Кўксарой қароргоҳида 24 июнь куни мамлакатимизга давлат ташрифини амалга ошираётган Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсухни расмий кутиб олиш маросими бўлди.
Юртимизда кўплаб халқаро мусиқий танловлар ўтказилади. Бундай тадбирларда Мўғулистон бадиий жамоалари фаол иштирок этувчилар сирасига киради. Уларнинг оҳанглари қулоққа бегона туюлмайди, сўзларини тушунмасакда, юракка яқин оламиз.
Сиёсий, савдо-иқтисодий алоқаларнинг мустаҳкамлиги, аввало, мана шундай маданий яқинликдан бошланади. Икки мамлакатдаги дўстлик жамиятларининг фаол ҳамкорлиги, ишбилармонлик ва халқаро алоқаларни мустаҳкамлашга қаратилган лойиҳалар изчил ривожланаётгани қувонарли.
Мазкур давлат ташрифи икки томонлама алоқаларимиз ривожига ўзига хос суръат бағишлаши шубҳасиз.
Қароргоҳ олдидаги майдонда фахрий қоровул саф тортди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев олий мартабали меҳмонни самимий кутиб олди ва шоҳсупага таклиф қилди. Ҳарбий оркестр икки мамлакат давлат мадҳияларини ижро этди.
Етакчилар фахрий қоровул сафи олдидан ўтиб, расмий делегациялар аъзоларини қутладилар.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух икки мамлакат расмий делегациялари иштирокида музокара ўтказдилар.
Суҳбат аввалида Мўғулистон Президенти давлатимиз раҳбарига Ўзбекистонга давлат ташрифи билан келиш таклифи ва кўрсатилаётган самимий қабул учун чин дилдан миннатдорлик билдирди.
Мамлакатимиз раҳбари олий мартабали меҳмон ва расмий делегациянинг барча аъзоларини дилдан қутлаб, Мўғулистон Президентининг илк давлат ташрифи Ўзбекистон – Мўғулистон кўп қиррали муносабатларини ривожлантиришда янги саҳифа очишини алоҳида таъкидлади.
Музокаралар давомида мамлакатлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Ҳукуматлар, вазирлик ва идоралар даражасидаги алоқалар ва алмашинувлар фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. Товар айирбошлаш ҳажми ортиб бормоқда. Бугунги саммитга тайёргарлик доирасида ўтказилган сиёсий маслаҳатлашувлар самарали бўлди.
Сиёсий мулоқот ва парламентлараро алоқаларни мустаҳкамлаш, халқаро ташкилотлар доирасида ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттириш, хавфсизлик соҳасида алоқаларни фаоллаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Мўғулистон Ўзбекистоннинг Жаҳон савдо ташкилотига аъзо бўлишини тўлиқ қўллаб-қувватлаган биринчи давлатлардан бўлгани ва тегишли баённомани имзолагани қайд этилди.
Музокаралар давомида савдо-иқтисодий ҳамкорликни чуқурлаштиришга алоҳида эътибор қаратилди. Яқин йилларда ўзаро савдо ҳажмини, энг аввало, талаб юқори бўлган маҳсулотлар номенклатураси ва ҳажмини кенгайтириш ҳисобига 5-10 баробарга ошириш учун салоҳият мавжудлиги таъкидланди.
Шу мақсадда ҳукуматларга товар айирбошлаш ҳажмини ошириш масалалари бўйича қўшма ишчи гуруҳ тузиш, Улан-Батор ва Тошкентда расмий савдо уйларини очиш, Имтиёзли савдо тўғрисидаги битимни имзолашга тайёрлаш ҳамда бозорларга кириш шароитларини ўзаро енгиллаштириш бўйича таклифлар киритиш топширилди.
Бундан ташқари, икки давлат пойтахтларида ўзаро саноат кўргазмалари ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
Давлатимиз раҳбари ўрта муддатли Саноат кооперацияси дастурини қабул қилиш ташаббуси билан чиқди. Ҳамкорликнинг бир қатор йўналишлари аниқлаб олинди.
Бу, аввало, геологик қидирув, хомашё ресурсларини ўзлаштириш ва қайта ишлаш соҳасида ҳамкорлик қилиш, шу жумладан, бу соҳада кадрлар тайёрлашни ташкил этиш.
