Жорий йилнинг 1 май куни Олий Мажлис Сенатининг Хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари қўмитаси томонидан хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш мавзусида семинар ўтказилди.
Унда сенаторлар, Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар Кенгашининг Ёшлар сиёсати, хотин-қизлар ва гендер тенглик масалалари бўйича доимий комиссияси раислари ҳамда котибият мудирлари, Қўмита экспертлари, тегишли ташкилот вакиллари ва ёшлар иштирок этишди.
ЖССТ маълумотига кўра, дунёдаги ҳар учинчи аёлга ҳаёти давомида ўз умр йўлдоши томонидан жисмоний тазйиқ ўтказилади. Турмуш қурган аёлларнинг 30 фоизи ҳамроҳи томонидан зўравонлик ҳолатларига дуч келганлари ҳақида маълум қилади. Тазйиқ ва зўравонлик оқибатида ўлим келиб чиққан ҳолларнинг 38 фоизида унинг турмуш ўртоғи ёки у билан бирга рўзғор қуриб яшаётган шахснинг айби бўлади.
Олий суд матбуот хизмати маълумотига кўра, 2024 йилнинг 1-чорагида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 41-1-моддаси (шаҳвоний шилқимлик қилиш) билан 318 нафар шахс маъмурий жавобгарликка тортилиб, уларнинг 97 нафарига жарима жазоси, 221 нафарига эса маъмурий қамоқ жазоси қўлланилди.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 59-2-моддаси (оилавий (маиший) зўравонлик) билан 4 343 нафар шахс маъмурий жавобгарликка тортилиб, уларнинг 2 344 нафарига жарима жазоси, 1999 нафарига эса маъмурий қамоқ жазоси қўлланилди.
Жиноят кодексининг 126-1-моддаси (оилавий (маиший) зўравонлик) билан 134 нафар шахс судланиб, уларнинг 51 нафарига озодликдан маҳрум қилиш жазоси, 83 нафарига эса озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланди.
Жиноят кодексининг 141-3-моддаси (шахснинг шаънини ва қадр-қимматини камситувчи ҳамда инсон ҳаётининг сир тутиладиган томонларини акс эттирувчи маълумотларни ошкор қилиш) билан 40 нафар шахс судланиб, уларнинг 13 нафарига озодликдан маҳрум қилиш жазоси, 27 нафарига эса озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазолар тайинланди.
Хотин-қизлар ва болаларни тазйиқ ҳамда зўравонликдан ҳимоя қилиш, оғир ижтимоий аҳволда қолган хотин-қизлар ҳуқуқлари кафолатини таъминлаш бугун давлат ва жамиятнинг доимий диққат марказида.
Президент Ш.М.Мирзиёев томонидан 2023 йил 11 апрелда имзоланган “Хотин-қизлар ва болалар ҳуқуқлари, эркинликлари ҳамда қонуний манфаатларини ишончли ҳимоя қилиш тизими янада такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва нуфузини ошириш, ижтимоий-сиёсий фаоллигини мустаҳкамлаш йўлидаги дадил қадамдир. Яқинда мазкур қонун қабул қилинганига бир йил тўлди.
Ушбу қонун асосида амалдаги қонунчиликка “оилавий (маиший) зўравонлик” тушунчаси киритилиб, бундай қилмишлар учун тегишли равишда маъмурий ҳамда жиноий жавобгарликлар белгиланди. Шунингдек, болаларга нисбатан жинсий жиноятлар учун жавобгарлик янада кучайтирилди.

1 мая текущего года Комитетом Сената Олий Мажлиса по вопросам женщин и гендерного равенства проведен семинар, посвященный надежной защите прав, свобод и законных интересов женщин и детей.
В его работе приняли участие сенаторы, председатели и заведующие секретариатами постоянных комиссий Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан, областных и Ташкентского городского Кенгашей народных депутатов по вопросам молодежной политики, женщин и гендерного равенства, эксперты Комитета, представители соответствующих организаций и молодежь.
Согласно данным ВОЗ, каждая третья женщина в мире на протяжении жизни подвергается физическому насилию со стороны своего спутника жизни. 30% замужних женщин сообщают о том, что подвергаются насилию со стороны партнера. В 38% случаев смерти, вызванной притеснением и насилием, виноват супруг или лицо, ведущее с ним общее хозяйство.
По данным пресс-службы Верховного суда, в 2024 году в I квартале по статье 411 Кодекса об административной ответственности (сексуальное домогательство) 318 человек привлечены к административной ответственности, 97 из них оштрафованы, в отношении 221 применено наказание в виде административного наказания.
По статье 592 Кодекса об административной ответственности (семейное (бытовое) насилие) к административной ответственности привлечено 4343 человека, из них оштрафовано 2344, к административному аресту приговорено 1999 человек.
134 лица осуждены по статье 1261 (семейное (бытовое) насилие) Уголовного кодекса, из них в отношении 51 человека назначено наказание в виде лишения свободы, в отношении 83 лиц назначено наказание, на связанное с лишением свободы.
40 лиц осуждены по статье 1413 Уголовного кодекса (разглашение сведений, ущемляющих честь и достоинство личности и отражающих интимные стороны жизни человека). Из них в отношении 13 лиц назначено наказание в виде лишения свободы, в отношении 27 лиц назначено наказание, на связанное с лишением свободы.
Защита женщин и детей от притеснения и насилия, обеспечение прав женщин, находящихся в трудной социальной ситуации, сегодня находится в постоянном фокусе внимания государства и общества.
Подписанный Президентом Ш.Мирзиёевым 11 апреля 2023 года Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с дальнейшим совершенствованием системы надежной защиты прав, свобод и законных интересов женщин и детей» стал смелым шагом на пути повышения роли женщин в обществе, усиления их общественной и политической активности.
На основе этого Закона в действующее законодательство введено понятие «семейное (бытовое) насилие», а также установлена административная и уголовная ответственность за подобные деяния. Также усилена ответственность за сексуальные преступления против детей.