Сенатнинг эллик бешинчи ялпи мажлисида Ўзбекистон учун устувор бўлган халқаро рейтинг ва индекслар рўйхатини тасдиқлаш тўғрисидаги масала кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, сўнгги 4 йилда мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ҳамда сиёсий-ҳуқуқий соҳаларига оид халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш бўйича Президентимизнинг бир қатор фармон ва қарорлари қабул қилинган.
Улар орасида 2020 йил 2 июндаги “Ўзбекистон Республикасининг халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрнини яхшилаш ҳамда давлат органлари ва ташкилотларида улар билан тизимли ишлашнинг янги механизмини жорий қилиш тўғрисида”ги ПФ-6003-сонли Фармони юртимизда бу йўналишда амалга оширилаётган ишларни янги босқичга кўтаришда муҳим дастуриламал бўлди.
Ўтган давр мобайнида ижтимоий-иқтисодий ва сиёсий-ҳуқуқий соҳаларда олиб борилган ислоҳотлар натижасида бир қатор халқаро рейтингларда ижобий кўрсаткичларга эришилди.
Хусусан, иқтисодиётнинг либераллашуви ва қулай инвестиция муҳитининг яратилиши натижасида Иқтисодий эркинлик индексида мамлакатимиз ўрни 5 поғонага кўтарилиб, 178 та мамлакат орасида 109-ўринни эгаллади. Сўнгги 7 йилда эса Ўзбекистон ўз кўрсаткичларини 57 поғонага яхшилади.
Шунингдек, иқтисодиёт тармоқлари ва ижтимоий соҳада, шу жумладан қишлоқ хўжалиги, энергетика, қурилиш, таълим, соғлиқни сақлаш ва бошқа кўплаб соҳаларда олиб борилган инновацион ва технологик ривожланиш Ўзбекистоннинг Глобал инновациялар индексидаги кўрсаткичларининг яхшиланишига олиб келди. Ўзбекистон мазкур Индексда 132 та давлат орасида 93-ўриндан 82-ўринга кўтарилди.
Давлат хизматларининг рақамлаштирилиши, давлат органлари фаолиятига электрон технологияларнинг кенг жорий қилиниши натижасида Электрон ҳукуматни ривожлантириш рейтингида республикамиз ўз кўрсаткичини 18 поғонага яхшилаб, 193 та давлат орасида 69-ўринни эгаллади ва бу борада “жуда юқори ривожланаётган” мамлакатлар қаторига кирди.
Бундан ташқари, коррупцияга қарши курашиш борасида олиб борилаётган кенг кўламли ислоҳотлар Коррупцияни қабул қилиш индексидаги мамлакатимиз кўрсаткичларига ижобий таъсир кўрсатди. Жумладан, ушбу Индексда 180 та давлат орасида Ўзбекистон кўрсаткичларини 2020 йилда 146-ўриндан 2024 йилда 121-ўринга олиб чиқишга эришилди. Умуман олганда, сўнгги 7 йилда Индексдаги мамлакатимиз ўрни 36 поғонага яхшиланди.
Мамлакатимизда ҳуқуқ устуворлигини таъминлаш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш борасида олиб борилган ислоҳотлар натижасида Ҳуқуқ устуворлиги индексида Ўзбекистон сўнгги уч йилда ўз кўрсаткичларини 14 поғонага яхшилаб, 142 та мамлакат орасида 78-ўринни эгаллади.
Шу билан бирга, республикамизнинг халқаро майдондаги мавқеини янада ошириш, халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлашда ихчам ва натижага йўналтирилган тизимни жорий қилиш ҳамда парламент ваколатларини кенгайтириш мақсадида 2024 йил 19 июнда “Халқаро рейтинг ва индекслар билан ишлаш тизимини такомиллаштириш ҳамда ушбу соҳада парламент назоратини кучайтириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида” Президентнинг ПФ–91-сонли Фармони қабул қилинди.
Фармон билан Олий Мажлис Сенати томонидан устувор халқаро рейтинг ва индексларнинг рўйхатини ҳамда самарадорликнинг энг муҳим кўрсаткичларини тасдиқлаш белгиланди.
