Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг (омбудсман) 2023 йилдаги фаолияти муҳокама қилинди
Сенатнинг эллик биринчи ялпи мажлисида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсманнинг) 2023 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи кўриб чиқилди.
Таъкидланишича, Омбудсман 2023 йилда янги конституциявий қоидалар асосида инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан таъсирчан парламент назоратини амалга ошириш, соҳага оид миллий қонунчиликни ҳамда миллий превентив механизмни такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, фуқароларнинг ҳуқуқий онги ва маданиятини оширишда бир қатор ишларни амалга оширган.
Хусусан, такрорий мурожаатларнинг олдини олиш чоралари кўрилиши туфайли ижобий натижаларга, жумладан, фуқароларнинг Омбудсманга қилган мурожаатлари асосида уларнинг манфаатларига қарийб 2 млрд сўмлик маблағларнинг ундирилишига эришилган.
Муҳокамалар жараёнида инсон ҳуқуқлари ва эркинликлари соҳасида аниқланган қонун бузилишларини бартараф этиш бўйича таъсир чоралари кўрилганлиги, оммавий ахборот воситалари орқали тарғибот ишлари сони ошганлиги қайд этилиб, айниқса ОАВ ва Интернет жаҳон ахборот тармоғида эълон қилинган қийноқ ҳолатлари билан боғлиқ хабарларнинг ўрганилиши ва уларга тезкор муносабат билдирилиши ижобий баҳоланди.
Шу билан бирга, сенаторлар томонидан Омбудсман фаолияти юзасидан айрим таклифлар билдирилди.
Хусусан, Қонунда белгиланган таъсир чораларидан янада самарали фойдаланиш, мурожаатларни энг кўп келиб тушган ҳудудлар кесимида ўрганиш, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда яратилган шарт-шароитларни ва у ерда сақланаётган шахсларнинг муаммоларини ўрганиш мақсадида мониторинг ташрифлари самарадорлигини ошириш, минтақавий вакилларнинг қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллашнинг олдини олиш бўйича фаолиятини такомиллаштириш юзасидан тегишли вазифалар белгиланди.

На пятьдесят первом пленарном заседании Сената был рассмотрен отчет Уполномоченного Олий Мажлиса (омбудсмана) о деятельности в 2023 году.
Отмечалось, что Омбудсманом в 2023 году проделана определенная работа по обеспечению эффективного парламентского контроля за соблюдением законодательства о правах человека, свободах и законных интересах в соответствии с новыми конституционными положениями, совершенствованию национального законодательства и национального превентивного механизма, развитию международного сотрудничества, а также повышению правосознания и культуры граждан.
В частности, положительные результаты достигнуты благодаря принятию мер по предупреждению повторных обращений. Так, взыскано почти 2 млрд сумов в пользу граждан на основании обращений к Омбудсману.
В ходе обсуждений подчеркивалось, что приняты действенные меры по устранению выявленных нарушений законодательства в области прав и свобод человека, увеличилось количество материалов пропагандистской работы через СМИ, особенно положительно оценено изучение и оперативное реагирование на сообщения о случаях пыток, опубликованные в СМИ и всемирной информационной сети Интернет.
Вместе с тем, сенаторы высказали некоторые предложения относительно деятельности Омбудсмана.
В частности, определены соответствующие задачи по эффективному применению мер воздействия, установленных Законом, изучению обращений с акцентом на регионы, откуда больше всего поступают обращения, повышению эффективности мониторинговых посещений в целях изучения условий, созданных в местах содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, и проблем лиц, содержащихся там, совершенствованию деятельности региональных представителей по предупреждению случаев применения пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.