Жорий йилнинг 29 июль куни Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссияси томонидан Ички ишлар вазирлиги, Халқаро миграция ташкилотининг Ўзбекистондаги ваколатхонаси билан ҳамкорликда 30 июль – Бутунжаҳон одам савдосига қарши курашиш кунига ҳамда “Одам савдосига қарши курашда ўттиз кунлик ҳамкорлик” ойлигини якунлашга бағишланган “Одам савдосига қарши кураш: миллий ёндашувлар ва халқаро стандартлар” мавзусида конференция ўтказилди.
Унда Олий Мажлиси Сенати Раиси, Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича Миллий комиссия раиси Т.Нарбаеванинг мурожаати конференция иштирокчиларига ўқиб эшиттирилди.
Таъкидланганидек, охирги йилларда мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бошчилигида барча соҳаларда, энг аввало, инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш йўналишида кенг қамровли ислоҳотлар амалга оширилди. Бу йўналишда парламент, ҳукумат ва фуқаролик жамияти институтларининг амалий ҳамкорлиги мутлақо янги босқичга кўтарилди.
Бунинг натижасида турли хавф-хатарларга, шу жумладан одам савдосига қарши курашиш йўналишида сезиларли ютуқларга эришилди. Жумладан, одам савдосига қарши курашиш бўйича миллий қонунчилик такомиллаштирилди, охирги 5 йилда ушбу йўналишда 40 га яқин норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинди.
Конференция давомида одам савдосига қарши курашиш соҳасидаги миллий қонунчиликни такомиллаштириш, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг ролини кучайтириш ва жамоатчиликни хабардор қилиш бўйича амалга оширилган ишлар иштирокчилар томонидан алоҳида эътироф этилди.
Тадбирда иштирок этган давлат органлари вакиллари, фуқаролик жамияти ташкилотлари, экспертлар, шунингдек, хорижий дипломатик корпус вакиллари томонидан одам савдосига қарши курашиш йўналишида амалга оширилаётган ишларнинг самарадорлигини ошириш, халқаро тажрибани миллий амалиётга қўллаш, одам савдосига қарши курашиш бўйича инновацион ёндашувлар, ахборот технологияларидан фойдаланиш, қурбонларни аниқлаш ва уларга ёрдам бериш механизмлари муҳокама қилинди.
Конференция якунида иштирокчилар томонидан якуний ҳужжат – коммюнике қабул қилинди. Ушбу ҳужжатда иштирокчилар томонидан билдирилган таклиф ва тавсиялар асосида одам савдосига қарши курашиш бўйича халқаро ҳамкорликни янада ривожлантириш, соҳада келгусидаги устувор вазифалар бўйича бир қатор тавсиялар ўз ифодасини топди.

29 июля текущего года Национальной комиссией по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда совместно с Министерством внутренних дел, представительством Международной организации по миграции в Узбекистане проведена конференция на тему «Борьба с торговлей людьми: национальные подходы и международные стандарты», посвященная 30 июля – Всемирному дню борьбы с торговлей людьми и завершению месячника «Тридцать дней партнерства по противодействию торговле людьми».
Участникам конференции зачитано обращение Председателя Сената Олий Мажлиса, председателя Национальной комиссии по вопросам противодействия торговле людьми и достойного труда Т.Нарбаевой.
Отмечалось, что в последние годы в стране под руководством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева проведены широкомасштабные реформы во всех сферах, прежде всего в области обеспечения прав и свобод человека. В этом плане практическое взаимодействие парламента, правительства и институтов гражданского общества вышло на совершенно новый уровень.
В результате этого достигнуты значительные успехи в борьбе с различными рисками, в том числе с торговлей людьми. В частности, совершенствовано национальное законодательство по противодействию торговле людьми, за последние 5 лет в этом направлении принято около 40 нормативно-правовых актов.
В ходе конференции участники особо отметили проделанную работу по совершенствованию национального законодательства в области противодействия торговле людьми, усилению роли правоохранительных органов и повышению осведомленности общественности.
Представителями государственных органов, организаций гражданского общества, экспертами, а также представителями иностранного дипломатического корпуса, которые приняли участие в мероприятии, обсуждены механизмы повышения эффективности проводимой работы по противодействию торговле людьми, применения международного опыта в национальной практике, использования инновационных подходов к противодействию торговле людьми, информационных технологий, выявления пострадавших и оказания им помощи.
По итогам конференции участниками принят итоговый документ – коммюнике. В этом документе на основе предложений и рекомендаций, высказанных участниками, дан ряд рекомендаций по дальнейшему развитию международного сотрудничества по противодействию торговле людьми торговлей людьми, по предстоящим приоритетным задачам в данной сфере.