Мўғулистондан гўшт ва уни қайта ишлашдан олинган маҳсулотларни импорт қилиш, шунингдек, Ўзбекистондан товуқ гўшти, мева-сабзавот ва бошқа қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб бериш бўйича таклифлар тайёрланди.
"Ҳалол" стандартларига мувофиқ гўшт маҳсулотларини ишлаб чиқариш бўйича кластер ташкил этиш ва минтақадаги мамлакатларга экспорт қилиш режалари қўллаб-қувватланди.
Бу йўналишларда, шу жумладан, чорвачилик соҳасида илмий-тадқиқот институтлари ўртасида ҳамкорлик алоқаларини ривожлантириш лозимлиги таъкидланди.
Томонлар хусусий сектор лойиҳаларини амалга оширишга ва бизнес ташаббусларини илгари суришга кўмаклашишга келишиб олдилар.
Шунингдек, энг самарали ва қисқа, шу жумладан, Қирғизистон ва Хитой орқали ўтадиган транспорт йўлакларини биргаликда таҳлил қилиш таклиф қилинди.
Иқтисодий кун тартибидаги барча масалаларни самарали илгари суриш учун Бош вазир ўринбосарлари даражасидаги Ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилишини ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
Маданий-гуманитар алоқалар ва алмашинувларни мустаҳкамлашга ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Турли йилларда Ўзбекистон олий ўқув юртларида таҳсил олган мўғулистонликлар дўстлик ва ҳамкорликнинг ҳақиқий кўприги бўлаётгани таъкидланди.
Энг нуфузли университетлар ўртасида академик алмашинувларни йўлга қўйиш, шунингдек, грантлар асосида иқтидорли мўғулистонлик талабаларни Ўзбекистонда ўқитишни қайта тиклаш бўйича келишувга эришилди.
Бугун Тошкентда машҳур «Морин Хуур» мўғул оркестри иштирокида санъат усталарининг қўшма концерти бўлиб ўтади.
Икки мамлакат ўртасида мавжуд визасиз тартибни инобатга олган ҳолда, қўшма дастурлар ва маҳсулотлар асосида туризм алмашинувларини ривожлантириш муҳимлиги таъкидланди.
Шунингдек, экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш, спорт ва ёшлар соҳаларида ҳамкорлик йўлга қўйилади.
Музокаралар якунида эришилган келишувларни ўз вақтида ва сифатли амалга ошириш бўйича "йўл харитаси"ни тайёрлаш топширилди.
Давлатимиз раҳбари Президент Ухнаагийн Хурэлсухнинг самарали мулоқотни давом эттириш учун Мўғулистонга жавоб ташрифи билан келиш таклифини қабул қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсухнинг самарали музокаралари якунида икки томонлама ҳужжатларни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Етакчилар Давлатлараро муносабатлар ва ҳамкорлик тўғрисидаги қўшма баёнотни имзоладилар.
Давлат ташрифи давомида жами 14 та ҳужжат имзоланди, жумладан:
– Савдо, иқтисодий ва инвестициявий ҳамкорлик тўғрисидаги 2024-2026 йилларга мўлжалланган ҳукуматлараро дастур;
– Туризм соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро битим;
– Ҳаво алоқаси тўғрисида ҳукуматлараро битим;
– Халқаро автомобиль алоқаси тўғрисида ҳукуматлараро битим;
– Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2024-2025 йилларга мўлжалланган ҳамкорлик дастури;
– Хавфсизлик кенгашлари котибиятлари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
– Қишлоқ хўжалиги вазирликлари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Ветеринария ва чорвачилик соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Фанлар академиялари ўртасидаги илмий ҳамкорлик тўғрисида битим;
– Миллий ахборот агентликлари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
– Савдо-саноат палаталари ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
– Қўшма Ишбилармонлар кенгашини ташкил этиш тўғрисида баённома;
– Тошкент ва Улан-Батор шаҳарлари маъмуриятлари ўртасида ҳамкорлик тўғрисида битим.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух олий даражадаги музокаралар якунлари бўйича оммавий ахборот воситалари вакиллари учун баёнот бердилар.
Етакчилар очиқ ва ишчан муҳитда бўлиб ўтган мулоқотнинг самарали натижаларидан мамнун эканликларини, амалий ҳамкорликнинг барча асосий йўналишлари атрофлича кўриб чиқилганини таъкидладилар.
