Мамалакатимиз тараққиётининг таянчи сифатида бу йўналишларга катта эътибор қаратилмоқда. Янги олийгоҳлар очилиб, қамров анча кенгайди. Таълим жараёнлари сифат жиҳатидан яхшиланмоқда.
Ўтган йили бакалавриат йўналишлари мақбуллаштирилиб, 1 минг 200 дан ортиқ таълим дастурлари хорижий андозаларга мослаштирилди. Жумладан, битирувчиларга малака талаби тўлиқ янгиланди, қайта тикланувчи энергия манбалари, атроф-муҳит муҳандислиги, биотизимлар муҳандислиги каби замонавий йўналишлар очилди.
Бу йил ҳам қатор муҳим вазифалар белгиланган. Хусусан, яна мингдан ортиқ таълим дастурлари “ТОП-300” университет дастурлари асосида такомиллаштирилади. 45 та таълим дастурлари халқаро аккредитациядан ўтказилади. Олийгоҳларда Регистратор офиси хизматлари билан талабалар тўлиқ қамраб олинади. Дуал таълимга яна 50 минг талаба жалб қилинади.
Олий таълимда илмий салоҳиятни 55 фоизга чиқариш, хорижда 5 минг нафар педагог малакасини ошириш режалаштирилган. Илғор муҳандислик мактабларини 25 тага етказиб, саноат корхоналари билан лойиҳалар қийматини 10 баробар ошириш мақсад қилинган.
Тақдимотда мутасаддилар шу борада амалга ошириладиган ишлар ҳақида ахборот берди.
Маълумки, олий таълимга қабул жараёнида “аввал тест, кейин танлов” тамойилига ўтилди. Давлат гранти талабаларнинг иқтидорига қараб ажратиладиган бўлди. Молиявий мустақиллик берилган 40 та олийгоҳда Регистратор офиси ташкил қилинди. Натижада деканат ва бўлимларда штатлар 20 фоизга қисқариб, 30 та хизмат тури рақамлашди.
Ушбу тажрибадан келиб чиқиб, шундай офисларни бошқа олий ўқув юртларида ҳам очиш, таълим ва илм-фан хизматларини қамраб олган ягона рақамли тизим жорий этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Амалиёт билан уйғунликни кучайтириш мақсадида дуал таълим йўлга қўйилмоқда. Ҳозирда 15 минг талаба 957 та корхонага бириктирилган. Лекин корхоналарда бунга қизиқиш кам. Шу боис дуал таълимда иштирок этаётган корхоналарни рағбатлантириш бўйича таклифлар билдирилди.
2024 йил 20 июнда бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида давлатимиз раҳбари ҳар бир ҳудудда техника олийгоҳи ва илғор муҳандислик мактаблари ташкил қилиш вазифасини қўйган эди. Ҳозиргача Термиз, Андижон ва Қаршида техника университетлари ташкил бўлди. Шунингдек, 8 та муҳандислик мактаби очилди.
Йиғилишда Нукус, Бухоро, Фарғона ва Наманган техника университетларини ташкил этиш лойиҳалари тақдимот қилинди. Унга кўра, янги йўналишлар очилиб, хорижий дастурлар татбиқ қилинади, талабаларнинг илмий-инновацион жараёнларда иштироки кенгайтирилади, олийгоҳларга саноат ҳамкорлари бириктирилади.
Умуман, бу йўналишдаги 35 та муассасани йириклаштириш ҳисобига, 22 та техника университети ташкил қилинади. Шу йил охиригача яна 17 та муҳандислик мактаби очилади.
Сўнгги йилларда олий ўқув юртларида илмий салоҳият 41 фоиздан 45 фоизга ошган. Лекин, аксарият илмий тадқиқотлар саноат ва ишлаб чиқаришдаги замонавий тенденцияларни қамраб олмаяпти.
