Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Германия Федератив Республикаси Федерал Канцлери Олаф Шольц 15-16 сентябрь кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлди.
Ташрифнинг асосий тадбирлари Самарқанд шаҳридаги Конгресс марказида ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Федерал Канцлери Олаф Шольц юзма-юз мулоқот қилдилар. Икки давлат ўртасидаги ҳамкорликни ривожлантириш масалалари делегациялар иштирокида кенгайтирилган таркибдаги учрашувда атрофлича муҳокама қилинди.
Музокаралар якуни бўйича Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федератив Республикаси Федерал Канцлери Олаф Шольц Қўшма декларацияни қабул қилдилар. Шунингдек, икки томонлама 8 та ҳужжат, жумладан, миграция ва мобиллик соҳасида ҳар томонлама шериклик тўғрисида ҳукуматлараро битим, ўта муҳим минераллар соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида қўшма декларация, транспорт соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим имзоланди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц 16 сентябрь куни Самарқанд шаҳрида икки мамлакатнинг етакчи компания ва банклари вакиллари билан учрашув ўтказдилар.
Тадбирда Германия Иқтисодиёт ва иқлимни муҳофаза қилиш вазирлиги парламент давлат котиби Михаэл Келлнер, Германия иқтисодиётининг Шарқий қўмитаси бошқарувчи директори Михаэл Хармс, “KNAUF”, “CLAAS”, “Mangold Consulting”, “Gunter Papenburg”, “Siemens Energy”, “Linde Group”, “Aurubis”, “FALK PORSCHE”, “Меtsо”, “Edison technologies”, “Ernst Klett”, “Siemens Healthineers”, “Herrenknecht”, “DB Engineering & Consulting”, “Svevind Energy Group”, “Rhenus”, “HMS Bergbau”, “Textima” каби етакчи компаниялар ҳамда “KfW Development Bank”, “AKA Bank” банкларининг раҳбарлари ва вакиллари иштирок этди.
Давлатимиз раҳбари учрашувнинг иштирокчиларини самимий қутлаб, тадбир тарихий Самарқанд шаҳрида ўтказилаётгани рамзий маънога эга эканини таъкидлади.
Кеча бўлиб ўтган олий даражадаги самарали музокаралар якунларига юксак баҳо берилди. Уларда Янги Ўзбекистон тараққиётининг иқтисодиёт тармоқларини чуқур трансформация ва модернизация қилиш бўйича асосий устувор йўналишлари қўллаб-қувватлангани алоҳида қайд этилди.
Германиянинг етакчи компания ва банклари билан Саноат ва технологик шериклик бўйича қабул қилинган стратегик дастур доирасида қўшма инвестиция лойиҳалари ва савдо шартномаларини қўллаб-қувватлаш ҳамда жадаллаштириш бўйича комплекс чора-тадбирларни ишлаб чиқиш тўғрисидаги келишувларга эришилгани учрашувнинг асосий натижаси бўлгани таъкидланди.
Ўзбекистон ва Германия ишбилармон доираларининг фаол ва амалий иштирокида ўзаро манфаатли шерикликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди. Бу "яшил энергетика", кимё саноати, "яшил водород" ишлаб чиқариш, машинасозлик, электротехника, тўқимачилик, фармацевтика саноати ва бошқа соҳаларда саноат кооперациясини назарда тутади.
Бундан ташқари, ўта муҳим минерал ресурслар конларини ўзлаштириш ва уларни чуқур қайта ишлаш, кейинчалик Германия ва учинчи мамлакатлар бозорларига экспорт қилиш учун юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришда Германия компанияларининг иштироки истиқболли йўналиш сифатида белгиланди.
Энергетика, транспорт-коммуникация, коммунал ва туризм инфратузилмаси объектларини модернизация қилиш, саноат ва хизмат кўрсатиш корхоналарини хусусийлаштириш дастурида иштирок этиш, шунингдек, мамлакатимизда соғлиқни сақлаш, таълим ва экология соҳаларида ижтимоий аҳамиятга эга лойиҳаларни амалга ошириш ҳам ҳамкорликнинг асосий йўналишларига киради.
Учрашувда Президентимиз Германия бизнесининг Ўзбекистондаги йирик компаниялар билан яқин ҳамкорлигини йўлга қўйиш муҳимлигига алоҳида эътибор қаратди.
Шу маънода, қурилиш материаллари ишлаб чиқариш, металлургия, энергетика, кимё, транспорт инфратузилмаси, қишлоқ хўжалиги ва машинасозлик, тиббиёт ва бошқа соҳаларда янги ташаббусларни ишлаб чиқиш ва қўшма лойиҳаларни амалга оширишни давом эттириш кераклиги таъкидланди.