Давлатимиз раҳбари Мўғулистон Президентининг икки томонлама муносабатлар тарихидаги биринчи ташрифи Ўзбекистон – Мўғулистон дўстлигини мустаҳкамлаш ва кўп қиррали ҳамкорликни ривожлантиришга бўлган ўзаро интилишнинг тасдиғи бўлганини қайд этди.
– Мўғулистон биз учун Осиё минтақасидаги анъанавий ва ишончли ҳамкордир. Ўзбекистон – Мўғулистон муносабатлари дўстлик, ўзаро ҳурмат ва қўллаб-қувватлаш тамойилларига асосланган бўлиб, конъюнктурага боғлиқ эмас, – деди Ўзбекистон Президенти.
Давлат раҳбарларининг Самарқанд ва Дубайда бўлиб ўтган учрашувларидан сўнг барча даражалардаги алоқалар фаоллашди. Тизимли сиёсий мулоқот ўрнатилди.
Бундан ташқари, товар айирбошлаш ҳажми изчил ўсиб бормоқда ҳамда етакчи компания ва корхоналар ўртасида ҳамкорлик алоқалари йўлга қўйилмоқда. Бугунги музокаралар чоғида ишлар ҳолати атрофлича таҳлил қилинди, устувор йўналишлар белгиланди ва кенг кўламли ҳамкорликнинг янги кун тартиби келишиб олинди.
Томонлар минтақавий ва халқаро тузилмалар, жумладан, Бирлашган Миллатлар Ташкилоти, Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва бошқалар доирасида яқин мулоқотларни ва ўзаро қўллаб-қувватлашни давом эттиришга келишиб олдилар.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва саноат кооперациясини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди.
Яқин йилларда, биринчи навбатда, талаб юқори бўлган маҳсулотлар номенклатураси ва ҳажмини кенгайтириш орқали товар айирбошлаш ҳажмини ошириш вазифаси қўйилди. Икки мамлакат пойтахтларида савдо уйларини очиш ва жорий йилда саноат кўргазмаларини ўтказиш режалаштирилган.
Мамлакатларимиз бир-бирини самарали тўлдириши мумкин бўлган тармоқларда саноат кооперациясининг аниқ йўналишлари ҳам белгиланди.
Минерал ресурсларни қазиб олиш ва қайта ишлаш, Қорақалпоғистон, Наманган вилояти ва бошқа ҳудудларда чорвачилик мажмуаларини, гўштни қайта ишлаш кластерини ташкил қилиш, енгил саноатда жун ва терини чуқур қайта ишлаш, шунингдек, фармацевтика, соғлиқни сақлаш ва бошқа кўплаб соҳалардаги қўшма лойиҳаларни амалга ошириш шулар жумласидан.
Саноат кооперациясини қўллаб-қувватлаш мақсадида ўзаро инвестицияларни ҳимоя қилиш ва солиққа тортиш принциплари бўйича асосий келишувлар тайёрланади ва қабул қилинади.
Барча иқтисодий масалаларни самарали ҳал қилиш ва лойиҳаларни тезлаштириш учун яқин фурсатда Тошкентда Бош вазирлар ўринбосарлари раислигидаги Ҳукуматлараро комиссия йиғилиши ва Ишбилармонлар кенгашининг таъсис сессияси бўлиб ўтади.
Маданият, санъат, таълим, туризм, ёшлар ва спорт соҳаларида фаол алмашинувларни йўлга қўйишга келишиб олинди.
Бу борада алоҳида ҳамкорлик дастури тайёрланиб, келгуси йилда Тошкент ва Улан-Баторда ўзаро Маданият кунлари ўтказилади.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг етакчи олий таълим муассасаларида мўғулистонлик талабаларни ўқитишни қайта йўлга қўйишни таклиф қилганини маълум қилди.
Шунингдек, мамлакатлар яккакураш спортининг анъанавий турларини оммалаштириш, амалдаги визасиз тартиб шароитида сайёҳлар оқимини ошириш ҳамда иқлим ўзгаришига қарши курашиш масалалари бўйича ҳамкорлик қиладилар.
Келишувларни амалга ошириш мақсадида икки давлат ҳукуматларига комплекс “йўл харитаси”ни тайёрлаш ва унинг ўз вақтида бажарилишини назорат қилиш топширилди.
– Мўғулистон Президентининг Ўзбекистонга биринчи давлат ташрифи ҳақли равишда тарихий бўлди ва кўп қиррали ҳамкорликнинг янги босқичини бошлаб берди. Биргаликдаги катта ишларимизнинг биринчи амалий натижаларини тез фурсатда кўрамиз, деб ишонаман, – деди Ўзбекистон Президенти сўзининг якунида.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух икки мамлакат ишбилармон доиралари вакиллари билан учрашув ўтказдилар.
