Toshkentdagi G'alaba bog'iga bag'ishlangan kitobning Moskvada taqdimoti bo'ldi
18 may kuni Moskvada O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tashabbusi bilan nashr etilgan “G'alaba bog'i falsafasi” kitobining taqdimoti bo'lib o'tdi.
Taqdimot mamlakatimiz delegatsiyasining Rossiya Federatsiyasiga tashrifi doirasida tashkil etildi. Tadbirni ushbu delegatsiya rahbari – O'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining birinchi o'rinbosari, Inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston Respublikasi Milliy markazi direktori Akmal Saidov olib bordi.
Toshkent shahrida bundan bir yil ilgari bunyod etilgan “G'alaba bog'i” yodgorlik majmuasining mazmun-mohiyati va ahamiyatiga bag'ishlangan kitobning Moskvadagi taqdimoti “Rossotrudnichestvo” tashkiloti rahbari Yevgeniy Primakov bilan hamkorlikda o'tkazildi.
Taqdimotda Rossiya Federatsiyasi Davlat dumasi Mudofaa masalalari bo'yicha qo'mitasi raisi Vladimir Shamanov, fazogir – Rossiya Qahramoni Solijon Sharipov, Rossiya Federatsiyasi Tashqi ishlar vazirligining alohida topshiriqlar bo'yicha elchisi, Rossiya Markaziy saylov komissiyasi a'zosi Vladimir Churov, taniqli rossiyalik yozuvchi Fedor Razzakov, O'zbekiston Respublikasining Rossiya Federatsiyasidagi elchisi Botir Asadov va boshqalar ishtirok etdi.
Tadbirda ta'kidlanganidek, ushbu kitob Prezident Shavkat Mirziyoevning tashabbusi asosida G'alabaning 75 yilligi munosabati bilan yozilgan va nashr etilgan. Taqdimot ishtirokchilari kitobning beqiyos ahamiyati haqida so'z yuritish asnosida, ushbu muhtasham nashr tarixiy xotirani yodda saqlash nuqtai nazaridan nihoyatda muhim o'rin tutishini ta'kidladilar.

Книга о ташкентском Парке Победы презентована в Москве
В Москве 18 мая 2021 года состоялась презентация изданной по инициативе Президента Узбекистана книги «Парк Победы: философия мужества и стойкости».
Презентация организована в рамках поездки делегации Узбекистана в Россию и проведена главой делегации первым заместителем спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, директором Национального центра по правам человека Акмалом Саидовым.
Представление в Москве книги о воздвигнутом в Ташкенте Парке Победы состоялось при содействии руководителя Россотрудничества Евгения Примакова.
В презентации приняли участие председатель комитета Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации по обороне Владимир Шаманов, космонавт, герой России Солижон Шарипов, посол МИД РФ по особым поручениям, член ЦИК РФ Владимир Чуров, известный российский писатель Федор Раззаков, посол Республики Узбекистан в Российской Федерации Ботир Асадов и другие.
Как было отмечено в ходе встречи, книга инициирована главой государства Шавкатом Мирзиёевым в честь 75-летия Победы.
Участниками мероприятия были высказаны мнения о грандиозности и важности книги, её значимости для сохранения исторической памяти, высоком издательском уровне данного печатного труда, а также многогранности подхода к теме, проявленном в данной книге, куда включены, в частности, сведения о Туркестанском легионе и даже о французском сопротивлении, в состав которых входили люди разных народностей. Прозвучало также мнение о целесообразности издания в Российской Федерации расширенного варианта такой книги.