Бугун, 11 февраль куни Сенатнинг Ёшлар, хотин-қизлар, маданият ва спорт масалалари қўмитаси мажлиси бўлиб ўтди.
Унда сенаторлар, вазирлик ва идоралар масъуллари, экспертлар, шунингдек, ҳудудлардан маҳаллий Кенгашларнинг Ёшлар сиёсати, маданият ва спорт масалалари комиссиялари ҳамда Ёшлар парламенти аъзолари иштирок этди.
Мажлисда “Оила ва хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги Қонун муҳокама қилинди.
Қонун билан Оила кодекси, Уй-жой кодекси, шунингдек, “Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида”ги Қонунга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Қонунда оилавий (маиший) зўравонликдан жабр кўрганларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилишни янада кучайтириш ҳамда бундай ҳолатлар такрорланишининг олдини олишга қаратилган нормалар назарда тутилмоқда.
Жумладан, никоҳдан ажратиш тўғрисидаги ишлар кўриб чиқилаётганда суд оилавий (маиший) зўравонлик жиноятидан жабрланган шахснинг талабига кўра ярашиш учун муҳлат тайинламаслиги белгиланмоқда.
Никоҳдан ажратиш масаласи ўз вақтида ҳал қилинмаслиги айрим ҳолларда аёлларнинг ўз жонига қасд қилиши, бевақт ўлими каби аянчли оқибатларни келтириб чиқармоқда.
Бу норманинг амалиётга жорий этилиши мунтазам тазйиқ ва зўравонлик ҳолатлари бўлган низоли оилаларда оғир жиноятлар содир бўлишининг олдини олади.
Бундан ташқари, Қонун билан Уй-жой кодексига қўшимча киритилиб, турар жойдан фойдаланиш ҳақидаги низолар кўриб чиқилаётганда суд тарафларнинг келишувига асосан мулкдорнинг ташаббусига кўра турар жойга мажбурий тартибда киритилаётган тарафни мулкдорга тегишли мутаносиб шароитларга эга бўлган бошқа турар жойга киритиш ёки ижарага олинган турар жой учун ижара ҳақини тўлаш мажбуриятини мулкдорнинг зиммасига юклатиши мумкинлиги назарда тутилмоқда.
Ушбу Қонуннинг қабул қилиниши хотин-қизлар ҳуқуқларини янада мустаҳкамлашга, уларнинг турар-жой масалаларини қонуний ҳал қилишга хизмат қилади.

Сегодня, 11 февраля, состоялось заседание Комитета Сената по вопросам молодежи, женщин, культуры и спорта.
В нем приняли участие сенаторы, ответственные работники министерств и ведомств, эксперты, а также представители местных Кенгашей по вопросам молодежной политики, культуры и спорта, члены Молодежного парламента.
На заседании обсуждался Закон «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы поддержки семьи и женщин».
Законом вносятся изменения и дополнения в Семейный кодекс, Жилищний кодекс, а также в Закон «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин».
Закон предусматривает нормы, направленные на дальнейшее усиление защиты прав лиц, пострадавших от семейного (бытового) насилия и предупреждение повторения подобных случаев.
Так, устанавливается, что при рассмотрении дел
о расторжении брака суд по требованию лица, пострадавшего
от преступления – семейного (бытового) насилия, не назначает срок
для примирения.
Несвоевременное решение вопроса расторжения брака в некоторых случаях приводит к таким трагическим последствиям, как совершение суицида и преждевременная смерть женщин.
Внедрение данной нормы в практику позволит предотвратить совершение тяжких преступлений в конфликтных семьях, где регулярно происходят случаи притеснения и насилия.
Кроме того, Законом в Жилищный кодекс вносится дополнение, предусматривающие, что суд при рассмотрении споров о пользовании жилым помещением на основании соглашения сторон по инициативе собственника жилого помещения может возложить на собственника обязанность заселить сторону, вселяемую в жилое помещение в принудительном порядке, в другое жилое помещение, принадлежащее собственнику жилого помещения, с равноценными условиями или вносить арендную плату за арендованное жилое помещение.
Принятие данного Закона служит дальнейшему укреплению прав женщин, правовому решению их жилищных вопросов.