ИНСОН ҲУҚУҚЛАРИ БЎЙИЧА ТАЪЛИМ: мазмуни, моҳияти ва аҳамияти
2022 йил 5-6 декабрь кунлари Самарқанд шаҳрида «Инсон ҳуқуқлари соҳасида таълим» мавзусида ўтказиладиган Глобал форум БМТнинг Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси қабул қилинганининг 10 йиллигига бағишланади. Ушбу нуфузли халқаро анжуманни ўтказиш ташаббуси Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан БМТ Инсон ҳуқуқлари кенгашининг 46-сессиясида илгари сурилган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим нормалари кўплаб халқаро ҳужжатларга киритилган. Хусусан, 2011 йил декабрь ойида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош Ассамблеяси томонидан БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбия тўғрисидаги декларацияси қабул қилинган. Декларация аъзо давлатларга инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбияни таъминлаш масъулиятини юклайди.
Мазкур Декларацияда белгиланганидек:
биринчидан, ҳар бир инсон ва жамиятнинг ҳар бир аъзоси таълим олиш ва ўқитиш орқали инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини ҳурмат қилишга кўмаклашиши лозим;
иккинчидан, ҳар бир инсон таълим олиш ҳуқуқига эга ва таълим инсон шахсини ҳар томонлама ривожлантиришга, қадр-қимматини ҳис этишга, барча кишиларга эркин жамиятнинг фойдали иштирокчилари бўлишига, барча миллатлар, ирқий, этник ёки диний гуруҳлар ўртасида ўзаро тушуниш, бағрикенглик ва дўстликни ривожлантиришга йўналтирилган бўлиши керак.
Мамлакатимизда Янги Ўзбекистонни барпо этиш билан боғлиқ ислоҳотлар шароитида “инсон, унинг ҳуқуқлари, эркинликлари, айниқса, қадри – энг муҳим қадрият” деган тамойил эътироф этилмоқда. Шу муносабат билан йиллар давомида амал қилиб келган “давлат – жамият – инсон” тамойили Янги Ўзбекистон тараққиёт стратегиясида “инсон – жамият – давлат” тамойилига ўзгартирилди.
Буларнинг барчаси, ўз навбатида, таълимнинг ўзига хос соҳаси ҳисобланувчи инсон ҳуқуқлари бўйича таълимни изчил ривожлантиришни тақозо қилмоқда. Бундай таълим барчанинг инсон ҳуқуқларига нисбатан ҳурматини рағбатлантириш ва унга ҳар томонлама риоя этилишини таъминлашда бирламчи аҳамият касб этади.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим демократик жамият қуриш мақсадида ҳуқуқлар, эркинликларни англаб етиш ва улардан фаол фойдаланиш, мажбуриятларга амал қилишни назарда тутувчи инсон ҳуқуқлари маданиятини юксалтиришга хизмат қилади.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълим инсонларнинг шахсий, сиёсий, иқтисодий, ижтимоий, маданий ва экологик жабҳаларда, умуман, ўз ҳаётига дахлдор бўлган қарорларни қабул қилишнинг барча жараёнларида тўлақонли иштирокини таъминлаш, шунингдек ҳуқуқбузарликлар, зўравонлик ва низоларнинг олдини олишда ҳам муҳим ўрин тутади.
Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси эълон қилингандан сўнг халқаро ҳамжамият инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликларини тан олди ва уларга риоя этилишини халқаро инсон ҳуқуқлари меъёрлари ва механизмлари орқали тарғиб қилишни бошлади. Ушбу ҳуқуқлардан бири – таълим олиш ҳуқуқи – инсоннинг барча ҳуқуқларидан фойдаланиш учун бошланғич нуқтадир.
Инсон ҳуқуқлари соҳасидаги таълимга:
• инсон ҳуқуқлари бўйича таълим;
• ушбу ҳуқуқлар тўғрисида билиш ҳуқуқи;
• ҳар қандай жамиятда инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва тарғиб қилишнинг усуллари ва воситалари киради.
Инсон ҳуқуқлари бўйича таълим ва тарбия барча инсонлар, айниқса, ёшларни кенг қамраб оладиган ҳаётий жараёндир.

ОБРАЗОВАНИЕ В ОБЛАСТИ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА: содержание, сущность и значение
Глобальный форум, который состоится 5-6 декабря 2022 года в городе Самарканде на тему «Образование в области прав человека», будет посвящен 10-летию принятия Декларации ООН об образовании и обучение в области прав человека. С инициативой проведения этой международной конференции выступил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на 46-й сессии Совета ООН по правам человека.
Стандарты образования в области прав человека включены во многие международные инструменты. В частности, в декабре 2011 года Генеральная Ассамблея ООН приняла Декларацию ООН об образовании и обучении в области прав человека. Декларация возлагает на государства-члены ответственность за обеспечение образования и обучения правам человека.
Как указано в этой Декларации:
во-первых, каждый человек и каждый член общества должен способствовать уважению прав человека и основных свобод посредством образования и обучения;
во-вторых, каждый имеет право на образование, и это образование должно быть направлено на всестороннее развитие человеческой личности, на чувство собственного достоинства, на то, чтобы все люди могли стать полезными участниками свободного общества, на развитие взаимопонимания, терпимости и дружбы между всеми национальностями, расовыми, этническими или религиозными группами.
В контексте реформ, связанных с созданием в нашей стране Нового Узбекистана, признается принцип, что «самой главной ценностью является человек, его права, свободы, особенно его личность». В связи с этим действовавший годами принцип «государство-общество-человек» в стратегии развития Нового Узбекистана был заменен на принцип «человек-общество-государство».
Все это, в свою очередь, требует последовательного развития образования в области прав человека, которое считается особой образовательной областью. Такое образование имеет первостепенное значение для поощрения уважения прав человека всеми и обеспечения их полного соблюдения.
Образование в области прав человека служит повышению культуры прав человека, что предполагает осознание прав и свобод и их активное использование, а также соблюдение обязательств, в целях построения демократического общества.
Образование в области прав человека играет важную роль в обеспечении полного участия людей во всех процессах принятия решений, влияющих на их жизнь в личном, политическом, экономическом, социальном, культурном и экологическом аспектах, а также в предотвращении нарушений, насилия и конфликтов.
После публикации Всеобщей декларации прав человека международное сообщество признало права человека и основные свободы и начало содействовать их соблюдению с помощью международных норм и механизмов в области прав человека. Одно из этих прав — право на образование — является отправной точкой для осуществления всех прав человека.
Для образования в области прав человека необходимо:
• обучение правам человека;
• право знать об этих правах;
• знать о методах и средствах защиты и продвижения прав человека в любом обществе.
Образование и подготовка в области прав человека являются жизненно важным процессом, который охватывает всех людей, особенно молодежь.