Тадбирда Мўғулистоннинг MCS Investment, Mongol Basalt, Tavan Bogd Group, Asia Pharma, Khanbogd Cashmere, Erdenezoo Trans, ICT Group, ORDGEO, LBH Technology, NCD Group, Mega Wood, Modern Nomads каби етакчи компаниялари раҳбарлари иштирок этди.
Ўзбекистон томонидан Basalt Uzbekistan, BMB Holding, New Way Industries, Panaev Farms, Ezel Central Asia, Azia Metall Prof, “Жиззах Жун”, Procab ва бошқа хусусий компаниялар қатнашди.
Таъкидлаш лозимки, ишбилармонлик алоқаларини мустаҳкамлашга қаратилган бундай форматдаги учрашув Мўғулистон билан илк бор ўтказилди.
Ўзбекистон Президенти мўғулистонлик етакчи ишбилармонларни ва уларнинг ўзбекистонлик шерикларини самимий қутлар экан, Мўғулистон Президентининг Ўзбекистонга илк давлат ташрифи икки томонлама ҳамкорлик тарихида муҳим аҳамият касб этишини яна бир бор алоҳида таъкидлади.
– Бу сизнинг Ўзбекистон билан савдо-иқтисодий алоқаларни йўлга қўйиш ва мустаҳкамлашга қаратилган қатъий интилишингизни ва алоҳида эътиборингизни яна бир бор тасдиқлайди, – деди мамлакатимиз раҳбари.
Бўлиб ўтган мазмунли ва конструктив музокаралар давомида икки томонлама ҳамкорликнинг барча жиҳатлари атрофлича кўриб чиқилгани, мавжуд захиралар таҳлил қилингани ва янги ўсиш нуқталари аниқлангани қайд этилди.
– Биз мавжуд салоҳият ва имкониятлардан деярли фойдаланмаётганимизни таъкидладик. Шу муносабат билан яқин йилларда ўзаро савдони, энг аввало, харидоргир маҳсулотлар номенклатураси ва ҳажмини кенгайтириш орқали каррасига ошириш вазифасини қўйдик, – деди Ўзбекистон Президенти.
Булар – Мўғулистонга озиқ-овқат, ўғитлар, дори-дармонлар, маиший техника, пластмасса ва резина, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик ва пойабзал маҳсулотларини экспорт қилиш, шунингдек, юртимизга гўшт ва гўшт маҳсулотлари, тери, жун ва бошқа тайёр маҳсулотларни импорт қилиш.
Мамлакатимиз раҳбари мўғул компаниялари билан саноат кооперациясини ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратди.
Икки давлат иқтисодиётининг бир-бирини самарали тўлдиришга қодир соҳаларида ўрта муддатли кооперация дастурини қабул қилиш бўйича келишувга эришилгани қайд этилди.
Бу, биринчи навбатда, геологик қидирув, бой хомашё ресурсларини ўзлаштириш ва қайта ишлаш соҳаларида ҳамкорлик ўрнатишни ўз ичига олади.
Мазкур стратегик соҳада биринчи йирик лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ таклифлар тайёрланади.
Томонлар хусусий бизнес ташаббусларини фаол қўллаб-қувватлашга тайёр эканликларини тасдиқладилар.
Етакчилар қўшма Ишбилармонлар кенгашининг ташкил этилишини олқишладилар. Янги ташаббусларни ишлаб чиқиш учун яқинда унинг биринчи йиғилишини ўтказиш режалаштирилган.
Ташриф давомида ҳаво ва халқаро автомобиль алоқаси бўйича битимлар имзоланди, бу икки давлат ўртасида тўғридан-тўғри авиақатновларни йўлга қўйиш ва ишбилармонлик алмашинувларини фаоллаштириш учун мустаҳкам асос яратади.
Транспорт вазирларига юк ташиш харажатларини камайтириш бўйича таклифлар тайёрлаш топширилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистонда иқтисодиётни инновацион ривожлантириш, қонун устуворлиги ва хусусий мулк дахлсизлигини таъминлаш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ва ЖСТга қўшилиш жараёнини фаоллаштиришга қаратилган кенг кўламли ислоҳотлар амалга оширилаётганини алоҳида таъкидлади.
