2021 yil uchun “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni bilan taqdirlash uchun nomzodlarni tavsiya etish boshlandi
O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020 yil 22 iyundagi “Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasining Milliy strategiyasini tasdiqlash to'g'risida”gi PF-6012-son Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2020 yil 3 noyabrdagi 685-sonli qaroriga muvofiq, 2021 yil uchun “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni bilan taqdirlash uchun nomzodlarni tavsiya etish tadbirlari boshlandi.
“Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni to'g'risidagi Nizomga asosan, fuqarolik jamiyati institutlari, davlat organlari va tashkilotlari ko'krak nishoni bilan taqdirlash bo'yicha nomzodlarni taqdim etishi mumkinligi belgilangan.
Shu munosabat bilan, 2021 yil uchun “Inson huquqlari himoyasi uchun” ko'krak nishoni bilan taqdirlashga nomzodlarning hujjatlarini (elektron va asl nusxada) 2021 yil 1 oktyabrga qadar Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markaziga taqdim etish mumkin.

Началась выдвижение кандидатов на награждение нагрудном знаком “За защиту прав человека” за 2021 год
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 22 июня 2020 года «Об утверждении Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека» и Постановления Кабинета Министров от 3 ноября 2020 года начался процесс выдвижение кандидатов на награждение нагрудном знаком “За защиту прав человека” за 2021 год.
Согласно Положению о нагрудном знаке «За защиту прав человека» институты гражданского общества, государственные органы и организации предоставляют своих кандидатов на награждение.
В связи с этим, документы кандидатов на награждение 2021 году (электронные и подлинные) могут быть предоставлены в Национальный центр Республики Узбекистан по правам человека до 1 октября 2021 года.