба ва ёрдамни тақдим этиш учун ишлайди: Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Низомига асосланган органлари, шу жумладан Инсон ҳуқуқлари Кенгаши ва унинг остида ташкил этилган ташкилотлар, инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро шартномалар ва иштирокчи давлатлар томонидан уларнинг шартнома мажбуриятларига риоя этилишини назорат қилиш ваколати берилган мустақил экспертлардан иборат. Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш ва шартномалар бўйича БМТТД бўлими юқорида кўрсатилган органларнинг аксариятига маъмурий хизматлар кўрсатади.
Устав органлари
Устав органларига собиқ Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссия, Инсон ҳуқуқлари бўйича комиссияни алмаштирган Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш ва махсус протседуралар киради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш ўзининг биринчи йиғилишини 2006 йил 19 июнда ўтказди. Ушбу ҳукуматлараро орган Женевада йилига 10 ҳафта давомида фаолият юритади. Кенгаш Бирлашган Миллатлар Ташкилотига аъзо 47 давлатдан иборат бўлиб, улар дастлаб 3 йилга сайланади ва ўз ваколатларини кетма-кет икки муддатдан ортиқ бажара олмайдилар. Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгаш инсон ҳуқуқлари бузилишини тўхтатиш, тенгсизлик ва камситишни йўқ қилиш ва ҳуқуқбузарларни фош қилиш ҳуқуқига эга.
Инсон ҳуқуқлари кенгаши Бош Ассамблея томонидан берилган мандатларга мувофиқ инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссар бошқармасидан алоҳида мустақил орган ҳисобланади. Шу билан бирга, БМТТД инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашнинг мажлислари ва кейинги мажлисларини ўтказишни таъминлайди.
"Махсус протседуралар" - инсон ҳуқуқлари бўйича комиссия ва инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгаш томонидан қабул қилинган механизмларга мамлакатдаги муайян вазиятларни ёки дунёнинг барча минтақаларида тематик масалаларни кўриб чиқиш учун берилган умумий ном.
БМТТД маърузачиларнинг, мустақил экспертларнинг ва ишчи гуруҳларнинг ишини махсус протседуралар билан таъминлаш бўлими орқали қўллаб-қувватлайди, бу эса ўз навбатида тематик мандатларга хизмат қилади ва тизим сифатида махсус тартиб-қоидаларга марказлаштирилган ёрдам беради. Жойлардаги миссияларни бажариш ва техник ҳамкорлик департаменти мамлакат мандатлари ишини қўллаб-қувватлайди.
Шартномавий органлар
Инсон ҳуқуқлари бўйича 9 та йирик халқаро шартномалар мавжуд. 1948 йилда Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси қабул қилинганидан бери, Бирлашган Миллатлар Ташкилотига барча аъзо давлатлар камида битта инсон ҳуқуқлари тўғрисидаги шартномани ратификация қилган.
Хозирда 10 та шартномавий органлар мавжуд, улар мустақил эксперт қўмиталари ҳисобланади. Уларнинг тўққизтаси БМТга аъзо давлатлар томонидан инсон ҳуқуқлари бўйича шартномаларнинг бажарилишини назорат қиладилар, ўнинчи шартномавий орган - Қийноқларга қарши конвенциянинг Факултатив протоколига биноан тузилган Қийноқларнинг олдини олиш бўйича қуйи қўмита Факултатив протоколга аъзо давлатлардаги қамоқда сақлаш жойларини текширади.
Органлар шартноманинг қоидаларига мувофиқ тузилади, уларнинг бажарилишини назорат қилади. Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Бошқармаси шартнома органларига уларнинг иш услубларини белгиланган талабларга мувофиқлаштиришда ёрдам беради.

Органы ООН по правам человека
Управление Верховного комиссара по правам человека (УВКПЧ) стремится предложить высочайший уровень квалификации и обслуживания различным механизмам ООН, выполняющим функцию мониторинга: уставным органам, в частности, Совету по правам человека, и органам, учрежденным в соответствии с международными договорами в области прав человека и состоящим из независимых экспертов, которые наблюдают за выполнением договоров государствами-участниками. Отдел УВКПЧ по делам Совета по правам человека и договоров предоставляет административные услуги большинству вышеназванных органов.
Уставные органы
К уставным органам относятся бывшая Комиссия по правам человека, Совет по правам человека, который заменил Комиссию по правам человека, и специальные процедуры. Совет по правам человека провел свою первое заседание 19 июня 2006 года. Этот межправительственный орган осуществляет свою деятельность в Женеве в течение 10 недель в год. В состав Совета входят 47 государств-членов ООН, которые избираются первоначально на 3 года и не могут исполнять свои полномочия дольше двух следующих друг за другом сроков. Совет по правам человека уполномочен пресекать нарушения прав человека, ликвидировать неравенство и дискриминацию, защищать наиболее уязвимых и разоблачать правонарушителей.
Совет по правам человека – самостоятельный орган, отдельный от Управления Верховного комиссара по правам человека, в соответствии с мандатами, выданными Генеральной Ассамблеей. Тем не менее, УВКПЧ обеспечивает проведение заседаний и последующих совещаний Совета по правам человека.
"Специальные процедуры" - это общее название, данное механизмам, созданным Комиссией по правам человека и принятым Советом по правам человека для рассмотрения либо конкретных ситуаций в стране, либо тематических вопросов во всех частях мира. Специальные процедуры представляют собой либо отдельное лицо (специальный докладчик, специальный представитель или независимый эксперт), или рабочую группу. Обладатели мандатов специальных процедур – видные, независимые эксперты, работающие на добровольной основе и назначаемые Советом.
Мандат специальных процедур предполагает изучение, наблюдение, консультирование и информирование общества о ситуации в области прав человека в отдельных странах или на отдельных территориях (страновые мандаты) либо о массовых нарушениях прав человека во всем мире (тематические мандаты). Все специальные процедуры предоставляют Совету по правам человека отчеты о результатах своей деятельности и рекомендации. Иногда они представляют собой единственный механизм, который оповещает международное сообщество об имеющихся проблемах в области прав человека, поскольку они могут рассматривать ситуации в любых частях мира вне зависимости от того, ратифицировало ли государство тот или иной документ в области прав человека.
На 1 августа 2017 г. существует 44 тематических мандата и 12 страновых мандатов.
УВКПЧ содействует работе докладчиков, независимых экспертов и рабочих групп посредством своего Отдела по обеспечению работы специальных процедур, который обслуживает все, кроме одного, тематические мандаты и предоставляет централизованную поддержку специальным процедурам как системе. Департамент по работе с миссиями на местах и технического сотрудничества содействует работе страновых мандатов.
Договорные органы
Существует 9 основных международных договоров в области прав человека, наиболее поздний из которых - по насильственному исчезновению - вступил в силу 23 декабря 2010 г. С момента принятия Всеобщей Декларации прав человека в 1948 году все государства-члены ООН ратифицировали как минимум один договор в области прав человека, а 80 процентов государств – четыре и более.
В настоящее время существует 10 договорных органов, представляющих собой комитеты независимых экспертов. Девять из них наблюдают за выполнением государствами-участниками договоров ООН в области прав человека, в то время как десятый - Подкомитет по предупреждению пыток, учрежденный в соответствии с Факультативным протоколом к Конвенции против пыток, - проверяет места заключения в государствах-участниках Факультативного протокола.
Органы учреждены в соответствии с положениями договора, наблюдение за выполнением которого они ведут. УВКПЧ содействует договорным органам в согласовании их методов работы с установленными требованиями.