Ўзбекистон делегациясининг таклифига биноан БМТ Бош котиби ўринбосари, Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Атроф-муҳит бўйича дастури (UNEP) Ижрочи директори Ингер Андерсен Боку шаҳрида COP29да тақдим этилган Ўзбекистон Миллий павилёнига ташриф буюрди.
И. Андерсен вақти тиғиз бўлса-да, Ўзбекистон павилёнига қизиқиши юқори бўлганлиги учун атайин ташриф буюрганини ва республикага ташрифини катта таассуротлар билан йодга олишини таъкидлади.
Ташриф давомида БМТ Бош котиби ўринбосари Ўзбекистонга UNEP ва унинг тузилмалари билан ҳамкорликни чуқурлаштириш, хусусан, UNEPнинг экологик конвенцияларининг юқори даражадаги тадбирларини фаол бошлаганлиги, шу жумладан, БМТ Конвенциясининг бажарилишини кўриб чиқиш қўмитасининг 21-сессияси (UNCCD CRIC21), Ёввойи ҳайвонларнинг кўчиб юрувчи турларини сақлаш тўғрисидаги конвенция иштирокчилари конференциясининг 14-йиғилиши (CMS COP14) ва Йўқолиб кетиш хавфи остида турган ёввойи фауна ва флора турларининг халқаро савдоси тўғрисидаги конвенция иштирокчилари конференциясининг 20-йиғилиши (CITES COP20) учун миннатдорлик билдирди.
И. Андерсен, шунингдек, COP29 кўргазмасидаги Ўзбекистон павилёни мамлакатнинг барқарор ривожланиш масалаларини ҳал этишга ҳар томонлама ёндашувини намойиш этганини айтиб ўтди. Қолаверса, павилён экспозицияси ўзининг мазмун-моҳияти ва республиканинг бой табиий ва маданий меросини акс эттириши билан бошқа мамлакатлар учун илҳомлантирувчи намуна яратишини таъкидлади.
UNEP раҳбари 2025 йил 24 ноябрдан 5 декабргача Ўзбекистоннинг Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган йўқолиб кетиш хавфи остида турган ёввойи фауна ва флора турларининг халқаро савдоси тўғрисидаги конвенция (CITES COP20) иштирокчиларининг 20-конференциясига таклиф қилинди.

И. Андерсен отметила, что нашла свободное время в своем плотном графике, чтобы специально посетить павильон Узбекистана и вспомнить те впечатления, которые остались у нее от визита в республику.
На встрече заместитель генерального секретаря ООН поблагодарила Узбекистан за углубление взаимодействия с ЮНЕП и её структурами, в частности активное инициирование проведения мероприятий высокого уровня природоохранных конвенций ЮНЕП, в том числе 21 сессии Комитета по рассмотрению реализации Конвенции ООН (UNCCD CRIC21), 14-го заседания Конференции Сторон Конвенции по сохранению мигрирующих видов диких животных (CMS COP14) и 20-го заседания Конференции сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES COP20).
И. Андерсен также отметила, что павильон Узбекистана на COP29 продемонстрировал комплексный подход страны к решению вопросов устойчивого развития. Она подчеркнула, что экспозиция павильона выделяется своим содержательным наполнением и отражением богатого природного и культурного наследия республики, что создает вдохновляющий пример для других стран.
Глава ЮНЕП была приглашена принять участие на 20-ой Конференции сторон Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения (CITES COP20), которая пройдет 24 ноября – 5 декабря 2025 в историческом городе Узбекистана – Самарканде.