Жорий йилнинг 7 январь куни Сенатнинг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитаси мажлисида бир қатор қонунлар дастлабки тарзда муҳокама қилинди.
Мажлисда сенаторлар, маҳаллий Кенгашлар доимий комиссиялари раислари, Ёшлар парламенти аъзолари, Қўмита ҳузуридаги экспертлар гуруҳи аъзолари, қонун ташаббускорлари, мутасадди вазирлик ва идоралар ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
“Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтиришга қаратилган ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар натижасида суд-тергов амалиётида инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини таъминлашга қаратилган илғор ва самарали механизмлар йўлга қўйилмоқда.
Жумладан, мазкур Қонун билан жиноят содир этганликда айбланаётган шахснинг эркинлик ва шахсий дахлсизликка оид конституциявий ҳуқуқларини суд томонидан ишончли таъминлаш мақсадида жиноят ишлари бўйича туман, шаҳар судларида тергов судьяси лавозими жорий этилмоқда.
Тергов судьялари томонидан жиноят ишлари бўйича судга қадар иш юритиш босқичида процессуал қарорларга санкция бериш ва маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларни кўриб чиқиш масалаларини қонунчиликда белгилаш учун тергов судьяларининг ваколатлари жумласига киритилган ишларни кўриб чиқиш асослари ҳамда тартибини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Муҳокама давомида сенаторлар томонидан Қонуннинг қабул қилиниши тергов фаолиятида шахснинг ҳуқуқ ва эркинликларини ишончли ҳимоя қилиш кафолатларини янада кучайтиришга хизмат қилиши таъкидланди.
Шунингдек, Қўмита мажлисида “Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Қонунни ҳам кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаментининг зиммасига бюджет тўғрисидаги қонунчилик бузилишларининг профилактикасини таъминлаш, иқтисодий жиноятларни ўз вақтида фош этиш, ҳар томонлама, тўлиқ ва холисона тергов қилиш соҳасида қўшимча вазифалар юклатилди.
Ўз навбатида, муҳокамадаги Қонун билан Жиноят-процессуал кодекси ва “Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида”ги Қонунга Департаментнинг жиноят ишлари бўйича терговни юритиш борасидаги ваколатлари аниқлаштирилишини назарда тутувчи ўзгартириш ва қўшимчалар киритилаётганлиги таъкидланди.
Шунингдек, Қонунга мувофиқ Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекс ва Бюджет кодексга Иқтисодиёт ва молия вазирлиги давлат молиявий назорати органларининг ваколатлари Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти Давлат молиявий назорати инспекциясининг зиммасига юклатилишини назарда тутувчи ўзгартиришлар киритилаётганлиги алоҳида қайд этилди.
Муҳокама жараёнида сенаторлар томонидан мазкур Қонун соҳада қонунийликни, қонунлар нормаларининг аниқ ва бир хил қўлланилишини таъминлашга, шунингдек суд-ҳуқуқ соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга хизмат қилиши қайд этилди.

7 января этого года состоялось заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции, на котором предварительно обсужден ряд законов.
В заседании приняли участие сенаторы, председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, члены Молодежного парламента, члены экспертной группы при Комитете, инициаторы законов, представители соответствующих министерств и ведомств, а также средств массовой информации.
Обсуждался Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на дальнейшее усиление гарантий надежной защиты прав и свобод личности».
В результате широкомасштабных реформ в судебно-следственной практике разработаны эффективные механизмы, направленные на обеспечение гарантий защиты прав и свобод человека.
В частности, этим Законом в целях надежного обеспечения судом конституционных прав лица, обвиняемого в совершении преступления, на свободу и личную неприкосновенность в районных, городских судах по уголовным делам введена должность следственного судьи.
Для определения в законодательстве вопросов санкционирования процессуальных решений на стадии досудебного производства по уголовным делам и рассмотрения дел об административных правонарушениях следственными судьями вносятся изменения и дополнения, предусматривающие основания и порядок рассмотрения дел, отнесенных к компетенции следственных судей.
В ходе обсуждения сенаторы отметили, что принятие Закона содействует дальнейшему усилению гарантий надежной защиты прав и свобод личности в следственной деятельности.
На заседании рассмотрен и Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы противодействия экономическим преступлениям».
Отмечалось, что на Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре возложены дополнительные задачи в сфере обеспечения профилактики нарушений бюджетного законодательства, своевременного раскрытия, всестороннего, полного и объективного расследования экономических преступлений.
Подчеркивалось, что обсужденным Законом в Уголовно-процессуальный кодекс и Закон «О противодействии коррупции» вносятся изменения и дополнения, предусматривающие уточнение полномочий Департамента по производству следствия по уголовным делам.
Также отмечалось, что согласно Закону в Кодекс об административной ответственности и Бюджетный кодекс вносятся изменения, предусматривающие возложение полномочий органов государственного финансового контроля Министерства экономики и финансов на Инспекцию государственного финансового контроля Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре.
В ходе обсуждения сенаторы отметили, что Закон служит обеспечению законности, точного и единообразного применения норм законов, а также правовому обеспечению реформ, осуществляемых в судебно-правовой сфере.