Президент Шавкат Мирзиёев мўғулистонлик ишбилармонларга юртимизда улар учун қулай шарт-шароитлар яратишга тайёр эканини айтди.
Ўз навбатида, Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух эришилган келишувлар ҳамда Ўзбекистонда инвесторлар ва тадбиркорлар учун яратилган шароитларни юқори баҳолаб, бизнес вакилларини фаол ҳамкорликка ва янги лойиҳалар бўйича аниқ келишувларга эришишга чақирди.
Фикр алмашиш чоғида Мўғулистон тадбиркорлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг амалий аҳамиятини ва мамлакатда яратилаётган қулай инвестициявий ва бизнес муҳитини юқори баҳоладилар.
Иқтисодиётнинг устувор тармоқларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш бўйича аниқ таклифлар берилди.
Олий даражадаги Ўзбекистон – Мўғулистон музокаралари якунлангач, Кўксарой қароргоҳида дарахт экиш маросими бўлиб ўтди.
Президентлар Шавкат Мирзиёев ва Ухнаагийн Хурэлсух халқларимиз ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорлик, икки томонлама муносабатлар тарихида янги саҳифа очишга бўлган ўзаро интилиш рамзи сифатида Фахрий меҳмонлар хиёбонида дарахт экдилар.
Сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ва Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух биргаликда Тошкент шаҳридаги Технопаркка ташриф буюрдилар.
Ушбу замонавий инновацион мажмуа давлатимиз раҳбари ташаббуси билан саноат кооперациясини ривожлантириш ва юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқариш мақсадида барпо этилган.
Бугунги кунда бу ерда 365 миллион доллардан ортиқ тўғридан-тўғри инвестициялар эвазига 16 та ишлаб чиқариш майдони жойлашган.
Мўғулистон Президентига Технопарк корхоналарида ишлаб чиқарилаётган кенг турдаги юқори технологик маҳсулотлар, шу жумладан, маиший техника, электрон ҳисоблагичлар, лифтлар, сув насослари, саноат кондиционерлари, совутиш ускуналари ва бошқалар намойиш этилди.
Таъкидлаш жоизки, етакчи хорижий брендлар остида ва улар назоратида ишлаб чиқарилаётган бу товарлар ички ва ташқи бозорларда катта талабга эга.
Президентлар икки мамлакат етакчи корхоналари ўртасида кооперацияни кенгайтириш ва илғор технологияларни жорий этиш бўйича ўзаро тажриба алмашиш муҳимлигини таъкидладилар.
Шу куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида давлат ташрифи билан мамлакатимизда бўлиб турган Мўғулистон Президенти Ухнаагийн Хурэлсух билан учрашув бўлиб ўтди.
Президент Ухнаагийн Хурэлсух Мўғулистоннинг Тошкент шаҳридаги илк элчихонасининг расмий очилиш маросимида ҳам иштирок этди.

24 июня в резиденции «Куксарой» состоялась церемония официальной встречи Президента Монголии Ухнаагийна Хурэлсуха, совершающего государственный визит в Узбекистан.
В нашей стране проводится множество международных музыкальных конкурсов. В таких мероприятиях активно участвуют художественные коллективы Монголии. Их мелодии нам кажутся знакомыми, не понимая слов, мы чувствуем их сердцем. А это много значит.
Надежные политические, торгово-экономические связи прежде всего начинаются с такой культурной общности. Нас радуют активное сотрудничество обществ дружбы двух стран, последовательное развитие проектов, нацеленных на укрепление международных отношений.
Этот государственный визит, несомненно, придаст новый импульс развитию двусторонних связей.
На площади перед резиденцией был выстроен почетный караул.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев тепло встретил высокого гостя и пригласил его на пьедестал. Военный оркестр исполнил государственные гимны двух стран.
Лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
Затем Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух провели переговоры с участием официальных делегаций двух стран.
В начале беседы Президент Монголии выразил искреннюю признательность главе нашего государства за приглашение посетить Узбекистан с государственным визитом и оказываемый радушный прием.
Лидер нашей страны особо подчеркнул, что первый государственный визит Президента Монголии открывает новую страницу в развитии узбекско-монгольских многоплановых отношений.
В ходе переговоров были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения взаимовыгодного сотрудничества между странами. С удовлетворением отмечена активизация контактов и обменов на уровне правительств, отраслевых министерств и ведомств. Растут объемы товарооборота. В рамках подготовки к нынешнему саммиту плодотворно проведены политические консультации.
