2024 йил 23-27 март кунлари Швейцариянинг Женева шаҳрида Парламентлараро иттифоқнинг (ПИ) 148-Ассамблеяси бўлиб ўтмоқда. Бир йилда икки марта ўтказиладиган Ассамблеяда дунёнинг турли мамлакатларидан юзлаб парламент вакиллари иштирок этмоқда.
Маълумот ўрнида айтиш жоизки, Парламентлараро иттифоқ миллий парламентларнинг глобал ташкилоти бўлиб, у 130 йилдан кўпроқ вақт олдин барча мамлакатлар ўртасида ҳамкорлик ва мулоқотни рағбатлантирадиган дунёдаги биринчи кўп томонлама сиёсий ташкилот сифатида ташкил этилган. Бугунги кунда 180 та миллий парламент ва 15 та минтақавий парламент органи Парламентлараро иттифоққа аъзо. Тузилма демократияни тарғиб қилади ва парламентларни кучлироқ, ёшроқ, яшилроқ, гендер жиҳатдан мувозанатли ва инновацион институтларга айлантиришга ёрдам беради.
Ассамблея “Парламент дипломатияси: тинчлик ва ўзаро ҳамжиҳатлик учун кўприк яратиш” мавзусидаги умумий мунозаралар доирасида уюштирилди. Асосий эътибор умумий мавзуда делегатларга муҳокама учун платформа яратиш ва парламент фаолиятини кучайтириш юзасидан фикр алмашишга қаратилди.
Ассамблеяда Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева нутқ сўзлаб, муҳим таклиф ва ташаббусларни илгари сурди.
Сенат Раиси ўз нутқида тез ўзгариб бораётган ва олдиндан айтиш қийин бўлган халқаро вазият ҳамда давлатлараро муносабатларда бир-бирини тушуниш тобора тақчил бўлаётган бир даврда парламентлар роли ҳар қачонгидан муҳим аҳамиятга эга бўлаётганини таъкидлаб ўтди.
Парламентлараро иттифоқнинг парламент дипломатиясини мустаҳкамлашга қаратилган концептуал тамойилларини тўлиқ қўллаб-қувватлаган ҳолда алоҳида эътибор қаратиш лозим бўлган устувор йўналишларга тўхталди.
Жумладан, парламент дипломатияси давлатлар ўртасида ишончни мустаҳкамлашнинг асосий механизми сифатида низоларнинг олдини олишда муҳим ўрин тутиши, парламентлар аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари ҳуқуқларини фаол ҳимоя қилиши кераклиги алоҳида қайд этилди.
Шунингдек, иштирокчилар эътибори парламент аъзолари ўртасида ишончли муносабатларни ўрнатишга, умумий муаммо ва вазифаларни ҳал этишга кўмаклашадиган минтақавий ҳамкорлик муҳимлигига қаратилди.
Ассамблея автоном қурол тизимлари ҳамда сунъий интеллектнинг ижтимоий ва гуманитар таъсирини бартараф этиш ҳамда иқлим ўзгаришига қарши курашиш бўйича ҳамкорлик: арзон яшил энергиядан фойдаланишни рағбатлантириш ва инновациялар, масъулият ва адолатни таъминлаш бўйича резолюциялар қабул қилиши кутилмоқда.

23-27 марта 2024 года в Женеве, Швейцарии, проходит 148-я Ассамблея Межпарламентского союза (МПС) В Ассамблее, которая проводится два раза в год, принимают участие сотни представителей парламентов разных стран мира.
В качестве информации следует отметить, что Межпарламентский союз – это глобальная организация национальных парламентов, основанная более 130 лет назад как первая многосторонняя политическая организация в мире, поощряющая сотрудничество и диалог между всеми странами. Сегодня в состав МПС входят 180 национальных парламентов-членов и 15 региональных парламентских органов. Данная структура продвигает демократию и оказывает содействие парламентам стать более сильным, молодым, экологическим, гендерно сбалансированным и более инновационным институтом.
148-я Ассамблея организована в рамках общих дебатов на тему «Парламентская дипломатия: создание мостов мира и взаимопонимания». Основной акцент сделан на создании платформы для обсуждения делегатами общей темы и обмена идеями по усилению деятельности парламента в этом направлении.
Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в своем выступлении выдвинула важные предложения и инициативы.
Председатель Сената подчеркнула, что в быстроменяющейся и труднопредсказуемой международной обстановке и дефицита взаимопонимания в межгосударственных отношениях возрастает роль и востребованность парламентов стран мира.
Полностью поддерживая концептуальные принципы Межпарламентского союза, направленные на укрепление парламентской дипломатии, акцент сделан на приоритетных направлениях, которым следует уделить особое внимание.
Так, особо отмечалось, что парламентская дипломатия как ключевой механизм укрепления доверия между государствами должна играть важную роль по предотвращению конфликтов, а также парламенты должны активно защищать права уязвимых групп населения.
Внимание участников обращено на важность регионального взаимодействия, что способствует установлению доверительных отношений между парламентариями и решению общих проблем и задач.
Ожидается принятие Ассамблеей резолюций по решению социальных и гуманитарных проблем, связанных с автономными системами вооружения и искусственным интеллектом, и партнерству в борьбе с изменением климата: содействию доступу к недорогой зеленой энергии и обеспечении инноваций, ответственности и справедливости.