– Учрашувимизни янги форматда ташкил этдик. Ўзбекистон томонидан, асосан, сўнгги йилларда мустаҳкам оёққа туриб олган ва Германия бизнесининг муносиб ҳамкори бўлган хусусий сектор вакиллари иштирок этмоқда, – деди Шавкат Мирзиёев.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти барча иштирокчиларга белгиланган режаларни амалга оширишда катта муваффақиятлар тилади.
Ўз навбатида, Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц мамлакатимиз билан кўп қиррали муносабатлар изчил ривожланаётганини юқори баҳолаб, мавжуд шериклик алоқаларини мустаҳкамлаш муҳимлигини таъкидлади ҳамда Германия ишбилармон доиралари вакилларини қўшма лойиҳалар ва ташаббусларни амалга оширишда дадил иштирок этишга чақирди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти ва Германия Федератив Республикаси Канцлери қўшма Бошқарув кадрларини тайёрлаш мактабининг очилишига бағишланган маросимда иштирок этдилар.
Лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Давлат бошқаруви академияси ва Давлат хизматини ривожлантириш агентлиги томонидан Ханнс Зайдел жамғармаси ҳамда Бавария давлат бошқаруви мактаби билан ҳамкорликда амалга оширилди.
Мутасаддилар видеоалоқа орқали етакчиларга лойиҳа ҳақида батафсил маълумот бердилар. Унинг асосий мақсад ва вазифалари мамлакатимиз ҳудудларида бошқарув кадрларининг ижтимоий-иқтисодий ривожланиш, хорижий инвестицияларни жалб этиш ва илғор технологияларни ўзлаштириш борасидаги салоҳиятини оширишдан иборат.
Ўзбекистон – Германия саммити якунида дарахт экиш маросими бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц Конгресс марказидаги хиёбонда биргаликда дарахт экдилар.
Бу Ўзбекистон – Германия кўп қиррали муносабатларида янги босқич бошлангани, халқларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик ришталари мустаҳкамланиб бораётганининг рамзи бўлди.
Германия Федерал Канцлери Олаф Шольц Самарқанддаги Халқаро туризм академиясига ташриф буюрди.
2023 йилда Самарқанд шаҳрида БМТ Жаҳон сайёҳлик ташкилоти Бош Ассамблеясининг 25-сессияси доирасида очилган академия туризм соҳасини ривожлантириш бўйича юқори малакали ва талаб юқори бўлган мутахассисларни тайёрлаш маркази сифатида фаолият кўрсатмоқда.
Академияда яқинда биринчи академик йил бошланди ва битта дастур – меҳмондўстлик менежменти бўйича 20 нафар тингловчи сабоқ олмоқда. 2025 йил январдан эса яна 200 нафар мутахассис тайёрланади. Иккинчи академик йилдан бошлаб мавжуд уч йўналишда 60 нафар тренер ва 1200 нафар мутахассис ўқитилади.
Ўқув муассасаси битирувчиларига БМТ Туризм ташкилотига аъзо давлатлар томонидан эътироф этиладиган дипломлар берилади.
Олий мартабали меҳмон академияда яратилган шароитлар ҳамда Ўзбекистонда замонавий сайёҳлик инфратузилмасини барпо этиш бўйича амалга оширилаётган кенг кўламли ишлар билан танишди.
Шу билан Германия Федератив Республикаси Федерал Канцлери Олаф Шольцнинг мамлакатимизга расмий ташрифи якунланди.
Айтиш мумкинки, мазкур ташриф ўзаро ишонч ва ҳурматга асосланган, қоғоздан амалий жараёнларга ўтган Ўзбекистон – Германия муносабатларининг янги даврида навбатдаги муҳим қадам бўлди.

По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Федеральный канцлер Федеративной Республики Германия Олаф Шольц 15-16 сентября посетил нашу страну с официальным визитом.
Основные мероприятия визита прошли в Конгресс-центре города Самарканда.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный канцлер Федеративной Республики Германия Олаф Шольц провели беседу тет-а-тет. На расширенной встрече с участием делегаций были подробно обсуждены вопросы развития двустороннего сотрудничества.
По итогам переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный канцлер Федеративной Республики Германия Олаф Шольц приняли совместную декларацию. Также было подписано 8 двусторонних документов, в том числе межправительственное соглашение о всестороннем партнерстве в сфере миграции и мобильности, совместная декларация о сотрудничестве в области критических минералов, соглашение о сотрудничестве в сфере транспорта.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц 16 сентября провели совместную встречу с представителями ведущих компаний и банков двух стран в городе Самарканде.