Отмечена важность укрепления политического диалога и межпарламентских связей, продолжения взаимной поддержки в рамках международных организаций, активизации контактов в области безопасности.
Подчеркнуто, что Монголия была одной из первых стран, которая полностью поддержала вступление Узбекистана во Всемирную торговую организацию и подписала соответствующий протокол.
В ходе переговоров особое внимание было уделено углублению торгово-экономического сотрудничества. Имеется потенциал для увеличения взаимной торговли в 5-10 раз в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов поставок востребованной продукции.
В этих целях правительствам поручено создать совместную рабочую группу по вопросам увеличения товарооборота, проработать вопрос открытия официальных торговых домов в Улан-Баторе и Ташкенте, подготовить к подписанию Соглашение о преференциальной торговле, а также внести предложения по взаимному упрощению условий доступа на рынки. Кроме того, достигнута договоренность о проведении взаимных промышленных выставок в столицах двух стран.
Глава нашего государства выступил с инициативой о принятии среднесрочной Программы промышленной кооперации. В качестве приоритетов определен ряд конкретных направлений взаимодействия.
Прежде всего, это партнерство в области геологоразведки, освоения и переработки сырьевых ресурсов, с организацией подготовки кадров в этой сфере.
Подготовлены предложения по импорту из Монголии мяса и продуктов его переработки, а также поставкам мяса птицы, плодоовощной и другой сельхозпродукции из Узбекистана.
Поддержаны намерения о создании производственного кластера по выпуску мясных изделий, соответствующих стандартам «Халяль», с экспортом в страны региона.
Подчеркнуто, что следует развивать партнерские связи между научно-исследовательскими институтами, в том числе в области животноводства.
Стороны также договорились содействовать реализации проектов частного сектора и продвижению бизнес-инициатив.
Предложено провести совместный анализ наиболее эффективных, кратчайших транспортных коридоров, в том числе пролегающих через Кыргызстан и Китай.
Достигнута договоренность о проведении первого заседания Межправительственной комиссии на уровне заместителей Премьер-министров.
Важное внимание было уделено укреплению культурно-гуманитарных связей и обменов.
Отмечено, что настоящим мостом дружбы и партнерства выступают граждане Монголии, которые в разные годы учились в высших учебных заведениях Узбекистана.
Достигнута договоренность о налаживании академических обменов между ведущими университетами, а также возобновлении обучения талантливых монгольских студентов в Узбекистане на основе грантов.
Сегодня в Ташкенте пройдет совместный концерт мастеров искусств с участием известного монгольского оркестра «Морин Хуур».
Отмечена важность развития туристических обменов на основе принятия совместных программ и продуктов с учетом действующего между двумя странами безвизового режима.
Кроме того, будут налажены взаимодействие в области экологии и защиты окружающей среды, спорта и обмен по линии молодежи.
По итогам переговоров поручено подготовить «дорожную карту» по своевременной и качественной реализации достигнутых договоренностей.
Глава нашего государства принял приглашение Президента Ухнаагийна Хурэлсуха посетить Монголию с ответным визитом для продолжения плодотворного диалога.
По итогам прошедших успешных переговоров между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсухом состоялась церемония подписания двусторонних документов.
Главы государств подписали Совместное заявление о межгосударственных отношениях и сотрудничестве.
В целом в ходе государственного визита подписано 14 документов, в числе которых:
– Межправительственная программа о торговом, экономическом и инвестиционном сотрудничестве на 2024-2026 годы;
– Межправительственное соглашение о сотрудничестве в сфере туризма;
– Межправительственное соглашение о воздушном сообщении;
– Межправительственное соглашение о международном автомобильном сообщении;
– Программа сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2024-2025 годы;
– Протокол о сотрудничестве между секретариатами Советов безопасности;
– Соглашение о сотрудничестве между министерствами сельского хозяйства;
– Соглашение о сотрудничестве в сфере ветеринарии и животноводства;
– Соглашение о научном сотрудничестве между Академиями наук;
– Протокол о сотрудничестве между национальными новостными агентствами;
– Протокол о сотрудничестве между торгово-промышленными палатами;
– Протокол о создании совместного Делового совета;
– Соглашение о сотрудничестве между администрациями городов Ташкент и Улан-Батор.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух по итогам переговоров на высшем уровне выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
Лидеры с удовлетворением отметили плодотворные результаты состоявшегося диалога, в ходе которого в открытой и деловой атмосфере были обстоятельно рассмотрены все основные направления практического взаимодействия.
