Жорий йилнинг 7 май куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Танзила Нарбаева БМТнинг Ўзбекистондаги доимий координатори вазифасини бажарувчи Консуэло Видал Брюс билан учрашув ўтказди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикасининг БМТ ва унинг ихтисослашган идоралари билан ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, гендер тенгликни таъминлаш, ёшларни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, экологик муаммолар, жумладан Орол фожиаси оқибатларини юмшатиш масалаларига эътибор қаратилди.
Ўзбекистоннинг минтақавий ва глобал аҳамиятга эга долзарб масалаларини ҳал қилиш борасидаги саъй-ҳаракатлар ва давлат раҳбари томонидан халқаро майдонда илгари сурилган ташаббуслар БМТ томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланиши таъкидланди. Бу, ўз навбатида, ушбу нуфузли тузилма билан муносабатлар изчиллик касб этаётганини англатади.
Консуэло Видал Брюс хоним Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий-иқтисодий ислоҳотларни юксак баҳолаб, республикамизнинг БМТ билан ҳамкорлиги янги босқичда ривожланаётганини таъкидлади.
Дўстона ва конструктив руҳда ўтган учрашув якунида тизимли мулоқотни давом эттириш, барқарор ривожланиш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш, умуман ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган лойиҳаларни давом эттиришга келишиб олинди.

7 мая текущего года Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзила Нарбаева провела встречу с исполняющим обязанности постоянного координатора ООН в Узбекистане Консуэло Видал Брюс.
В ходе беседы обсуждались текущее состояние и перспективы сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и его специализированными учреждениями. В частности, внимание уделено вопросам достижения Целей устойчивого развития, обеспечения гендерного равенства, а также экологическим проблемам, в том числе смягчению последствий Аральской трагедии
Отмечалось, что усилия Узбекистана по решению актуальных вопросов регионального и глобального значения, инициативы, выдвигаемые Президентом страны по актуальным вопросам международной повестки дня, всецело поддерживаются ООН. Это, в свою очередь, означает, что отношения с этой авторитетной структурой последовательно развиваются.
Г-жа Консуэло Видал Брюс высоко оценила проводимые в Узбекистане социально-экономические реформы, отметила, что сотрудничество республики с ООН вышло на новый уровень.
По завершении встречи, прошедшей в дружеской обстановке, достигнута договоренность о продолжении системного диалога, расширении проектов, направленных на устойчивое развитие, защиту и поощрение прав человека и в целом, укрепление сотрудничества.