Мажлис давомида мамлакатимиз учун 15 та устувор бўлган халқаро рейтинг ва индекслар ва уларга масъул вазирлик ва идоралар рўйхати ҳамда 2030 йилга қадар мақсадли кўрсаткичлар ишлаб чиқилганлиги қайд этилиб, Ўзбекистон Республикасининг устувор халқаро рейтинг ва индекслардаги ўрни яхшиланиши тўғрисидаги миллий маърузани тайёрлаш юзасидан тегишли вазифалар белгиланди.
Сенаторларнинг фикрича, халқаро рейтинг ва индекслар муайян соҳа, йўналиш ва тармоқларни турли йўллар билан аниқлаш воситаси ҳисобланиб, улар мамлакатларнинг жаҳон ҳамжамиятидаги ўрни ва мавқеини белгилашда, олиб борилаётган ислоҳотларга холис баҳо беришда муҳим аҳамият касб этади.

Утвержден перечень приоритетных для нашей страны международных рейтингов и индексов и определены целевые показатели
На пятьдесят пятом пленарном заседании Сената был рассмотрен вопрос об утверждении приоритетных для Узбекистана международных рейтингов и индексов.
Отмечалось, что за последние 4 года был принят ряд указов и постановлений Президента по повышению статуса нашей страны в международных рейтингах и индексах, касающихся социально-экономической и политико-правовой сфер.
Среди них Указ Президента Республики Узбекистан от 2 июня 2020 года № УП-6003 «Об улучшении позиций Республики Узбекистан в международных рейтингах и индексах, а также внедрении нового механизма системной работы с ними в государственных органах и организациях», который стал важной программой, поднявшей на новый уровень работу, проводимую в стране в этом направлении.
За прошедший период в результате реформ в социально-экономической и политико-правовой сферах достигнуты положительные результаты по ряду международных рейтингов.
В частности, благодаря либерализации экономики и созданию благоприятного инвестиционного климата в Индексе экономической свободы наша страна поднялась на 5 позиций, заняв 109-е место среди 178 стран. А за последние 7 лет Узбекистан улучшил свои показатели на 57 пунктов.
Кроме того, инновационное и технологическое развитие отраслей экономики и социальной сферы, включая сельское хозяйство, энергетику, строительство, образование, здравоохранение, привело к улучшению показателей Узбекистана в Глобальном индексе инноваций. Узбекистан среди 132 стран поднялся в этом индексе с 93-ей ступени на 82-ю.
Благодаря цифровизации государственных услуг, широкому внедрению электронных технологий в деятельность государственных органов в рейтинге развития электронного правительства республика улучшила свой показатель на 18 позиций и заняла 69 место среди 193 государств, войдя в число стран с «очень высоким уровнем развития».
Кроме того, широкомасштабные реформы по противодействию коррупции положительно повлияли на показатели нашей страны в Индексе восприятия коррупции. В частности, в этом Индексе среди 180 государств удалось вывести показатели Узбекистана со 146 места в 2020 году на 121 место в 2024 году. В целом, за последние 7 лет статус нашей страны в Индексе повысился на 36 пунктов.
Благодаря проведенным в стране реформам по обеспечению приоритета права, защите прав и свобод человека в Индексе приоритета права Узбекистан за последние три года улучшил свои показатели на 14 пунктов и занял 78 место среди 142 стран.
Вместе с тем, в целях дальнейшего улучшения позиции республики на международной арене, внедрения компактной и ориентированной на результат системы работы с международными рейтингами и индексами, а также расширения полномочий парламента 19 июня 2024 года был принят Указ Президента № УП–91 «О дополнительных мерах по совершенствованию системы работы с международными рейтингами и индексами и усилению парламентского контроля в данной сфере».
Указом предусмотрено утверждение Сенатом Олий Мажлиса перечня приоритетных международных рейтингов и индексов, а также важнейших показателей эффективности.
В ходе заседания отмечалось, что для нашей страны разработаны 15 приоритетных международных рейтингов и индексов и перечень ответственных за них министерств и ведомств, а также определены целевые показатели до 2030 года, намечены соответствующие задачи по подготовке Национального доклада об улучшении позиции Республики Узбекистан в приоритетных международных рейтингах и индексах.
По мнению сенаторов, международные рейтинги и индексы являются инструментом, определяющим те или иные сферы, направления и отрасли различными способами, и играют важную роль в определении позиции и положения стран в мировом сообществе, объективной оценке проводимых реформ.