Глава нашего государства подчеркнул, что первый в истории двусторонних отношений государственный визит Президента Монголии в Узбекистан стал свидетельством взаимного стремления укреплять узбекско-монгольскую дружбу и развивать многоплановое сотрудничество.
– Монголия является нашим традиционным и надежным партнером в Азиатском регионе. Узбекско-монгольские отношения строятся на принципах дружбы, взаимного уважения и поддержки и не зависят от конъюнктуры, – отметил лидер Узбекистана.
После встреч глав двух государств в Самарканде и Дубае активизировались контакты и обмены на всех уровнях. Установлен системный политический диалог.
Кроме того, последовательно растут объемы товарооборота и налаживаются партнерские связи между ведущими компаниями и предприятиями. В ходе переговоров было обстоятельно проанализировано состояние дел, определены приоритеты и согласована новая повестка дня полномасштабного сотрудничества.
Стороны договорились продолжать тесные контакты и взаимную поддержку в рамках региональных и международных структур, в том числе Организации Объединенных Наций, Шанхайской организации сотрудничества и других.
Особое внимание было уделено наращиванию торгово-экономического сотрудничества и промышленной кооперации.
Поставлена задача в ближайшие годы в разы увеличить объемы товарооборота, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов поставок востребованной продукции. Запланировано взаимное открытие торговых домов и проведение в этом году промышленных выставок в столицах двух стран.
Определены также конкретные направления промышленной кооперации в отраслях, где наши страны могут эффективно дополнять друг друга.
Речь идет о реализации совместных проектов в области добычи и переработки минеральных ресурсов, создании животноводческих комплексов в Каракалпакстане, Наманганской области и других регионах, мясоперерабатывающего кластера, кооперации в легкой промышленности – это проекты по глубокой переработке шерсти и кожи, а также фармацевтике, здравоохранении и многих других.
Для поддержки промышленной кооперации будут подготовлены и приняты основные соглашения о взаимной защите инвестиций и принципах налогообложения.
В целом для эффективного решения всех вопросов экономической повестки и ускорения проектов в ближайшее время в Ташкенте состоятся заседание Межправительственной комиссии под председательством заместителей Премьер-министров и учредительная сессия Делового совета.
Достигнута договоренность об активных обменах в сферах культуры, искусства, образования, туризма, молодежи и спорта.
Будет подготовлена отдельная Программа сотрудничества с проведением в следующем году перекрестных Дней культуры в Ташкенте и Улан-Баторе.
Глава нашего государства сообщил, что предложил возобновить обучение монгольских студентов в ведущих вузах Узбекистана.
Также страны будут совместно работать над популяризацией традиционных единоборств, увеличением туристического обмена в условиях действующего безвизового режима, а также взаимодействовать в вопросах борьбы с изменениями климата.
В целях реализации договоренностей правительствам двух стран поручено подготовить комплексную «дорожную карту» и обеспечить контроль над ее своевременной реализацией.
– Первый государственный визит Президента Монголии в Узбекистан по праву стал историческим и ознаменовал начало нового этапа многопланового сотрудничества. Уверен, что в самое ближайшее время мы вместе получим первые практические результаты большой совместной работы, – подчеркнул в заключение Президент Узбекистана.
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух провели совместную встречу с представителями деловых кругов двух стран.
В мероприятии приняли участие руководители ведущих монгольских компаний, таких как MCS Investment, Mongol Basalt, Tavan Bogd Group, Asia Pharma, Khanbogd Cashmere, Erdenezoo Trans, ICT Group, ORDGEO, LBH Technology, NCD Group, Mega Wood, Modern Nomads и многие другие.
Узбекскую сторону представляли частные компании Basalt Uzbekistan, BMB Holding, New Way Industries, Panaev Farms, Ezel Central Asia, Azia Metall Prof, «Жиззах Жун», Procab и другие.
Следует отметить, что подобный формат встреч, ориентированный на укрепление деловых связей между бизнес-сообществами, с монгольской стороной проводится впервые.
Президент Узбекистана, искренне поприветствовав представительную делегацию ведущих монгольских деловых кругов и их узбекских партнеров, еще раз подчеркнул особое значение первого в истории двустороннего сотрудничества государственного визита Президента Монголии в Узбекистан для развития многоплановых отношений.