В мероприятии приняли участие парламентский госсекретарь Министерства экономики и защиты климата Германии Михаэль Келлнер, управляющий директор Восточного комитета немецкой экономики Михаэль Хармс, руководители и представители ведущих компаний KNAUF, CLAAS, Mangold Consulting, Gunter Papenburg, Siemens Energy, Linde Group, Aurubis, FALK PORSCHE, Metso, Edison technologies, Ernst Klett, Siemens Healthineers, Herrenknecht, DB Engineering & Consulting, Svevind Energy Group, Rhenus, HMS Bergbau, Textima, а также банков KfW Development Bank, AKA Bank и других.
Глава нашего государства, искренне поприветствовав всех участников встречи, подчеркнул символичность ее проведения в историческом городе Самарканде.
Дана высокая оценка итогам состоявшихся 15 сентября плодотворных переговоров на высшем уровне, в ходе которых были поддержаны ключевые приоритеты развития Нового Узбекистана по глубокой трансформации и модернизации отраслей экономики.
Подчеркнуто, что главными итогами встречи стали договоренности о разработке комплекса мер по поддержке и ускорению совместных инвестиционных проектов и торговых контрактов в рамках принятой стратегической Программы промышленного и технологического партнерства с ведущими компаниями и банками Германии.
Обозначены приоритетные сферы взаимовыгодного партнерства при активном и практическом участии деловых сообществ Узбекистана и Германии. Речь идет о промышленной кооперации в области «зеленой энергетики», химической отрасли, производстве «зеленого водорода», машиностроения, электротехнической, текстильной, фармацевтической промышленности и других сферах.
Кроме того, перспективным направлением обозначено участие немецких компаний в освоении месторождений критических минеральных ресурсов и их глубокой переработке, выпуске продукции с высокой добавленной стоимостью с последующим экспортом в Германию и на рынки третьих стран.
Среди основных направлений – модернизация объектов энергетической, транспортно-коммуникационной, коммунальной, туристической инфраструктуры, участие в программе приватизации промышленных и сервисных предприятий, а также реализация социально значимых проектов в сфере здравоохранения, образования и экологии в нашей стране.
В ходе встречи Президент Узбекистана отдельно остановился на важности установления тесного партнерства германского бизнеса с представителями крупных узбекских компаний.
В данном контексте подчеркнута важность разработки новых проектных инициатив и продолжения реализации совместных проектов в области производства строительных материалов, металлургии, энергетики, химии, транспортной инфраструктуры, сельском хозяйстве и машиностроении, медицине и других.
– Мы организовали нашу встречу в новом формате. С узбекской стороны участвуют в основном представители частного сектора, которые за последние годы крепко «встали на ноги» и являются достойными партнерами немецкого бизнеса, – сказал Шавкат Мирзиёев.
В завершение выступления Президент Узбекистана пожелал всем присутствующим больших успехов в реализации намеченных планов.
В свою очередь Федеральный Канцлер Германии Олаф Шольц, высоко оценив устойчивый характер развития многоплановых отношений с нашей страной, подчеркнул важность укрепления имеющихся деловых контактов и призвал представителей деловых кругов Германии смело участвовать в реализации совместных проектов и инициатив.
После этого Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц приняли участие в церемонии запуска совместной Школы подготовки управленческих кадров.
Проект реализован Академией государственного управления и Агентством развития государственной службы при Президенте Республики Узбекистан совместно с Фондом Ханнса Зайделя и Баварской школой государственного управления.
Ответственные лица посредством видеоконференцсвязи представили лидерам подробную информацию об основных целях и задачах проекта – это повышение потенциала управленческих кадров в регионах страны в области социально-экономического развития, привлечение иностранных инвестиций и передовых технологий.
В завершение узбекско-германского саммита состоялась церемония совместной посадки дерева.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц вместе посадили дерево на аллее Конгресс-центра.
Церемония стала символом начала нового этапа узбекско-германских многоплановых отношений, укрепляющихся уз дружбы и партнерства между нашими народами.
Федеральный канцлер Германии Олаф Шольц посетил Международную академию туризма.
Академия, открытая в 2023 году в рамках 25-й юбилейной сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации ООН в городе Самарканде, функционирует как важный международный центр подготовки востребованных высококвалифицированных специалистов в области развития индустрии туризма.
Недавно в Академии начался первый академический год, 20 слушателей обучаются по одной программе – гостиничному менеджменту. С января 2025 года начнется обучение еще 200 специалистов. Со второго академического года по трем существующим направлениям пройдут обучение 60 тренеров и 1200 специалистов.
Выпускники образовательного учреждения получают дипломы, признаваемые государствами-членами указанной отраслевой организации системы ООН.
Высокий гость был ознакомлен с созданными в Академии условиями и проводимой в Узбекистане широкомасштабной работой по созданию современной туристической инфраструктуры.
На этом официальный визит Федерального канцлера Федеративной Республики Германия Олафа Шольца в нашу страну завершился.
Можно сказать, что данный визит стал очередным важным событием в новую эпоху узбекско-германских отношений, основанных на взаимном доверии и высоком уважении.