Олий Мажлис Сенати Раиси Танзила Нарбаева Нью-Йорк шаҳрида Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Бош котиби Антониу Гутерриш билан учрашув ўтказди.
Ўзбекистон Республикасининг БМТ ва унинг ихтисослашган идоралари билан ҳамкорлигининг ҳозирги ҳолати ва истиқболлари кўриб чиқилди. Хусусан, Барқарор ривожланиш мақсадларига эришиш, гендер тенгликни таъминлаш, шунингдек, экологик муаммолар, жумладан Орол фожиаси оқибатларини юмшатиш масалаларига эътибор қаратилди.
Учрашув давомида Ўзбекистоннинг БМТ билан ўзаро алоқалари тобора кенгайиб бораётгани, иқтисодиёт, илм-фан, соғлиқни сақлаш, экология, маданият ва таълим йўналишларидаги ҳамкорликнинг самарали натижалари алоҳида қайд этилди.
Ўзбекистон БМТ доирасида жаҳон ҳамжамияти томонидан қўллаб-қувватланган, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишга амалий ҳисса қўшаётган ташаббусларни илгари суриб келаётгани қайд этилди. Жумладан, Ўзбекистон ташаббуси билан сўнгги йилларда минтақавий ҳамкорлик, экология, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, БРМга эришишни жадаллаштиришда парламентлараро мулоқотни ривожлантиришга қаратилган БМТ Бош Ассамблеясининг 7 та махсус резолюцияси қабул қилинган.
А.Гутерриш Марказий Осиё мамлакатлари ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ижобий ҳолатида Ўзбекистоннинг муҳим ролига алоҳида тўхталиб ўтди. “Президент Шавкат Мирзиёевнинг саъй-ҳаракатлари билан Марказий Осиё бугун аҳил-иноқ яшамоқда, мамлакатлар барча соҳаларда жадал ҳамкорлик қилмоқда. Ўзбекистон ташаббуси билан минтақа аёллари ҳам фаолияти ишончли қўлларда бўлган Марказий Осиё мамлакатлари етакчи аёлларининг ноёб мулоқоти доирасида бирлаша олди”.
Суҳбат чоғида Ўзбекистон ташаббусларини халқаро майдонда илгари суриш, мамлакатда амалга оширилаётган ислоҳотлар ҳамда минтақавий ҳамкорликни кенгайтиришга доир аниқ таклифларни қўллаб-қувватлашда БМТ билан конструктив ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди.
Самимий ва амалий руҳда кечган мулоқот якунида Ўзбекистон ва БМТ ўртасида барча соҳаларда ўзаро манфаатли муносабатларни янада кенгайтиришга келишиб олинди.

Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева в Нью-Йорке провела встречу с Генеральным секретарем Организации Объединенных Наций Антониу Гутерришем.
Рассмотрены сегодняшнее состояние и перспективы развития сотрудничества Республики Узбекистан с ООН и ее специализированными учреждениями. В частности, внимание уделено вопросам достижения Целей устойчивого развития, обеспечения гендерного равенства, а также смягчения экологических проблем, в том числе последствий Аральской катастрофы.
В ходе встречи особо подчеркивалось, что взаимодействие Узбекистана с ООН все больше расширяется, достигнуты значимые результаты благодаря сотрудничеству в таких сферах, как экономика, наука, здравоохранение, экология, культура и образование.
Отмечалось, что Узбекистан в рамках ООН выдвигает инициативы, которые находят поддержку мирового сообщества и являются практическим вкладом в обеспечение стабильности и устойчивого развития, защиты прав человека. Так, по инициативе Узбекистана в последние годы принято 7 специальных резолюций Генеральной Ассамблеи ООН, направленных на развитие регионального сотрудничества в области экологии, защиты прав человека, межпарламентского диалога в ускорении достижения ЦУР.
А.Гутерриш особо подчеркнул важную роль Узбекистана в сегодняшнем позитивном развитии отношений между странами Центральной Азии. «Благодаря стараниям Президента Шавката Мирзиёева сейчас Центральная Азия живет в гармонии, страны динамично сотрудничают по всем направлениям. По инициативе Узбекистана женщины региона также смогли объединиться в рамках уникального Диалога женщин лидеров стран ЦА, деятельность которого находится в надежных руках».
В ходе беседы состоялся обмен мнениями по конструктивному сотрудничеству с ООН по продвижению инициатив Узбекистана на международной арене, поддержке реализуемых в стране реформ, принятию конкретных шагов по расширению и углублению регионального сотрудничества.
По завершении диалога, прошедшего в дружеской и деловой обстановке, достигнута договоренность относительно дальнейшего расширения взаимовыгодных отношений между Узбекистаном и ООН во всех сферах.