– Это еще раз подтверждает ваш решительный настрой и особое внимание, уделяемое налаживанию и укреплению торгово-экономических связей с Узбекистаном, – отметил Президент нашей страны.
В ходе состоявшихся содержательных и конструктивных переговоров были детально рассмотрены все аспекты двустороннего взаимодействия, проанализированы имеющиеся резервы и определены новые «точки роста» партнерства.
– Мы подчеркнули, что практически не используем имеющийся потенциал и возможности. В этой связи поставили задачу увеличить в десятки раз объемы взаимной торговли в ближайшие годы, прежде всего за счет расширения номенклатуры и объемов взаимных поставок востребованной продукции, – отметил глава Узбекистана.
Речь идет об экспорте в Монголию продовольствия, удобрений, лекарств, бытовой техники, пластмасс и резины, строительных материалов, готового текстиля и обуви, а также наращивании в обратном направлении поставок мяса и мясных изделий, кожи, шерсти и другой готовой продукции.
Глава нашего государства уделил особое внимание развитию промышленной кооперации с монгольскими компаниями.
Отмечена договоренность о принятии среднесрочной Программы кооперации прежде всего в отраслях, где наши экономики могут эффективно дополнять друг друга. Это установление партнерства в области геологоразведки, освоения и переработки богатых сырьевых ресурсов.
В этой стратегической сфере в ближайшее время будут подготовлены конкретные предложения по началу реализации первых крупных проектов.
Стороны подтвердили готовность к активной поддержке частных бизнес-инициатив предпринимателей.
Лидеры приветствовали учреждение совместного Делового совета. Намечены планы по проведению его первого заседания в ближайшее время для генерации новых бизнес-инициатив.
В ходе визита подписаны соглашения о воздушном сообщении и международных автомобильных перевозках, что создает хорошую основу для налаживания прямого авиасообщения между странами и активизации деловых обменов.
Министрам транспорта поручено подготовить предложения по снижению стоимости транспортировки грузов.
Глава нашего государства отдельно отметил проводимые в Узбекистане масштабные реформы, направленные на инновационное развитие экономики, обеспечение верховенства закона и неприкосновенности частной собственности, поддержку предпринимателей, а также активизацию процесса вступления в ВТО.
Президент Шавкат Мирзиёев заверил представителей монгольских деловых кругов о готовности создать необходимые условия для комфортной деятельности в нашей стране.
В свою очередь Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух, высоко оценив достигнутые договоренности и созданные в Узбекистане условия для инвесторов и предпринимателей, призвал представителей бизнеса к активному взаимодействию и достижению конкретных договоренностей по новым проектам.
В ходе обмена мнениями представители монгольского бизнеса высоко оценили практическую значимость осуществляемых в Узбекистане реформ, создающих комфортный инвестиционный и бизнес-климат в стране.
В данном контексте прозвучали конкретные предложения по реализации совместных проектов в приоритетных отраслях экономики.
В завершение узбекско-монгольских переговоров на высшем уровне состоялась церемония посадки дерева в резиденции «Куксарой».
Президенты Шавкат Мирзиёев и Ухнаагийн Хурэлсух в знак дружбы и партнерства наших народов, обоюдного стремления открыть новую страницу в истории двусторонних отношений посадили дерево на Аллее почетных гостей.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Монголии Ухнаагийн Хурэлсух вместе посетили Технопарк в городе Ташкенте.
Этот современный инновационный комплекс был создан по инициативе главы нашего государства для развития промышленной кооперации и производства высокотехнологичной продукции.
Сегодня здесь размещены 16 производственных площадок с суммой прямых инвестиций более 365 миллионов долларов.
Президенту Монголии была продемонстрирована широкая номенклатура производимой на предприятиях Технопарка высокотехнологичной продукции, в числе которой бытовая техника, электронные счетчики, лифты, водяные насосы, промышленные кондиционеры, холодильное оборудование и другое.
Следует отметить, что товары, выпускаемые под ведущими зарубежными брендами и их контролем, пользуются высоким спросом на внутреннем и зарубежных рынках.
Лидеры отметили важность расширения кооперации между ведущими предприятиями двух стран и взаимного обмена опытом внедрения передовых технологий.
В этот же день в Сенате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялась встреча с пребывающим в нашей стране с государственным визитом Президентом Монголии Ухнаагийном Хурэлсухом.