Шу боис докторантура квотасини тақсимлашда иқтисодиётнинг драйвер соҳаларига аҳамият қаратиш, илмий даража ва унвонлар олиш тартибини такомиллаштириш бўйича кўрсатмалар берилди. Педагоглар касбий маҳоратини оширишни янги босқичга олиб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Ёшлар тарбиясида ахлоқ ва спорт ҳам муҳим. Бу борада “Беш ташаббус”, “Маърифат улашиб”, “Талабалар спорт лигаси”, “Заковат” каби ҳаракатлар йўлга қўйилган. Бундай маънавий-маърифий, спорт ва интеллектуал лойиҳалар билан талабаларни тўлиқ қамраб олиш, ёшларда ватанпарварлик руҳини кучайтириш тадбирлари юзасидан ахборот берилди.

Как опоре развития нашей страны этому направлению уделяется особое внимание. Открыты новые вузы, охват высшим образованием существенно расширился. Наряду с этим осуществляются качественные изменения в учебном процессе.
В прошлом году были оптимизированы направления бакалавриата, свыше 1,2 тысячи образовательных программ приведены в соответствие с зарубежными стандартами. В частности, полностью обновлены квалификационные требования к выпускникам, открыты современные направления, такие как возобновляемые источники энергии, инженерия окружающей среды, инженерия биосистем. До следующего учебного года предстоит обновить еще тысячу образовательных программ и учебников.
На текущий год запланирован ряд важных мер. В частности, более 2 тысяч образовательных программ будут усовершенствованы на основе программ университетов из топ-300 вузов. 45 образовательных программ пройдут международную аккредитацию. Весь студенческий контингент будет охвачен услугами офисов регистратора, в дуальное образование будут вовлечены еще 50 тысяч студентов.
Предусмотрено довести научный потенциал в высшем образовании до 55 процентов и повысить квалификацию 5 тысяч педагогов за рубежом. Также планируется увеличить число передовых инженерных школ до 25 и в 10 раз повысить стоимость совместных проектов с промышленными предприятиями.
На презентации ответственные лица доложили о планах на перспективу.
Как известно, при приеме в вузы введен принцип «сначала тест, потом выбор», а государственные гранты теперь распределяются с учетом способностей студентов. В 40 вузах, получивших финансовую самостоятельность, созданы офисы регистратора. В результате штат деканатов и отделов был сокращен на 20 процентов, а 30 видов услуг переведены в цифровой формат.
Исходя из этого опыта даны поручения создать аналогичные офисы в других вузах и внедрить единую цифровую систему, охватывающую образовательные и научные услуги.
Для углубления интеграции обучения и практики внедряется дуальное образование. В настоящее время 15 тысяч студентов прикреплены к 957 предприятиям. Однако интерес предприятий к такой форме сотрудничества пока невысок. В связи с этим предложено стимулировать предприятия, участвующие в дуальном обучении.
На видеоселекторном совещании 20 июня 2024 года глава государства поручил создать технический вуз и передовые инженерные школы в каждом регионе. К настоящему времени открыты технические университеты в Термезе, Андижане и Карши, а также 8 инженерных школ.
На совещании были представлены проекты по созданию технических университетов в Нукусе, Бухаре, Фергане и Намангане. В рамках этих проектов предусмотрено открытие новых направлений, внедрение зарубежных программ, расширение участия студентов в научно-инновационной работе и привлечение к вузам промышленных партнеров.
В целом за счет укрупнения 35 учебных заведений планируется создать 22 технических университета. До конца года намечено открыть еще 17 инженерных школ.
В последние годы научный потенциал вузов вырос с 41 до 45 процентов. Однако большинство научных исследований не охватывает современные тенденции в промышленности и производстве.
К примеру, за последние два года 25 процентов валовой добавленной стоимости сформировано в промышленности, 22 процента – в сельском хозяйстве. При этом лишь 14 процентов защищенных диссертаций посвящены проблемам промышленности и всего 4 процента – вопросам сельского хозяйства.
В связи с этим дано указание при распределении квот докторантуры уделять больше внимания драйверным отраслям экономики и усовершенствовать порядок присвоения ученых степеней и званий. Отмечена необходимость вывести на новый уровень повышение профессионального мастерства педагогов.
Воспитание молодежи также требует особого внимания к вопросам просвещения и спорта. В этом направлении реализуются программы «Пять инициатив», «Maърифат улашиб», «Студенческая спортивная лига», «Заковат» и другие. На совещании доложено о мерах по полному охвату студентов духовно-просветительскими, спортивными и интеллектуальными проектами, а также по укреплению патриотических чувств у молодежи.